Başkentte salgın kapıda - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Şubat 28, 2024
Kıbrıs

Başkentte salgın kapıda

Başkentte salgın kapıda

TİFO TEHLİKESİ… Dr. Sibel Siber: “Biriken çöplerde bakteriler ürer ve bu bakteriler çeşitli yollarla vücudumuza girebilir. Çöplerde üreyen fareler ciddi hastalıklar için bir konak oluştururlar. Tifo gibi ağır enfeksiyon hastalıkları ile yüz yüze kalabiliriz. Bu çağda bir başkent şehrinde”

Emine UYSAL
Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) çalışanları maaşların ödenmemesi ve yatırımlarının yapılmaması nedeniyle yine “süresiz” giderken, başkent Lefkoşa sokakları çöp yığınlarına dönüştü bile.
Lefkoşa’nın karış karış her sokağı, caddesi çöp bidonlarından taşan çöplerle dolarken, Lefkoşalılar, pis koku sinek nedeniyle katlanılması güç günlere geri döndü.
Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın “Çalışanlar ödendi” açıklamasına Belediye Emekçileri Sendikası’ndan “Okkalı yalan ödenmedik” yanıtı geldi. Belediye Emekçileri Sendikası Başkanı Savaş Bozat, sadece belediye işçilerinin eylül ayı maaşının ödendiğini, memurların ise halen ödenmediğini açıkladı.


“Bakanlık seyirci kalıyor”
Belediye Emekçileri Sendikası Başkanı Savaş Bozat, Havadis’e şu açıklamayı yaptı:“4-5 Eylül’de işçi statüsünde olanlar maaşlarını aldı. Memur maaşlarının ise bugün ödeyeceğini duyurdu. Ancak tek sorun maaşların ödenmemesi değildir.
İki önemli sorunumuz daha var. Biri Sosyal Sigorta, ikincisi İhtiyat Sandığı primlerinin yatırılmamasıdır. 14 aydır sigorta ödenmez. İhtiyat Sandığı ise Mayıs 2007 yılından beri ödenmiyor. Bakanlık seyirci kalıyor. Bakan, 24 Şubat’ta yazılı bir açıklama yaparak, gerekli çalışmaları başlatacağını açıklamıştı. 8 ay geçti hiçbir çalışma yapılmadı. Bugün süresiz greve gidiyoruz. Bu sorunlar giderilinceye kadar süresiz grev devam edecek. Gününde ödeme ve yatırımlar yapılmadığı sürece grev devam edecek. Bu anayasal suçtur. Kimse uygulamıyor. Borç 30 milyon TL’dir. Başkan, devleti de çalıyor. Vergileri de ödemez. Vergi borcu 60 milyon TL’yi buldu.”

Siber: “Sağlık açısından bizi büyük sıkıntı bekliyor”Doktor Sibel Siber, başkent Lefkoşa’yı sağlık açısından büyük sıkıntı beklediğine burgu yaparak, biriken ve toplanmayan çöplerin enfeksiyon için bir kaynak oluşturduğunu anlattı.
Dr. Sibel Siber, “Buna bağlı olarak sağlığımız tehdit altına girebilir. Bugün bu çağda çöplerle iç içe yaşama gibi bir tehdit altında olmak gerçekten hem üzüntü verici, hem utanç verici, hem de sağlıksızlıktır. Toplum yaşamının tehdit altında olması demektir. Bu çöp yığınları sadece görsel açıdan bile ruh sağlığımızı tehdit eder şekilde bir görünüm arz eder. Temiz çevre sağlıklı yaşam için şarttır” dedi.
Dr. Sibel Siber, Havadis’e yaptığı açıklamada, “Lefkoşa halkı olarak yeşili az, şehircilik olarak yeşil alanları çok az düşünülmüş bir ortamda yaşarken, bir taraftan da birkaç haftada bir çöplerle iç içe yaşamakla yüz yüze kalmamız kabul edilemez” açıklamasında bulundu.

“Tifo gibi ağır enfeksiyon hastalıkları ile yüz yüze kalabiliriz”
Dr. Sibel Siber, biriken çöplerde bakterilerin ürediğini ve bu bakteriler çeşitli yollarla vücudumuza girebileceğine dikkat çekti. Siber, çöplerde üreyen farelerin ciddi hastalıklar için bir konak oluşturduğunu ve “tifo” gibi ağır enfeksiyon hastalıkları ile yüz yüze kalınabileceğini açıkladı.
Dr. Sibel Siber, devletin ve belediyedeki yöneticilerin belediyede çalışan insanların haklarını gözeterek bir an önce bu soruna çözüm bulması gerektiğine vurgu yaparak, şöyle devam etti: “Lefkoşa kentinde yaşayanları ilgilendiren çevre temizliğinin olmaması ve sağlığı tehdit eder boyutu bir tarafa diğer taraftan da burada çalışanların sosyal güvencesiz bir şekilde hizmet vermeleri çağ dışıdır. Kabul edilemez. Nitekim geçtiğimiz günlerde bir çalışanın geçirdiği iş kazası sonucu hayatını kaybetmesi sosyal güvencesiz çalıştırılmasının yarattığı sonuçlarda ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla belediyenin bir an önce hem çalışanlarının sosyal güvenlik haklarını korumaya yönelik çözüm üretmesi hem de Lefkoşa halkını çevre kirliliği ile yüz yüze bırakmaması için acil çözüm üretmesi şarttır. Bu zamanda, bu çağda biz başkent halkı olarak bizlerin bu tür sorunları yani en basit bir çöp çevre temizliğini tartışıyor olmamız düşündürücü ve yüz kızartıcıdır. Tabii ki sosyal güvenliksiz insan çalıştırmak da bu yüz kızartırcı durumun diğer boyutudur.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar