Bengihan: Kamuyu “kaynak tüketen” olarak  nitelemek tam bir aymazlık örneğidir - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Şubat 4, 2023
KıbrısManşet

Bengihan: Kamuyu “kaynak tüketen” olarak  nitelemek tam bir aymazlık örneğidir

KTAMS Başkanı Güven Bengihan yaptığı yazılı açıklamada Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın kamuda mesai saatleriyle ilgili görüşünü eleştirdi. Yapılan açıklama şöyle;

Kıbrıs Türk Ticaret Odasının kamu çalışma saatleri ile ilgili olarak yapmış olduğu  açıklama  kamu düşmanlığının dışa vurulmasıdır.

KKTC’deki temel sorunların kökeninde  “etkisiz, kaynak tüketen, ve gerçek yaşama yabancılaşmış” kamu yönetimi olduğunu iddia ederek kendilerinin gerçek yaşama ne kadar yabancı olduklarını göstermiştir. Pandemi sürecinde hükümetin uyguladığı sermaye yanlısı  ekonomi politikaları ile özel sektör çalışanları, dar ve sabit gelirli kesimler yoksullaşırken sermaye kesiminin zenginliğini daha da artırdığı ortada iken kamunun günah keçisi yapılması asla kabul edilemez.


Kamu çalışanlarının alım gücünün korunması  adına  çok önemli olan Hayat Pahalılığı ödeneği dondurulurken , otel, yurt ve üniversite sahiplerine bol keseden kaynak aktaran, yandaşlarına müdürlük müsteşarlık dağıtarak devlet bütçesine büyük yük getiren  hükümetin sermayeden yana partizanca uygulamalarını göz ardı ederek kamuyu “kaynak tüketen” olarak  nitelemek tam bir aymazlık örneğidir.  Kamudaki verimsizliğin en büyük nedeninin liyakata dayanmayan  “işe göre adam değil, adama göre iş” mantığı ile yapılan partizanca istihdamlar ve atamaların olduğu gerçeğini saklayarak etkinliği ve verimliliği  çalışma saatlerine bağlamak gerçeklerle bağdaşmayan art niyetli bir yaklaşımdır.

Kamu çalışanlarının çalışma saatleri yasalarla belirlenmiş olup, hiç kimsenin keyfine göre düzenlenemez. İçinden geçmekte olduğumuz pandemi sürecinde  sadece çalışanlardan fedakarlık bekleyen, kazanılmış haklarını budayan UBP-DP-YDP Hükümetinin sermaye kesimini desteklemeye devam etmesi karşılığında; Ticaret Odası kamuyu sorunların sebebi olarak  göstererek hedef saptırmaya çalışıyor.

KKTC’deki temel sorunların kökeninde  kamu yönetimi değil, gelir dağılımındaki  ve vergi uygulamalarındaki adaletsizliktir.  Sermayedarların ve tüccarların halkı sömürmesi, kazançları oranında vergi vermemesidir.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar