Köşe Yazarları

BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ


Gazimağusa Dr. Fazıl Endüstri Meslek Lisesi Orkestrası

 

Geçen haftalarda düzenlenen Telsim-Vodafon Liselerarası Müzik Yarışması ülke çapındaki liselerde büyük bir heyecan yaşattı. Öncesindeki müthiş çalışmalar gösterdi ki daha lise çağında olan bu gençler şimdiden müzikte çok iyi yollar almışlar. Okul yönetimlerini de okul orkestralarının kurulması yönündeki çalışmaları için tebrik ederim.
İşte bu müzik yarışmasına katılan okullardan Mağusa bölgesi okulları da iddialıydı. GMTMK, NKL ve Gazimağusa Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi yarışmaya büyük emeklerle hazırlandılar. Yarışma sonuçlandı ve özellikle bu okullar arasında bir tanesi vardı ki üzerinde aryıca durulması gerektiği düşüncesindeyim. Bu okul, yarışmanın tek Meslek lisesi olan, diğer okullara göre daha zor şartlarda, imkansızlıklar ve ön yargılar arasında eğitim hayatını sürdüren bir okuldu. Gazimağusa Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi bu yarışmada pek çok iddialı okulu geride bırakarak hem En İyi 2. Orkestra, hem de Mazlum Keleşoğlu ile En iyi solist unvanı aldır.
Meslek Liseleri’nin ne kadar zor şartlarda, sanki üvey evlatmış gibi ilgisiz kaldığını herkes biliyor. Onlara toplumun yaklaşımı bile öyle. Mozaik gibi olan bu okulların yapısı, belki daha zor, daha problemli ama çok daha büyük yetenekleri çıkarmaya müsaittir. Biraz sonra yazacağım isimlere iyi dikkat edin. En azından birkaç tanesinin adını bundan 10 yıl sonra müzikte çok iyi yerlerde göreceksiniz.
İşte büyük başarı gösteren bu orkestra:
Erkek solist: Mazlum Kelesoğlu. Kız solist ve klavye: Sabiha Topril. Bateri: Cemal Başkan. Ritim gitar: Turgut Özbaflı. Solo gitar: Ediz Selbisoğut. Basgitar: Aylin Gezer, Mevlut Özkutaylı.
Ve hocaları İrfan İrfanoğlu…
Evet, insanın hayatı boyunca karşılaşacağı en büyük mucizelerden bir tanesi de çok iyi bir öğretmene rastlamasıdır. Bu sözü İrfan İrfanoğlu ve öğrencileriyle ilgili görüşmeleri yaptığım zaman daha iyi anladım. USTA TERZİ DAR KUMAŞAN BOL GÖMLEK DİKER’miş. İrfan İrfanoğlu bu okulda işte bunu başarmış. Onunla bu yönde sohbetimiz oldu. Ondan bazı bilgiler aldım. İrfan bey okula 4yıl önce gelmiş. Önce gitar kursuyla başlamış okulda müzik çalışmalarına. İlk olarak 2 gitar, bir solist bulunmuş, daha sonra ise bir müzik odası verilmiş kendilerine. Müzik odasını öğrencileriyle birlikte kurmuşlar. Okul müdürü Mustafa Ertuna’nın sağladığı imkanlarla bugünlere gelmişler. Yalnız anlattıklarında dikkatimi çeken bir şey oldu. Şu an müzik yapan öğrencilerin hiçbirisi daha önce müzikle uğraşmıyormuş. 0’dan hocalarıyla birlikte müziğe başlamışlar ve şimdi Kıbrıs’ın liselerinde en iyi orkestralarından birisi olmuşlar. Orkestra seçmeleri falan asla olamamış bu okulda.
