Köşe Yazarları

Beyin fırtınası

Değerli okuyucularım. Bu haftaki yazımı, Türkiye’nin yetiştirdiği değerli bilim adamı PROF. KENAN MORTAN’ın bir çalışmasına ayırıyorum. Biz Kıbrıslılar, Kıbrıs Sorunu içerisinde boğulurken, dünyadaki gelişmeler, hepimizin geleceğini derinden etkilemektedir.

Kenan Mortan Hocamızın aşağıda bulacağınız yazısı, dünyadaki tartışmaları özetlemek açısından hepimize yeni bakış açıları kazandıracaktır:

“Adı OECD olan Uluslararası Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü, yılda bir, “BEYİN FIRTINASI” düzenler. Yaklaşık 100 uzman 2 gün boyunca dünyanın gidişinde ne görüp / ne görmediklerini anlatır.

Bu yıl bu formatta bir farklılık oldu. Fransa Cumhurbaşkanı Sn. Macron kapanış konuşmasını yaptı.

 Macron, metin kullanmadan yaptığı konuşmada, herkesi “Sorumlu, çok- yönlü işbirliğine” çağırdı, uyardı ve “fırtınasız tek başına bir yelken yolculuğunun mümkün olmadığı”nın altını çizdi.     

“İşler eski biçimiyle yapılamazdı”. Dünya sorununu bir “görünmeyen elin çözebileceğini sanmak safdillilik olurdu”. Artan eşitsizlikler toplumlarda güven duygusunu azalttı, kamusal kızgınlık oluştu ”.

Macron’a göre; küreselleşme tepkisini daha “diktacı liderler” çıkararak verdi ve veriyor. Terörizm de globalleşmenin bir uzantısı, her yerde de karşımıza çıkıyor.

Bütün bunlara sırtımızı çevirmek sadece ” toplumsal soyutlanmayı getirir, herkes kendi bahçesini kazabileceğini sanabilir, ama dünya toprağı artık zehirli ”.

Macron’a göre bu durumlarda 3 tehlike bölgesi var :

1.Görmezden gelme hali.

2.Korumacılık silahı.

3.Güçlü, dizginleri sıkı tutan devlet istemi.

Macron, bunların hiç birinin “çare” olmayacağı kanısında.

Peki bir verimli işbirliği nerede mümkündür?

Macron bunun için 3 alan gösteriyor ve bunları “ticaret”, “iklim” ve “vergilendirme” olarak tanımlıyor.

Ticaretin adresi, Macron için “kota / yasaklama” değil.

Dünya Ticaret Örgütü. Kısa adı DTÖ olan bu örgüt insanlığın bir eseri, onu yaşatmak da bir insanlık borcu. Zaten bir “ticaret savaşında sadece herkes kaybeder”. Bu nedenle “ortak cevaplar bulmalıyız”.

İklimin adresi ise Paris Konferansı… “Bu Konferans, ısıyı 2 derece düşürecek önlemde buluşmuştu. Ama görüyoruz ki evlatlarımızı düşünsek, bu bile yetmeyecek.”

Vergilendirmenin adresi ise OECD .

150 ‘ye yakın ülke imza koydu ve vergi yükümlülerinin bilgisini karşılıklı paylaşmaya karar verdi. “Dijital Şirketler”in hiç bir vergi katkısı yok ama artık “kuyrukları kısık”. Vergi vermede üstlerine düşeni yerine getirecekler. Son Facebook rezaleti nasıl para kazandıklarını gözler önüne serdi.

Bu 3 alan sadece bir işbirliği değil aynı zamanda bir “mücadele zemini”. Bu da bir “Avrupa Sorumluluğu”.”

Kenan Hoca’nın yazısına eklenebilecek tek şey, AYDINLAR DÜNYAYI TANIMAYA ÇALIŞINIZ.

           

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı