Belediyeler gün sayıyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Ekim 3, 2023
KıbrısManşet

Belediyeler gün sayıyor

Belediyeler-birliği

4’lü Koalisyon hükümeti döneminde imzalanması yılan hikâyesine dönen mali protokolün eli kulağında. Bazı belediyeler yarım kalan projelerini tamamlamak, bazısı çalışmalarına hız vermek amacı ile protokolün imzalanmasını bekliyor

 


“HIZIMIZI YAVAŞLATTIK, TEMKİNLİYİZ”: Mağusa Belediye Başkanı İsmail Arter: Mali protokolün imzalanmamasından dolayı durma noktasına gelen bir projemiz olduğunu söyleyemem. Çünkü belediye bütçesinden de para ayırıyoruz. Fakat tabi ki para aktarımı olmamasından dolayı daha temkinli ve yavaş gitmeye çalışıyoruz

 

“3 YILLIK KAYNAK AKTARIMI YAPILMALI”: Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar: 2017 ve 2018 yılından beri devam eden ve netice sağlanamamış projeler, bu yıl içinde başlanan projeler ve 2019 yılında uygulanacak projelerle birlikte toplamda 3 yıllık kaynak aktarımı yapılması gerekiyor

 

İSKELE, KAPALI PAZAR YERİ İÇİN GÜN SAYIYOR: T.C. Ekonomik Kalkınma İş Birliği Ofisi’ne bildirdikleri 14 öncelikli projeleri olduğunu söyleyen İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, ekonomik protokolün imzalanması durumunda ilk olarak Kapalı Pazar Yeri projesini hayata geçirmeyi planladıklarını ifade etti

 

“HEM DÖVİZ KRİZİ HEM PROTOKOL“: Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya: Döviz krizinin baş göstermesiyle birlikte maliyetlerin artması ve keşif bedellerinin o gün ile bu günkü hesaplarında farklılıklar olması, üstüne bir de protokolün imzalanmamasıyla birlikte onaylanmış projelerimizi hayata geçiremiyoruz

 

“EN ACİL KONU NUFÜS SAYIMI”: Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü: Girne Belediyesinin 33 bin 200 kişiye göre ödenek alması ve kadro bulundurması gerçekçi değildir. Belediyelerin gerçek nüfusa göre katkı alması için en acil şekilde nüfus sayımı yapılması gerekiyor

 

Pınar BARUT

 

2019 Mali Protokolü’nün imzalanmasına 2 aydan kısa bir süre kaldı. KKTC Genelindeki ilçe belediyeleri de yarım kalan projelerini tamamlamak ve elzem yatırımlarını hayata geçirmek için mali protokolün imzalanmasını ve belediyelere para akışının başlamasını bekliyor.

 

Başbakan Ersin Tatar ve Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay yeni hükümetin güvenoyu almasının hemen ardından, Maliye Bakanı olgun Amcaoğlu’nun da eşliğinde günübirlik çalışma ziyareti kapsamında İstanbul’da gitmişti.

 

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile yapılan görüşmenin ardından tarafların açıklama yapmaması soru işaretlerine neden olurken, Başbakan Ersin Tatar’ın görüşmenin çok olumlu olduğunu ifade eden açıklamaları ve Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın da “para akışının yakın dönemde başlamasını bekliyoruz” ifadesi beklentileri yükseltti.

Belediyelerin öncelikli projeleri arasında Gençlik Merkezi, Kapalı Pazar, belediye binası ve alt yapı gibi yatırımlar ve nüfus sayımı var.

 

 

Hasan Sadıkoğlu

 

 

Sadıkoğlu: İskele’de önceliğimiz Kapalı Pazar

Mali yılbaşında T.C Ekonomik Kalkınma İş Birliği Ofisi’ne bildirdikleri 14 öncelikli projeleri olduğunu söyleyen İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, ekonomik protokolün imzalanması durumunda ilk olarak Kapalı Pazar Yeri projesini hayata geçirmeyi planladıklarını ifade etti

Para akışının sağlanması durumunda yarım kalan projelerinden olan Sahil Düzenleme ve Rekreasyon Alanı projesi ile Gençlik Merkezi projesini hayata geçireceklerini belirten Sadıkoğlu; “bu 3 proje bizim en öncelikli projelerimiz” dedi.

 

 

Mahmut Özçınar

Özçınar: Geriye dönük tüm kaynak aktarımlarının yapılması gerekiyor

 

Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, 2017 yılında Güzelyurt Belediyesi’nin köylere yönelik alt yapı yatırımları konusunda öncelikli 3 projesinin olduğunu, bu projelerin uygulanamamasının ve bazı ihalelerin sonuçlandırılamamasının ana sebebinin de ekonomik sıkıntılar olduğunu belirtti.

 

2018 yılında TC Ekonomik Kalkınma İş Birliği Ofisi’nden yapılacak olan kaynak aktarımlarının gerçekleşmediğini hatırlatan Özçınar, 2017 ve 2018 yılından beri devam eden ve netice sağlanamamış projeler, bu yıl içinde başlanan projeler ve 2019 yılında uygulanacak projelerle birlikte toplamda 3 yıllık kaynak aktarımı yapılması gerektiğini ifade etti.

 

“Bizim için elzem olan projelerin başında, Açık Pazar projesi geliyor” diyen Özçınar; “Şu an ödeme yapamadığımız halde müteahhit inisiyatif kullanarak çalışmalarına devam ediyor. Bu projeyi, ödemelerini yapıp tamamlamak istiyoruz” dedi.