Kimse kusura bakmasın şimdi pek çok öğretmenlerimiz özel derslerle fahiş fiyatları kaparken, bazı öğretmenler ise çocuklar için hala emeğini, zamanını ayırabilecek kadar ÖĞRETMEN işte! Gurur duydum ben onların yol öykülerine. Renkli ve parlak öykülerden çok daha ulvi ve anlamlı onlarınki. Çalışmaları öğleden sonraları da devam etmiş. Tamamen gönüllülük ilkesi ile. Geçtiğimiz yıl 2 ödül almışlar yine. En iyi kız ve en iyi erkek solist dalındaymış bu ödülleri. Yalnız parlak kağıtlı okulların yanında yine kimselerin dikkatini çekmemiş ve basında yine yer bulmamış bu başarılar. “Büyük okulların ve reklama ihtiyacı olmayanların başarıları övülürken bizi yine görmezden geldiler” dedi İrfan İrfanoğlu ve ekledi: “Bu bizi yıldıramadı ve aksine daha büyük bir inançla daha büyük bir iddiayla bu yıla hazırlanmamıza yol açtı.”
Yarışmaya katıldıklarında onlara etraftan hafif tebessümlerle bakılmış, “bunlardan ne olacak” diye. “Başımız dik ve azimle çıktık çocuklarımla” diyor. Satır aralarında yakaladıklarım beni gururlandırdı. Hala böyle öğretmenlerin olması büyük bir şanstır bu ülke için.
Bazıları, bazı yarışlara eşit imkanlarla başlamaz. Bazıları hayat yolunda daha büyük zorluklarla savaşır. Bazıları yürürken yalnız kendi kendine tutunur. Onların öykülerinin içinde yaptıkları işe ve hayata karşı inanç, vefa vardır. Fedakarlık, iyilik, dostluk vardır. Onlar yarışma sonuçları ne olursa olsun hep güçlünün yanında olan bir ülkede öyle şeyler yaparlar ki çıkıp sizi utandırırlar. Bu okulun, bu çocukların ve bu hocanın başarısı tenhada yalnız kalan tüm okullara örnek olsun. Onlar imkansızlıktan yarattılar bu çocukları. Kim bilir kaç hayalin gerçekleşmesine fırsat olacak bugünler. Yolunuz açık olsun. Ülkenin sizin gibi insanlara ihtiyacı vardır. Çocuklarımızın hayallerine inanan, her şeyi para gibi görmeyip, emeğini akıtan, fedakar, vefalı insanlara ihtiyacı vardır.
Bu yol öyküsünde yoktan var edilenler, gerçekleştirilen hayaller ve mütevazilikle öğrenci olduklarını unutmadan, gece hayatına yem olmamaları için dikkatli olanlar, fedakarlıklar, neler neler var.
Gazimağusa Endüstri Meslek Lisesi Okul müdürünü, muavinlerini, emeği geçen ve inanan herkesi ama özellikle yel değirmenlerine karşı savaş veren çağdaş Don Kişot İrfan İrfanoğlu’nu ve birbirinden yetenekli pırıl pırıl gençleri aileleri ile birlikte kutlarım. Başarınız başarımızdır. Sizinle gurur duyuyorum. Rüzgarınız bol olsun.
————————————————————————————————————
Okul müdürü Mustafa Ertuna
Okul müdürüne ve yönetimine, bu imkanları sağlayıp, okullarında bu ortamı kurdukları ve öğretmenlerine ve öğrencilerine inandıkları için ayrıca tebrik ederim.

Zamana Asılı Mektuplar:

Hiçbir şey olmamış gibi okulumuza dimdik geldik. Bu başarımızı kutlayanlar da oldu etraftan adımızı anmak istemeyenler de. Benim vicdanım çok rahat. 5 yıldır haftanın 2, bazen 3 günü çalıştık. Gece kafamı yastığa koyduğum zaman artık içim rahat. Okulumuzdan artık müzik bölümüne giden (geçen yıllarda inşaat bölümünden bir kızımız) bu yıl bölüme girecek 3 kişi vardır. Bir şeyler başardık mutlaka ama öncelikle amacım karşılık beklemeden, kimseyi küçümsemeden, ilk amacım ödül olmadan, kişiliğimle de ne olursa olsun aynı kişi kalarak çocuklarımın hayallerini gerçekleştirebilmek…

İrfan İrfanoğluEtiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı