Bir Çocuğun Gözünden Yeni Yıl - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 25, 2024
KıbrısKöşe Yazarları

Bir Çocuğun Gözünden Yeni Yıl

Hatice Düzgün

Yeni yıla sayılı günler kaldı! Bu yazımızda yılbaşı yaklaşırken yeni yıl atmosferini  bir çocuk nasıl algılar ve nasıl ifadelendirir yer vermeye karar verdim. Çocukluğumuzda tam da nerede bu yeni yıl ? dediğimiz anlarda aralık ayının ortalarında komşumuz Safiye  nenenin galiganzaro masallarını anlatmaya başlaması ile yeni yılın yaklaştığını anlardık. ”Anneniz gollifa yapacak siz onları hep kendiniz yemeyin ha! “evinizin damına atın da onlar da yesin” derdi. Neydi bu galiganzorolar bilemiyordum ama kötü olduklarını anlıyorduk masaldan.

Annemin her yıl bulduğu bir çam dalını bir ay boyunca  süslerdik. Bu ağaçta kedi merdiveni dediğimiz grafon kağıdından yaptığımız süsleri asardık. Bu çam dalını niçin süslediğimizi ne büyüklerimiz ne de öğretmenlerimiz anlatırdı bize. Ben çam en güzel ağaçtır o yüzden onu süslüyoruz, hem küçücük hediyelerimiz onun altında kaybolmaz diye düşünürdüm. Yeni yıl  arifesinde annem bildiği en güzel yemekler pişirirdi bize .En büyüğünden bir tavuk  ve bademli iç pilav diyemeyeceğim çünkü bazı yıllar patates fırında pişerdi hem de forma dedikleri delikli tencerede .Portakal kabuğu rendesi katılmış içinde önceleri çifte şilin sonraları 2 buçuk lira olan keyik ( kek) masanın tam ortasına yerleştirilirdi. Yeni yıla girmeden herkes keyikten istediği bir bölümünü söyleyecek, o parça kesilip ona verilecek ,içinden para çıkarsa yeni yılın şanslısı o olacak. Ne heycan ne heycan. Bir kişiye çıkacak o çifte şilin sadece bir kişiyi sevindirecek diye bu ritüeli hiç sevmezdim. Sonradan bu ritüeli ben de sürdürdüm ama içindeki para hep çocuk sayısı kadar oldu.


Velhasıl bir çocukta soyut bir kavram olan yeni yılı somuta çevirmek biz büyüklerin elinde

Çevremdeki çocuklara soruyorum. Nerde bu yeni yıl ? Doğdukları  ilk yeni yıldan itibaren ailelerinin ve öğretmenlerinin onlara sunduklarını söylüyorlar. 3 yaşında itibaren ne olup bittiğinin farkında olmasalarda bu soruda yeni yıl ağacını , kardan adamı , noel babayı , ışıkları , yemiş diyebiliyorlar. 5-6 yaşında okulumuz öğrencilerinden Hanife ile sohbet ediyor bir taraftan da okulumuzu süslüyoruz. Hanife

– Eski yıl bitince nereye gider ?

– Eski yılı kim bitirdi?

– Yeni yıl bize ne getirecek ? sorularını peş peşe soruyor Sorularını  elimden geldiğince cevaplamaya çalışıyorum. Ama bir sorusunda boğazım düğümleniyor?

– Dünyadaki tüm çocuklar  mutlu olur çünkü Noel baba tüm çocukları sever onlara da hediye verir değil öğretmenim ? Hanifeciğe bu umut dolu sorusunun cevap olarak “Bazı çocuklara Noel Baba ulaşamıyor, ulaşmasına bazı kötü adamlar izin vermiyor diyorum. Haaa “anladım “diyor üzülerek. Ben Keşke  bu kötü insanlara galiganzoralara attığımız gibi gollifa atıp kaçırabilsek diyorum. O “Galiganzaro “nedir o öğretmenim ?Çocuklarınızın yeni yılla ilgili  umut dolu, renkli yeni yıl başlangıçları yapması için kendi yaratıcılığınız ve gelenek göreneklerimizi de kullanarak bir hikaye oluşturun. Bu hikayede içinde mutlaka tüm dünya çocuklarının mutlu olduğu hatta bazı yıllarda elleşe tutuşup yeni yıl şarkıları söyleyebileceklerinin umudu da olsun.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
1
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar