Bayram Kültürünü Hala Yaşatıyor

0
Bayram Kültürünü Hala Yaşatıyor

“ELBİSELER KUCAĞIMIZDA UYURDUK”: Geçmiş yıllarda ailelerin maddi imkanlarının evlatlarına sürekli yeni kıyafetler almaya yetmediğini anlatan İsmet Behaettin ancak bayramdan bayrama ailelerin evlatlarına yeni kıyafetler aldığını söyledi. Behaettin, yeni kıyafetlerin çocukları çok mutlu ettiğini belirterek, gece bu kıyafetlerle kucaklarında uyduklarını belirtti 

Ceren ÖZBİL
Pınarbaşı’nda yaşayan İsmet Behaettin eski bayram kültürünü hala yaşatıyor.  Bayram için günler öncesinden börek ve çörekler yapmaya başlayan Behaeetin’in en büyük mutluluğu ise evlatları.
Havadis’e konuşan Behaettin eski bayramları anlattı. Annesinin bayramlarda börek, çörek ve bayrama özel yemek hazırladığını kaydeden İsmet Behaettin, “Ben de bu kültürü hala yaşatmaya devam ediyorum” dedi. 

“Elbiseler kucağımızda uyuyorduk”
Geçmiş yıllarda sürekli kıyafet alma imkanları olmadığını anlatan Behaettin, bayramlarda kendilerine yeni kıyafet alındığında çok mutlu olduklarını belirtti.
Behaettin, geceleri kendilerine alınan kıyafetleri kucaklarına alarak uyuduklarını ifade ederek, bayramın gelmesi ve yeni elbiseleri giymeleri için sabırsızlandıklarını söyledi.

“Bize para verdiklerinde çok mutlu oluyorduk”
Bayram günü geldiğinde ise yeni kıyafetleri giyerek büyüklerinin ellerini öpmeye gittiklerini anlatan Behaettin, büyüklerinin de kendilerine para verdiğini söyledi. Behaettin alınan paranın miktarı çok olmazsa bile kendilerini mutlu etmeye yettiğini kaydetti.

“En büyük şansım evlatlarım”
En büyük şansının 3 oğlu olduğunu belirten Behaettin, ancak bir oğlunun yurt dışında olması nedeniyle onu 9 yıldır göremediğini belirtti. Behaettin ancak oğlunun yurt dışında olmasına rağmen kendisini hiç unutmadığını ve her gün aradığını söyledi.