Belça için imza kampanyası başladı

0
Belça için imza kampanyası başladı
Kıbrıs Town Houses

BELÇA merkez mağazası önünde başlatılan imza kampanyası öncesinde Çağ-Sen sözcüsü Mehmet Davulcu yaptığı açıklamada, LTB’nin BELÇA merkez mağazasının tahliye edilerek kapatılması için açtığı davayı geri çekmesi için bir dizi girişim başlattıklarını anımsatarak, bugün de konuyla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla imza kampanyası başlattıklarını söyledi.

BELÇA’nın 1980’li yıllarda LTB’nin de iştirakiyle kurulduğunu ve hâlâ hissedar olduğunu dile getiren Davulcu, geçmiş LTB yönetiminin BELÇA merkez binasının üzerinde bulunduğu 5,5 dönümlük arazinin ‘iş kadını’ sıfatıyla KKTC’de yaşamayan birine satılması gerekçesiyle tahliye davası açtığını anlattı.

Geçmişte seçilmiş kişilerin kamu yararına adımlar attığını ancak günümüzde yaşanan siyasi erozyon sonucunda kamu yararına atılan adımların birilerine kâr amaçlı peşkeş çekildiğini savunan Davulcu, BELÇA’ya da aynısının yapılmak istendiğini mahkemenin, 21-22 Ekim’de görüşerek davayı sonlandıracağını belirtti.

Davulcu, çalışanların ve sendikanın mahkeme kararı beklenmeden kapatılmaması yönünde anlaşmaya varmasını arzuladığını ifade ederek, LTB’nin yeni yönetiminin bu yanlışı düzeltmesini beklediklerini söyledi.

“HERKES YANLIŞI GÖRÜYOR AMA KİMSE BİRŞEY YAPMIYOR”

Konuyla ilgili kamuoyunu bilgilendirmek için geçtiğimiz hafta siyasi partileri ziyaret ettiklerini ve belediye meclisi üyeleriyle de görüştüklerini ifade eden Davulcu, “Herkes yanlışı görüyor ancak düzeltmek için kimse bir şey yapmıyor” dedi.

Davulcu, bugün başlattıkları imza kampanyasının Cuma günü mesai bitimine kadar devam edeceğini, amaçlarının yetkilileri cesaretlendirmek ve bu yanlıştan geri dönülmesi konusunda yüreklendirmek olduğunu kaydederek, “Belki BELÇA’nın peşkeş çekilmesini engelleriz ve bu konuyla ilgili ilk adım olur. Kamu malları da halkın kalmaya devam eder” diye konuştu.

İMZA ATILAN METİN

Çağ-Sen’in bugün başlattığı ve Cuma günü sonuna kadar devam edecek kampanya çerçevesinde vatandaşların altına imza koyacağı metin şöyle;
“Lefkoşa Türk Belediyesi Başkan ve Meclisi Üyelerine, Bizler aşağıda açık isim ve imza sahibi BELÇA müşterisi yurttaşlar, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin BELÇA Ltd. aleyhine açtığı davayla merkez mağazasının tahliye edilerek kapatılmak istenmesini vicdanen yanlış bulmaktayız.
BELÇA piyasada fiyat denge unsuru olmak ve bu yolla biz tüketicilere hizmet etmek için LTB’nin de iştirakiyle kurulmuş ve kuruluş amacına uygun şekilde çalışan bir müessesedir.

Belirttiğimiz nedenlerle Lefkoşa Türk Belediyesi Başkan ve Meclisi’nden BELÇA aleyhine açılan tahliye davasının geri çekilmesini, barışçıl yollarla yapılacak görüşmelerle, BELÇA merkez mağazasının yerinde kalacağı çözüm yolları üretilmesini talep ediyoruz.

Bu toplu başvuruya imza koyan biz yurttaşlar LTB Başkan ve Meclisi’nin bizler adına görev yaptığını hatırlatır, taleplerimiz doğrultusunda kararlar alıp hata geçirmelerini beklediğimizin altını çizeriz.”