Belçika'daki belgesiz göçmenler açlık grevi başlattı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mart 31, 2023
DünyaSürmanşet

Belçika’daki belgesiz göçmenler açlık grevi başlattı

Belçika'da göçmen açlık grevi

Belçika’da bir grup göçmen “Şehirde fareler gibi yaşıyoruz” diyerek açlık grevi başlattı. 19 gündür grevde olan göçmenler ülkeye yasa dışı yoldan girmediklerini, ellerinde vizeleri olduğu halde oturma izni alamadıklarını söylüyor.

Belçika’dan 10 yıldır oturma izni alamayan, üniversite yemekhanelerinde, kiliselerde yaşamaya çalışan Faslı, Afganistanlı, Pakistanlı 400 belgesiz göçmen açlık grevi başlattı.

“Şehirde fareler gibi yaşıyoruz” diyen göçmenler, kaçak işçi konumunda olduklarını, çocuklarının okula gidemediğini, yeteri kadar beslenemediğini vurguluyor.


Avrupa’nın kalbinde yaşam savaşı veren ve koşullarının düzenlenmesini isteyen göçmenler, başvurularını inceleyecek bağımsız bir komite kurulmasını istiyor.

Belçika Göçmenlik Bürosu yetkililerine göre ise, göçmenler oturma izni için gerekli prosedürleri tamamlamıyor.

Yetkililer, göçmenlerin, “Her ne gerekçeyle olursa olsun ülkeye giriş yapalım, sonrasını hallederiz” düşüncesiyle hareket ettiklerine dikkati çekiyor.

Ocak ayında da eylem başlatan belgesiz göçmenler, eylemi, yetkililerden çözüm bulunacağına dair aldıkları söz üzerine sonlandırmışlardı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar