Biden'dan Trump yönetiminin kararlarını tersine çeviren 17 kararname - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 25, 2024
DünyaManşet

Biden’dan Trump yönetiminin kararlarını tersine çeviren 17 kararname

joe biden kararname

ABD Başkanı Joe Biden, görevine başlar başlamaz Donald Trump’ın izlerini silmeye başladı. Biden, Trump’ın politikalarını geri çevirmeye yönelik 17 kararnameye imza attı.

Joe Biden, göreve başlama törenlerinin bitmesinin ardından Beyaz Saray’da Oval Ofis’e geçti.

Biden, ilk olarak Trump döneminde sıkça tartışılan politikaları geri çevirmeye yönelik kararnamelerini imzaladı.


ABD Başkanı Biden, ilk olarak, federal bina ve yerleşkelerde COVID-19 nedeniyle maske takılmasını zorunlu kılan bir karara imza attı.

Paris İklim Anlaşması’na dahil olundu, DSÖ’ye geri dönüldü

İklim değişikliğiyle mücadeleyi öncelikleri arasına alan Biden, küresel ısınmayı inkar eden Trump’ın çekildiği Paris İklim Anlaşması’na yeniden dahil olmaya yönelik başkanlık kararnamesini imzaladı.

Ayrıca Biden, Trump’ın COVID-19 salgınından sonra ayrıldığı Dünya Sağlık Örgütü’ne geri dönülmesine yönelik de bir kararnameyi imzaladı.

Müslüman ülkelere seyahat yasağı kalktı

Biden, Donald Trump’ın göreve başladıktan yaklaşık 1 hafta sonra imzaladığı kararname ile başlattığı bazı Müslüman ülkelere yönelik seyahat yasağını da kaldırdı.

Ayrıca Biden, Trump döneminin en tartışmalı kararlarından biri olan Meksika sınırına örülen duvara sağlanan fonların kesilmesine yönelik de bir kararname imzaladı.

Petrol boru hattı projesinin iptaline yönelik kararname

Biden, Obama’nın 7 yıl değerlendirdikten sonra çevresel nedenlerle Kasım 2015’te reddettiği ancak Donald Trump’ın onayladığı Keystone XL petrol boru hattı projesinin iptaline yönelik kararnameye de imza attı.

Kanada petrolünü, ABD’nin Meksika Körfezi’ndeki rafinerilerine taşıyacak 2 bin 735 kilometrelik petrol boru hattı projesinin günde yaklaşık 800 bin varil petrol aktarımı yapacağı öngörülüyordu.

Biden, Beyaz Saray’daki ilk gününde toplamda 17 ayrı kararnameye imza atmış oldu.

Biden, Oval Ofis’te gazetecilere yaptığı açıklamada, Donald Trump’ın kendisine “çok cömert” bir mektup bıraktığını ancak mektubun içeriğini paylaşmayacağını aktardı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar