Uzay

Bilim insanları: Dünya yok olduktan sonra Güneş Sistemi’nde yeni bir yaşam doğabilir


Yeni araştırmada bilim insanları, Güneş’in ölüme yaklaştığı süreçte Dünya’nın nasıl etkileneceğini ve gezegenin bu süreçten sağ çıkması için ne gerektiğini hesapladı.Bilim insanları buradan hareketle Dünya yok olduktan sonra Güneş Sistemi’nde yeni bir uygarlığın doğabileceği sonucuna da vardı.Atmosfer uzaya savrulacak

Dünya’daki canlıları Güneş’ten gelen zararlı parçacıklardan koruyan manyetik alanın, yıldız ölüme yaklaştıkça güç kaybedeceği ve sonunda buna direnemeyeceği anlaşıldı.

Monthly Notices of the Royal Astronomical Society isimli hakemli bilimsel dergide yayımlanan araştırmanın yazarları, Dünya’ya enerji yüklü parçacıklar fırlatan Güneş rüzgarlarının yoğunluğunun önümüzdeki 5 milyar yıl içinde nasıl değişeceğini hesapladı.

Bulgulara göre Güneş rüzgarlarının bu süre zarfında o kadar güçlü hale gelecek ki Dünya’nın manyetik kalkanını yok edecek kadar aşındıracak. Bunun sonucunda gezegenin atmosferinin büyük kısmı uzaya savrulacak.

Bu nedenle yazarlar, Dünya’da bu kadar uzun süre hayatta kalmayı başarabilecek canlıların da hızla yok olacağını ifade etti.

Uzmanlara göre Güneş rüzgarlarının giderek yoğunlaşacağı bu süreç, kırmızı dev evresi diye biliniyor. Bu evrede yıldızlar, evrimlerinin geç aşamasına gelmiş bulunuyor ve atmosferleri genişlediği için yakınlardaki gezegenleri yutuyor.

Öte yandan Güneş, kırmızı dev evresini aşıp çok daha kararlı olan ve hiç rüzgar yaymayan beyaz bir cüceye dönüşecek. İşte bu noktada sistemdeki bir gezegenin hayatta kalması mümkün.

Ancak araştırmacılar, Dünya’daki yaşamın bu noktaya kadar dayanabilmesi için gezegeninin manyetik küresinin, Jüpiter’den yaklaşık 100 kat güçlü olması gerektiğini hesapladı. Bu da Dünya’nın mevcut manyetik alanının bin katına denk geliyor.

Araştırmacılar bu sonuca ulaşmak için farklı kütlelere sahip 11 farklı yıldızın yaydığı rüzgarlara yönelik simülasyonlar yaptı.

Simülasyonlardan elde edilen bulgular, herhangi bir gezegendeki yaşamın kırmızı dev evresinden sonra da devam etmesinin olası olmadığını gösterdi.

Yeni yaşam umudu

Öte yandan bilim insanları, beyaz cüce yıldızların, yörüngelerinde yaşanabilir gezegenlere ev sahipliği yapabileceğini düşünüyor. Ancak bu gezegenlerin, kırmızı dev evresinden sonra ortaya çıkması gerekiyor.

Başka bir deyişle, Güneş büzüştüğünde ve şiddetli rüzgarlarını sona erdirdiğinde eskinin küllerinden yeni bir yaşamın doğması mümkün.

Kısacası Güneş rüzgarları Dünya’yı kasıp kavuracak olsa da bir gün sona erecek. Bu da Güneş Sistemi’nde Dünya’dan sonra var olabilecek yeni bir yaşam umudu anlamına geliyor.

Başa dön tuşu