BİR BEREKETÇİNİN HAZİN SONU VE PEŞİMİZE DÜŞEN GERÇEKLER

19 Ekim 2013 Cumartesi | 10:23
Kıbrıs Town Houses

 

 

Vehbi Mahmut Mahmutoğlu.
Erenköy (Goççina) direnişinin ilk kahramanlarından.
Hani, su borularından av tüfeği yapıldığı günlerde, basit balıkçı sandallarıyla, kendi başlarına Türkiye’ye gidip de silah getirme macerasına ilk atılanlardan.
Goççina gibi bir yoksunluk bölgesinde, ailesini balıkçılıkla geçindirmeye çalışan sıradan birsinin yapabileceği en büyük kahramanlıktı yaptıkları.
Sonrası malum, okullarını yarıda bırakıp, kısa süreli askeri eğitimlerden geçip, Erenköy’e gönüllü çıkan yüzlerce üniversite öğrencisi.
Ve toplamı tarihe “şanlı Erenköy direnişi” olarak geçen evre.
Vehbi Mahmut Mahmutoğlu, geçtiğimiz gün 76 yaşında vefat etti.
Ciddi sağlık sorunları vardı.
Doktorların teşhislerine göre, solunum güçlüğü çekiyordu, tansiyon hastasıydı, kalp kapakçıklarında kireçlenme vardı, ciğerinde lekeler tespit edilmişti.
Ailesinin verdiği bilgiye göre Mahmutoğlu rahatsızlanmış. Ambulansla devlet hastanesine kaldırılmış. 6 gün tedavi görmüş. Sonra taburcu edilmiş, evde yeniden rahatsızlanmış, yeniden hastaneye kaldırılmış ama bu kez sadece 7 saat tutmuşlar hastanede.
Olayın detaylarını oğlu Mahmut Mahmutoğlu anlatıyor:
“Babamın sağlık durumu, 5 Ekim tarihinde yine ağırlaşmış. İki gün hastalığı nedeni ile ne uyku uyuyabilmiş ne de ağrıları azalmış. İkinci gün yani 7 Ekim’de annem daha fazla dayanamayıp ambulansı aramış. Babam ambulans ile 7 Ekim 2013 tarihinde öğleden sonra saat 14.30 sıralarında yeniden Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne götürülmüş. Kız kardeşim babamın durumunu sormak için 20.30-21.00 saatleri arasında hastaneyi aramış. Telefona çıkan bir bayan, oldukça sert bir ses tonu ve kaba bir ifade ile ‘Babanızın hiçbir sağlık sorunu yok. Doktor tahlillerine de baktı. Her şeyi tertemiz, kalbinde de hiçbir sorun yok. Bizi de arayıp rahatsız etmeyin hatta lütfen gelin babanızı buradan alın. Zaten boşuna hem ambulansı, hem acil servisi hem de doktorları meşgul ettiniz’ demiş ve telefonu kapatmış. Kız kardeşime küçültücü şekilde, hakaret edercesine konuşmuş. Böyle bir saygısızlık kabul edilemez. Hiç kimsenin bir diğerini aşağılamaya, azarlamaya hakkı yoktur.
Babamı o gece, bir ticari taksi ile ve tek başına tekrar eve göndermişler. Babam elleri ve ayakları şiş bir şekilde eve gelmiş ve anneme, ‘Dondum, her yerim soğuktan kurudu. Saatlerdir de oturuyorum’ diye hayıflanmış. Bir devlet hastanesi düşünün ki ölmek üzere olan bir adamı, önce saatlerce oturtarak öylece bekletiyorlar daha sonra bir şeyin yok diye tek başına taksi ile yolluyorlar. Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin 7 Ekim tarihinde acil serviste nöbetçi olan tüm personelini şiddetle kınıyorum. Babama yapılan muamele de kız kardeşime kullanılan üslup da affedilir gibi değil. Resmen ömrünün son günlerinde olan yaşlı bir adama işkence yapıldı.”

       ***

Oğlunun bu iddiaları Havadis’te yer aldı.
Yetkililer henüz bir açıklama yapmadı.
Fakat, eski TMT’cilerden bazıları aileyi yalanlama derdine düştüler.
Hani, devlet, devlet deyip, bu devlete sahip çıkılmasını isteyip de devletin insan canına mal olan devasa sorunlar yaşadığını görmeyen veya görmek istemeyenlerden bazıları.
Açıklama yapıyorlar ve “rahmetlinin son zamanlarındaki sağlık sorunlarıyla devlet yakından ilgilendi” diyorlar.
Ya gerçekleri bilmiyorlar ya da gerçeklerden kaçıyorlar.
Ama bu acı gerçekler peşimize düşüyor yaşamın her alanında.
Mahmutoğlu ilk değildi. Bu düzen sürdükçe de son olmayacağı aşikardır.
Ben nice TMT’ciler tanıdım, Rum’dan nefret etmelerine rağmen ömürlerinin son dönemlerinde Rum hastanelerine gidip sağlık arayan.
İçine düşürüldükleri bu durumdan dolayı kahrolan.
Her Allahın günü günde 5 defa ibadet eder gibi “devleti devlet” diyerek bir devlete sahip olunmuyormuş demek ki.
İnsanlarının sorunlarını çözen, acılarını azaltan, onların mutlu ve müreffeh bir şekilde yaşamalarını sağlayacak bir devlete ihtiyacımız varmış.
Kurulmasına katkıda bulunan kahramanlara acı çektirmeyen.
Bu nokta bir anlaşılabilse birçok sorunumuzdan kurtulacağız…