Kıbrıs

Baybars Templos köyünde vatandaşla buluştu


İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, beraberindeki heyet ile Zeytinlik – Templos’a ziyaret gerçekleştirdi. İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars ile Özel Kalem Müdürü Aral Moral’ın yanı sıra, Milletvekilleri Jale Refik-Rogers ile Erek Çağatay’ın katıldığı toplantıda Girne Belediye Meclis üyesi adayları da hazır bulundu.

Adayların tek tek kendilerini tanıttığı ve Girne için planlarını kısaca anlattıkları toplantıda pek çok konu açıldı. Köy sakinlerinin Girne civarıyla gelişen, siyasi peşkeşlerden betonlaşmaya, otellerin denizleri işgalinden vatandaşın plajlara ücretsiz giriş hakkına kadar pek çok soruyu yanıtlamaya çalışan İçişleri Bakanı, vatandaşın plaja girmek için kendisinden ücret talep edilmesi halinde polisi de arayabileceğini söyledi. Vatandaşın plajlara ulaşımının bir Anayasal hak olduğunu söylediği toplantıda İçişleri bakanı bu konunun hala çözülememiş olmasını üzücü buldu. Otel işletmesinin sunduğu hizmet dışında denizden yararlanacak olan vatandaştan ücret talep etme hakkının olmadığını da sözlerine ekledi.

“Kapım her zaman açık”

Köylerine, mahallelerine sahip çıkan ve olayları kamu yararı için aktaran vatandaşların sayesinde ancak siyasilerin de başarılı olabileceğini söyleyen Bakan Baybars, sorunların çözümü için vatandaşa kapısının her zaman açık olduğunu söyledi. 

 

“Meydan bir an önce düzenlenmeli”

Templos / Zeytinlik Koruma İnisiyatifi Başkanı Ersem Baflıgil köy meydanının Girne Uluslararası Festivaline ev sahipliği yapmaya devam etmesi için, bir an önce Köy Meydanı’nın düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Ali Nesim Meydanı’nın, Kuzey Kıbrıs’ın en güzel köy meydanlarından biri olduğunu söyleyen Ersel Baflıgil inisyatif olarak bu konuda çok duyarlı ve ısrarcı olduklarını dile getirdi ve bakandan bu konuda talep etti. 

Temroz’un Girne şehrine en yakın ve en yeşil yer olduğunu söyleyen köy sakinleri, rant ve siyasi peşkeş uğruna köylerinin betonlaştırılmamasını istediler. Turizm başkenti Girne’nin nefes alınamaz beton bloklar halinde çirkin bir yapılaşmaya dönüştüğünü, şehre gelecek turistler için Templos’un şehrin adeta akciğeri olduğunu belirten vatandaşlar bu hassasiyeti Halkın Partisi’nin göstereceğine inandıklarını belirttiler.

İçişleri Bakanı da, bu güzel Köy Meydanının Girne Uluslararası Festivaline ev sahipliği yapacak şekilde düzenlenmesi için elinden gelen yardımı yapacağını beyan etti. 
Başa dön tuşu