KıbrısManşet

Bengihan: Kamuya yapılan istihdamların liyakata dayalı olması hayati önem taşımaktadırKTAMS Başkanı Güven Bengihan ekonomik sıkıntılar gerekçe gösterilerek ihtiyaç olan yerlere gerekli istihdamlar yapılmazken Cumhurbaşkanlığına partizanca yapılan atamayı eleştirdi.

KTAMS Başkanı Güven Bengihan ekonomik sıkıntılar gerekçe gösterilerek ihtiyaç olan yerlere gerekli istihdamlar yapılmazken partizanlık uğruna devlet olanaklarının yandaşlar için hoyratça kullanılması asla kabul edilemez dedi.
Atama Resmi Gazete’de şöyle yayınlandı:“Üst Kademe Yöneticileri Yasası’nın 2. maddesinin (2). fıkrası kapsamına giren Cumhurbaşkanlığı Danışmanlık ve Siyasi İşler Müdürü mevkiine Sayın Halit Bağman’ın .18 .. /0B … /2022 tarihinden itibaren ileride herhangi bir sebep gösterilmeden görevinden alınması koşulu ile atanmasına ve atanma tarihinden itibaren atandığı mevkiin maaşını almasına karar verilir.”

Açıklama şöyle:

Kamu hizmetlerinin yürütülmesinde etkinlik ve verimlilik açısından  kamuya yapılan istihdamların liyakata dayalı olması hayati önem taşımaktadır.

Ne  büyük bir çelişkidir ki Başbakan kamuda terfi ve istihdamların liyakata ve eğitime göre yapılacağını, keyfi yer değiştirmelerin önüne geçileceğini söylerken  diğer yandan devlet dairelerine geçici işçi adı altında partizanca istihdamlar yapılmaktadır.

Personel eksikliği nedeniyle halka hizmet verme konusunda tıkanan devlet dairelerinde sendikalarımız grev yapmak zorunda kalırken ihtiyaç olmayan dairelere hiçbir kriter aranmaksızın tamamen yandaşları memnun etme adına istihdamlar yapılmıştır. Hükümet ortağı partilerin kendi aralarında kontenjan bölüşerek yaptıkları bu istihdamlar UBP-DP-YDP Hükümetinin koltuk uğruna devlet olanaklarını nasıl partizanca  kullandığının en açık kanıtıdır.

Diğer yandan beş yıldan beri işe gitmediği iddia edilen  ve UBP milletvekili adayı olup kazanamayan bir yandaşın Cumhurbaşkanlığına Danışman ve Siyasi İşler Müdürü olarak atanması;  partiler üstü olması gereken  Cumhurbaşkanının  partizanlık uğruna kamuda  liyakati ve adaleti hiçe saydığını göstermektedir.

Ekonomik sıkıntılar gerekçe gösterilerek ihtiyaç olan yerlere gerekli istihdamlar yapılmazken partizanlık uğruna devlet olanaklarının yandaşlar için hoyratça kullanılması asla kabul edilemez.

 

Güven Bengihan

Başkan

Başa dön tuşu