Bill Gates: Hayatımın en iyi tavsiyesini Warren Buffett'tan aldım - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Mayıs 29, 2023
SürmanşetYaşam

Bill Gates: Hayatımın en iyi tavsiyesini Warren Buffett’tan aldım

Bill Gates: Hayatımın en iyi tavsiyesini Warren Buffett'tan aldım

Microsoft’un kurucusu ve ünlü teknoloji milyarderi Bill Gates, ChatGPT benzeri bir yapay zeka sohbet botunun hazırladığı soruları yanıtladı.

Gates, yapay zekayla yaptığı bu ilginç röportajdaki bir soru üzerine hayatında aldığı en iyi tavsiyenin ünlü yatırımcı Warren Buffett’tan geldiğini açıkladı.


67 yaşındaki milyarder, bu tavsiyenin arkadaşlıkla ilgili olduğunu aktardı:

Warren Buffett, arkadaşlarınızın aslında size dair ne düşündüğünün ve bu arkadaşlıkların ne kadar güçlü olduğunun önem arz ettiğini söylemişti.

Gates ayrıca, Buffett’ın kendisinin de dostluklarına çok önem verdiğini dile getirdi. “Warren, yoğun bir programı olmasına rağmen arkadaşlık kurmak için zaman buluyor” diyen Gates, sözlerini şöyle sürdürdü:

Telefonu alır ve bir ‘Merhaba’ demek için arar. Okuduğu ve ilginç bulacağımı düşündüğü makaleleri düzenli olarak gönderir.

İki iş insanının 30 yılı aşkın süredir dost olduğu biliniyor.

Gates, Buffett’tan yatırımlar ve zaman yönetimiyle ilgili tavsiyeler aldığını da sıklıkla dile getiriyor.

Ancak milyarder en önemli tavsiyeler listesinde dostlukla ilgili olanları başa koyuyor.

2016’da kaleme aldığı bir yazıda da Buffett’tan söz eden Gates, “Son 25 yılda Warren’dan pek çok şey öğrendim ama belki de en önemlisi arkadaşlığın ne olduğu” ifadelerini kullanmıştı.

Bu arada Gates’in kendisi de arkadaşlığın önemine dair birçok kez tavsiyede bulundu. Örneğin milyarder, 2017’de yaptığı bir konuşmada şu sözleri sarf etmişti:

Bazı arkadaşlar içinizdeki en iyi kişiyi ortaya çıkarır ve bu yüzden bu arkadaşlıklara yatırım yapmak iyidir.

“Yapay zeka çağındayız”

Gates’in yapay zekaya röportaj vermesi de teknoloji meraklılarının ilgisini çekti. Zira da o da yapay zeka araçlarının 2022’den beri patlama yaratmasına kayıtsız kalamayan isimlerden.

İş insanı, salı günü (21 Mart) kişisel internet sitesinde konuyla ilgili bir yazı yayımladı ve “yapay zeka çağının başladığını” söyledi.

Gates’e göre bu araçların ortaya çıkması; mikroişlemcilerin, kişisel bilgisayarların, internetin ve hatta cep telefonunun üretilmesi kadar önemli.

Yazıda, “Yapay zeka insanların çalışma, öğrenme, seyahat etme, sağlık hizmeti alma ve birbirleriyle iletişim kurma şeklini değiştirecek” ifadelerini kullanan Gates, sözlerini şöyle sürdürdü:

Tüm endüstriler onun etrafında yeniden şekillenecek. İşletmeler kendilerini yapay zekayı ne kadar iyi kullandıklarına göre değerlendirecek.

 

Independent Türkçe, CNBC, Gates Notes, BBC

Derleyen: Çağla Üren

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar