Köşe Yazarları

Belediyelerde su krizi







Belediyelerimiz yavaş yavaş suyun fiyatını belirlemeye başladı. Doğal olarak da her bölgenin suyu kaça alacağı ve satacağı netleşmiş oldu. Yalnız sıkıntı belediyelerin tek fiyat üzerinden gitmeyerek farklı farklı rakamlar açıklaması oldu. Yani her belediye kendini kurtaracak şekilde hesap yapıp, suyun fiyatını belirledi. Hal böyleyken Büyükkonuk Belediyesi adanın en düşük fiyatını açıklarken diğer belediye başkanlarını zorda bıraktı. Sorun aslında suyu en ucuza satmak değil, suyu en uygun fiyata satmaktır. Bazı çalışmalar sonucu meclis üyelerinin de oy birliği ile aldıkları karar doğrultusunda suyun fiyatı netleşmiş oldu.




Doğal olarak Büyükkonuk Belediyesi’ne yakın diğer belediye başkanları zorda kaldı. 4 TL belirlenen suyun fiyatı kademesiz olarak açıklanınca halkın da doğal olarak tepkisi oldu. Herkes ucuz su kullanımından yana.



Belediyeler suyun maliyetini hesaplayarak fiyat belirlemişler. Tabii ki Büyükkonuk hariç kimse suyu 4 TL’ye vermiyor. Bu durum ilerleyen süreçte Büyükkonuk belediyesi için büyük bir sorun yaratmakla kalmayacak, ilerleyen süreçte suyun fiyatını yükselttiği anda tepki alacak.

Gerçi halen su doğru dürüst verilmeye başlanmadığı için fiyatın belirlenip belirlenmemesi de pek önemli olmadı aslında. Bugün alt yapı eksiliğinden kaçak su sorunu yaşayan belediyelerimiz suyun düzenli verilmesi ile kar edecek değildir. Tam aksine suyu 8 TL’ye sattıklarında bile büyük bir zarar edecekleri ortadadır.

KKTC sınırları içerisinde dağıtımına başlanan suyun maalesef ki çok da istikrarlı bir dağıtım yapılarak bizlere ulaştığını söyleyemeyiz. Birçok Belediye başkanı bu konuda muzdaripken suyun adını duyan ama kendisini henüz görme şerefine erişemeyen belediyelerimiz isyana başladı bile.

Umarım su krizi daha fazla sürmez ve tüm belediyelerimize sorunsuz bir şekilde ulaşır. Herkesin bu suya ihtiyacı var. Yeraltı kaynaklarımızın tükenmek üzere olduğunu da hatırlatmak isterim. Suyun hayali Güzelyurt’tan Karpaz’a kadar varken, topraklarda yaşam bulmaması üzücüdür. Umarım ki erken zamanda sorun çözümlenir ve su krizi aşılır.

 









Başa dön tuşu