Benter: 12- 8’in üzerindeki tansiyon artık yüksek tansiyon - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Eylül 24, 2023
Kıbrıs

Benter: 12- 8’in üzerindeki tansiyon artık yüksek tansiyon

İbrahim Benterİbrahim Benter

Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, 12-8’in üzerindeki tansiyonun artık yüksek tansiyon olarak kabul edildiğini söyledi.

BRT’de yüksek tansiyon tedavisindeki yeni gelişmeleri anlatan Benter, “yüksek tansiyon öncesi” tanımının artık “yüksek tansiyon” tanımına girdiğini kaydederek, “Tansiyon 12/8’in üstüne çıkınca tedbir almak şart” dedi.

İnsanların genelde belirti olmayınca doktora gitmediğini ancak yüksek tansiyonun yıllar içinde böbreğe ve kalbe zarar verdiğini, ölüme neden olduğunu anlatan Benter, yüksek tansiyonun bu nedenle “sessiz katil” olarak nitelendirildiğini kaydetti.


Benter, “Düzenli tansiyon kontrolü yapın, alkol, sigara ve aşırı tuzdan uzak durun, sağlıklı beslenin ve spor yapın” önerisinde bulundu.

Dünyada yüksek tansiyona bağlı nedenlerden dolayı her yıl 10 milyon insanın yaşamını yitirdiğini ifade eden İbrahim Benter, şöyle devam etti:
“Daha önce 14’e kadar olan tansiyona ‘hipertansiyon öncesi’ derdik. Hastanın tansiyonu 14 ve üstüyse ve başka rahatsızlığı yoksa ilaç tedavisine başlaması gerekirdi. Tansiyonu 15 ve üzeri ise iki ilaç tedavisi başlatılırdı. Şimdi, 14’den daha düşük seviyeye yüksek tansiyon deniyor. Yani 12’nin üzerinde veya küçük tansiyon 8’in üzerinde olursa bu yüksek tansiyon.”
Tansiyon konusunda tedbir almanın şart olduğunu yineleyen Benter, tansiyon kontrolü ve sağlıklı yaşam için fazla kiloların verilmesi, stresten, içki ve sigaradan uzak durulması, yürüyüş, yüzme, bisiklet gibi sporların yapılması gerektiğini dile getirdi.
Sağlıklı beslenme ile kolesterol kontrolünün yüksek tansiyon açısından önemli olduğunu ifade eden Benter, buna rağmen devam eden yüksek tansiyonda kişilerin doktorunun belirleyeceği ilaçları kullanması gerektiğini söyledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar