KıbrısManşet

Bengihan: Grev dahil her türlü yasal işlem başlatılacak
KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Sağlık Bakanlığı’nın önümüzdeki haftaya kadar sorunların çözümü için somut adım atmaması halinde grev dahil her türlü yasal işlemi başlatacaklarını açıkladı.
Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, sağlık alanında var olan sorunlara dikkat çekerek, artan hemşire ihtiyacının giderilmesi için sınavı geçen hemşirelerin istihdam edilmesinin önemini vurguladı.Bengihan, Sağlık Bakanlığı’nın önümüzdeki haftaya kadar sorunların çözümü için somut adım atmaması halinde grev dahil her türlü yasal işlemi başlatacaklarını duyurdu.

KTAMS Başkanı Bengihan yaptığı yazılı açıklamada, sağlık alanında var olan sorunlara pandemiden kaynaklı vaka artışının yarattığı iş yoğunluğu da eklenince, sağlık çalışanlarının yaşadığı ve çözüm getirilemeyen sorunların çığ gibi büyüdüğünü belirtti.

Bengihan, 5 Ağustos’ta Başbakan ve Sağlık Bakanı’nın bulunduğu bir ortamda sağlık çalışanlarının sorunlarını aktarmalarına rağmen çözüm yönünde hiçbir somut adım atılmadığını, aksine sorunları daha da artıran uygulamalar yapıldığını savundu.

Genel yoğun bakımdaki hemşirelerin pandemi yoğun bakıma çekilmesi nedeniyle, yoğun bakımda personel sıkıntısının had safhaya ulaştığını ifade eden Bengihan, Yeni Doğan Servisi’ndeki personel sıkıntısının çözülmediğini kaydetti.

Nakil Tüzüğü’nün, “Nakil Kurulu her yıl Mart ve Eylül aylarında toplanır ve nakil yapılması öngörülen görev yeri listeleri her yılın Şubat ve Ağustos aylarında bakanlık tarafından yayınlanır” dediğine işaret eden Bengihan, buna rağmen tüzüğün ilgili maddesine uyulmadığını, aksine bu sürede tüzüğe aykırı şekilde görevlendirmelerin devam ettiğini öne sürdü.

Sağlık Bakanı’nın tamamen siyasi saiklerle zaten personel sıkıntısı olan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nden, diğer sağlık kurumlarına görevlendirmeler yaptığını iddia eden Bengihan, bu durumun pandemi nedeniyle çalışma koşulları daha da zorlaşan hemşirelerin moral ve motivasyonunu olumsuz etkilediğini ifade etti.

Bu görevlendirmelere karşı sendikanın defalarca eylem yaptığına, hatta dava açtığına işaret eden KTAMS Başkanı Bengihan, “Buna rağmen bakanlığın sergilediği vurdumduymazlık kabul edilemez” dedi.

Bengihan, servislerde zaten var olan pandemi nedeniyle daha da artan hemşire ihtiyacının giderilmesi için sınavı geçen hemşirelerin istihdam edilmesinin, sağlık hizmetlerinin aksatılmadan yürütülmesi ve halen çalışmakta olan hemşirelerin iş yükünün hafifletilmesi açısından gerekli olduğunu kaydetti.

KTAMS Başkanı Bengihan, Sağlık Bakanlığı’nın önümüzdeki haftaya kadar sorunların çözümü için somut adım atmaması halinde grev dahil her türlü yasal işlemi başlatacaklarını duyurdu.

Açıklama şöyle:

Sağlık Bakanlığı  önümüzdeki haftaya kadar sorunların  çözümü için somut adım atmaması halinde grev dahil her türlü yasal işlemi başlatacağımızı kamuoyuna duyururuz.

 Sağlık alanında var olan sorunlara pandemiden kaynaklı vaka artışının yarattığı iş yoğunluğu  da eklenince sağlık çalışanlarının yaşadığı  ve çözüm getirilemeyen sorunları çığ gibi büyümüştür.

5 Ağustos tarihinde Başbakan ve Sağlık Bakanlığı’nın bulunduğu bir ortamda sağlık çalışanlarının sorunlarını aktarmış olmamıza  rağmen  çözüm yönünde hiçbir somut adım atılmamış, aksine sorunları daha da artıran uygulamalar yapılmıştır.

Genel yoğun bakımdaki  hemşireler pandemi yoğun bakıma çekilerek yoğun bakımda personel sıkıntısı had safhaya ulaşmış,  Yenidoğan servisindeki personel sıkıntısı çözülmemiştir. Nakil Tüzüğü, “ Nakil Kurulunun her yıl Mart ve Eylül aylarında toplanmasını ve Nakil yapılması öngörülen Görev Yeri Listelerinin her yılın Şubat ve Ağustos aylarında  Bakanlık tarafından yayınlanır” demesine  rağmen tüzüğün ilgili maddesine uyulmamış, aksine bu sürede  tüzüğe aykırı bir şekilde görevlendirmeler  devam etmiştir.

Sağlık Bakanı’nın  tamamen siyasi saiklerle zaten personel sıkıntısı olan DR.B.N.D.Hastanesinden diğer sağlık kurumlarına yaptığı görevlendirmeler   pandemi nedeniyle çalışma koşulları daha da zorlaşan hemşirelerimizin  moral ve motivasyonunu olumsuz etkilemiştir. Bu görevlendirmelere karşı sendikamız defalarca eylem yapmasına, hatta dava açmış olmasına rağmen Bakanlığın  sergilediği vurdumduymazlık kabul edilemez.

Servislerde zaten var olan,  pandemi nedeniyle daha da artan hemşire ihtiyacının  giderilmesi için sınavı geçen hemşirelerin istihdam edilmesi sağlık hizmetlerinin aksatılmadan yürütülmesi ve halen çalışmakta olan hemşirelerimizin iş yükünün hafifletilmesi açısından gereklidir.

Sağlık Bakanlığı  önümüzdeki haftaya kadar sorunların  çözümü için somut adım atmaması halinde grev dahil her türlü yasal işlemi başlatacağımızı kamuoyuna duyururuz.

Güven Bengihan

Başa dön tuşu