 

Bir diğer önemli projelerinin ise kaldırımlarla ilgili olduğunu, ayrıca Gayretköy’de bir “Futbol Sahası Yapımına Destek” projelerinin bulunduğu ifade eden Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar; “Bazı projelerimizin ihale ödemeleri kendi bütçemizden sağladık ve 1. etapları yaptık. Ama tabi sürdürülebilir olması için kaynak aktarımı gerekiyor. Ayrıca belediye binası projemiz, köylere alt yapı yatırımları ile ilgili projeler ve meydan düzenleme projelerimiz de bekliyor” dedi.

 

ismail arter

Arter: Projeler durmadı ama hızımızı yavaşlattık, temkinliyiz

Mali protokolün imzalanmamasının belediye projelerini durdurmamasına rağmen daha temkinli ve yavaş gitmelerine sebep olduğunu söyleyen Mağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, belediyelerinin önceki dönemde ihale süreci başlayan ya da ihale süreci tamlanmış olup devam eden ve finansmanının bir kısmı Türkiye ile imzalanacak olan mali protokolden karşılanacak projeleri olduğunu, projelerin mali protokolün imzalanmamasından dolayı durma noktasına gelmese de para aktarımı olmamasından dolayı daha temkinli ve yavaş gitmeye çalıştıklarını söyledi.

Arter, şu an devam eden ve protokolün imzalanması halinde hız kazanacak olan projelerinden ise şöyle bahsetti:

“Maraş’taki asfalt ve kaldırımların yapımı seçim öncesi başlamıştı. Bu bizim 4 yıl içindekilerin en büyük projemiz. Şu anda da devam ediyor ama her ihtimale karşı yavaşlattık, hızımızı azalttık. İkinci büyük projemiz, Hendek Düzenleme projemizdi. Bu projemiz bitti. Ama hendeğin üst tarafında olan ve Aşıklar Yolu olarak bilinen yolun Çevre Düzenleme Projesi var. Yeni keşif yapıldı ve belediyemizce yeniden düzenlenerek ihale aşamasına geldi.

Tabi bu projenin maliyetinin de bir kısmı Türkiye’den gelecek mali destekten oluşuyor. Geçen dönem başlanan, ihale aşamasına gelen Eşref Bitlis Caddesi Alt Yapı ve Kaldırım projemiz ve Larnaka yolu üzerinde de gençlere yönelik bir spor tesisi projemiz onay aldı. Bu projelerin hepsi belediye bütçesinden de para ayrılarak bitireceğimiz projeler. Protokolün imzalanması elbette bizi rahatlatacaktır ama imzalanmamasından dolayı da durma noktasına da gelmedik”

nidai-güngördü

Güngördü: Her şeyden önemlisi nüfus sayımı

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Türkiye ile imzalanacak olan mali protokolden sonra belediyelerinin başlıca önemli gördüğü 2 proje olduğunu belirterek, bunlardan ilkinin Girne Kalesi arkasındaki yıkılan yamacın düzenlenmesi projesi olduğunu söyledi.

Bu projenin kendi dönemlerinde başladığını ve yarım kaldığını ifade eden Güngördü: “2. etabı en kısa süre de hızlandırarak tamamlamak istiyoruz” dedi.

Güngördü, Girne Belediyesi olarak öncelik verdikleri bir diğer projenin ise Belediye Atölyeleri olduğunu, Karakum Bölgesi’nde bulunan Antik Tiyatro’nun Karaoğlanoğlu’na nakledilmesi ve kültür ve sosyal aktivite alanı olarak restore edilmesi projesi olduğunu belirtti.

Güngördü ayrıca, KKTC’nin genelinde ama özellikle Girne’de bir nüfus sayımı yapılmasının aciliyetine dikkat çekerek: “Girne Belediyesinin 33 bin 200 kişiye göre ödenek alması ve kadro bulundurması gerçekçi değildir. Belediyelerin gerçek nüfusa göre katkı alması gerekiyor ve bunun için de en acil şekilde nüfus sayımı yapılması gerekiyor” dedi.

Yeni hükümete de başarı dileklerini ileten Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, hükümetin Belediyeler Değişiklik Yasası ve Belediye Reform Paketi’ne öncelik vermesini beklediklerini de sözlerine ekledi.

Aziz Kaya

Kaya: Önce dövize sonra protokole takıldık

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, geçmişten kalan ve protokole takılmış olan öncelikli 2 projelerinin olduğunu söyleyerek, herhangi bir ödemenin söz konusu olmaması sebebiyle projelerin durduğunu ve hayata geçirilemediğini söyledi.

Belediyelerinin öncelikli olarak bir Sahil Düzenleme projesi olduğunu ve bu projeyi bitirip en kısa süre de bölge halkına kazandırmak istediklerini ifade eden Kaya: “Denizli Sanayi Bölgesi Alt yapı projemiz de yine para akışının olmaması sebebiyle bekletmek durumunda kaldığız bir projemizdir” dedi.

Bu iki projenin de tamamıyla durmuş durumda olduğunu belirten Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, dövizde yaşanan yükselişin de proje çalışmalarını etkilediğini söyleyerek: “Döviz krizinin de baş göstermesiyle birlikte maliyetlerin artması ve keşif bedellerinin o gün ile bu günkü hesaplarında farklılıklar olması, bu onaylanmış projelerimizi hayata geçiremememize sebep oldu” dedi.

 

 

 

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar