BasketbolKöşe YazarlarıSpor

Basketbola doyacağız


Tonguç KOTAK

Sezon başında 4 takıma düşen ve ardından Basketbol Federasyonu’nun girişimleri ile 7 takıma çıkan Basketbol Erkekler Süper Ligi’nde ilk devrenin son haftası iki zorlu maça sahne olacak.
Bu gece GAÜ ile Koop kozlarını paylaşırken 23 Ocak Çarşamba akşamı ise devrenin liderini belirleyecek maçta LAÜ ile YDÜ kapışacak.

Bu sezon transfer yapmasa da yetenekli gençleri ile ligde yer alan GAÜ ile ikinciliği başarı kabul etmeyen ancak iki ezeli rakibinden 20 sayı fark yiyen Koop bu akşam Girne’de kozlarını paylaşacaklar.
Kadri Alagöz’ün mücadeleci ruhunu yansıttığı GAÜ tek yabancı ile yola devam ediyor. Bana göre tecrübeli bir oyun kurucu ile bu gençler ligde daha iyi iş yapar ama GAÜ yönetimine saygı duyuyorum. Kadrosunda sakat olan ülkenin en uzun yerlisi Alpay, yetenekli isimler Batuhan Tüzmen, Emre Çetinaslan, Halit Çeliktaşlılar, Uraz Şentürk, Bert Beyaz ve Arif İleli gibi isimlerin yanına Türkiye’den Daçka alt yapısında yetişen ve şu an sayı lideri olan Erdem ve Gençler Ligi’nde şampiyon kadronun yetenekli isimleri ile GAÜ dikkat çekiyor. Ama Kadri hocanın bu takıma bir tecrübeli oyun kurucu katması şart. Bu gece Koop karşısında kazanabilirler mi? Evet ama işleri zor.

Gelelim bu yıl en çok eleştirdiğim ve tepki aldığım Koopspor’a. Yılların takımında ikincilik hiçbir zaman başarı sayılmaz. Geçen sezon final oynamadılar, kupayı aldılar. Bu yıl lige iyi başlamadılar. İki ezeli rakipleri karşısında 20 sayı fark yiyerek yıkıldılar. Bu gece ki rakipleri ise genç ve sağı solu belli olmayan bir takım. Koop ilk devrede aradığını bulmadı. Yabancı kontenjanlarını eğer daha etkili isimlerle doldurursa yukarıya oynarlar. Yerlilerde Kemal savunma yapmaktan hücumu unuttu, Kercem de hücum etmekten savunmayı bıraktı. Temur genç ama kendisini geliştirmesi şart. Andım da iyi başladı ama ailevi durum onu etkiledi. Koop’un yerli takviye yapması da şart. Bu gece kazanabilirler ama bu kadro ikinci devre yeterli olmaz.

23 Ocak Çarşamba akşamı Lefke’de devrenin lideri belli olacak. Bu sezon Orhun Mevlit ve yapılan transferlerle gözünü şampiyonluğa diken Lefke Avrupa Üniversitesi ile zirvenin gediklisi Yakın Doğu Üniversitesi karşılaşacak.
Kendi deyimleri ile “Maviler” yani LAÜ kendi saha ve seyircisi ile önemli bir güç. Orhun hoca ve ona baş yardımcı Basketbol Şube Sorumlusu Mustafa Üstünel ile birlikte oyuncular bu zirve olayına alıştılar. Kadro olarak da bunu yapabilirler. LAÜ’de ligin asist lideri Doğukan Demirman, Hamit Çeliktaşlılar, Arif Yılmabaşar, yeni transfer Kaan Sütcü. Yerli rotasyonda önemli isimler. Bir de buna uzun pivot tecrübeli Rajko ve ABD’li şutör Ballentıne da eklenince “Maviler” ciddi bir ekip. YDÜ karşısında saha avantajını da kullanarak kazanmak isteyecekler.

Son iki yılın şampiyonu Yakın Doğu Üniversitesi de ilk yarının en önemli maçına çıkıyor. Kaptan Halil, İhsan, Ahmet Dağer, Sercem İnancı, Vukasin Mandic ve Palmer gibi yıldızların yanında genç jenerasyonun en yetenekli ismi Berkem, Ferit, Günay, Baran, Berk, Alp ve Doğukan’lı oyuncular var. Koç Halit Kıryağdı’nın katkıları ile takım iyi yolda. LAÜ karşısında YDÜ’yü zor bir maç bekliyor ama tecrübeli isimler bu maçın kaderini çizeceklerdir.Başa dön tuşu