Başbakan Ünal Üstel, Hükümetin bir yıl içerisinde hayata geçirdiği hizmetleri anlattı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

Başbakan Ünal Üstel, Hükümetin bir yıl içerisinde hayata geçirdiği hizmetleri anlattı

Başbakan Ünal Üstel, Hükümetin bir yıl içerisinde hayata geçirdiği hizmetler ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi.
Başbakan Ünal Üstel basın açıklamasında şöyle konuştu;
“Bir yıllık süre içerisinde ekonomiden sağlığa, ulaştırmadan turizme, çalışma hayatından tarıma, yerel yönetimlerden, teknolojiden, e-devlet’e, gençlikten kadına, spordan kültüre, enerjiden, dış politikaya kadar pek çok alanda önemli işlere ve icraatlara imza attık.
Halka hizmet yolunda bir yıl geçirdik. Sizlerle birlikte büyük hedeflere yürüdük. İktidarımızla ve istikrarla yürümeye devam ediyoruz.
Bu bir yıllık süre içerisinde Anavatan Türkiye ile kardeşlik hukukumuzu güçlendirdik. Karşılıklı sevgiye, saygıya ve güvene dayalı ilişkilerimizi en üst seviyelere çıkardık. Türkiye’ye tarihi ziyaretler gerçekleştirdik, tarihi projelere ve protokollere imza attık. Diğer yandan tarifi imkansız acıları da birlikte yaşadık.
Bu dönemde sadece icraatlara değil, yasama çalışmalarına da son derece önem verdik. Pek çok yasayı meclisten geçirdik.
Yaşanan deprem felaketi yüzünden hem millet olarak hem de Kıbrıs Türk halkı olarak tarihte eşi benzeri görülmemiş bir acıyla yüzleştik.
Şampiyon meleklerimizi kaybettik. Toplam 49 vatandaşımızı yitirdik.
Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın davalarının takipçisi olduğumuzu da buradan bir kez daha vurgulamak istiyorum. Hukuki süreçleri hükümet ve meclis olarak yakından takip ediyoruz.
Yaşanan deprem felaketinin ardından bir devlete yaraşır şekilde, sorumluluk bilinci içerisinde hareket ettik.
Deprem süresi boyunca, Türkiye ile kardeşliğimizin sadece sözde olmadığını, bunun özde de var olduğunu ispatladık.
Deprem bölgelerine kurtarma ekiplerimizi yolladık. Kardeşlerimizin yardım çığlıklarını karşılıksız bırakmadık. Yaptığımız herşey helal olsun, biz kardeşlerimizin yanında böyle kötü bir günde durmayacaktık da ne gün duracaktık.
Deprem sonrasında, devlet olarak çıkarmamız gereken dersleri de çıkardık. Başbakanlık bünyesinde kurduğumuz deprem denetim komitesi, tarihte bir ilke imza atarak tüm okul ve kamu binalarımızın depreme karşı risk analiz testlerini sivil toplum kuruluşlarımızın desteğiyle yapmaya başladık.
Hükümetimiz görevi devraldığı günden bugüne Halkımızın refah seviyesinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapma, proje üretme, reformları tamamlama ve ülkenin önünü açma gayretinde olmuştur.
Hükümetimiz döneminde;
Sosyal yardım ve cemile yardımı maaşlarına toplamda 8000 TL, engellilerimize toplamda 4000 TL ek katkı sağladık.
Sosyal yardım maaşı ve cemile maaşı alanlara yılda bir uygulanan hayat pahalılığını yılda ikiye çıkardık. Bu uygulama ile; sosyal yardım ve cemile maaşı alan vatandaşlarımızın maaşlarına %100’e varan artışlar sağladık.
Asgari ücretten vergi alınmasını durdurduk.Yaşanan tüm ekonomik sıkıntılara rağmen, son bir yıl içerisinde kamu maaşlarına %94.51’lik büyük bir artış yaptık.
Vergi matrahlarında çalışanların lehine yapmış olduğumuz iyileştirmelerle yine kamu maaşlarına önemli miktarda katkı sağladık.
47/2010 sayılı Kamu Çalışanlarının Aylık ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası kapsamındaki kamu çalışanlarına yaklaşık %6’lık brüt artış sağladık.
Kamu çalışanlarımızın alım güçlerini kaybetmemeleri için, imkanlarımızın da ötesine geçerek tarihi artışlar yaptık. Yapmaya da devam edeceğiz.
Yıllardır bekleyen Antik Liman Yenileme ve Renovasyon Projesini başlattık ve çok kısa bir sürede bitiriyoruz.
Yeni Lefke- Güzelyurt çift şerit yol projesini tamamlayıp hizmete soktuk.
Balalan –Yenierenköy yolu ve 90 Km’lik Köy yolu projelerini tamamladık ve açtık.
Dilekkaya’nın yıllardır süren yol sorunlarını çözdük.
Girne – Alsancak yolu için finansman bulduk, projenin 2. Etabını başlattık ve çok önemli bir bölümünü tamamladık.
Dikmen – Taşkent yolu tamamlanma çalışmalarının sonuna gelindi.
Çalışmalarımız hızla devam ediyor. Çok kısa bir süre içerisinde Girne Batı Çevreyolu’nu tümünü tamamlayıp hizmete sokacağız. Önümüzdeki dönemde, Girne – Çatalköy Çevre Yolu’nu ve Kuzey Lefkoşa Çevre yolu bağlantı yollarını tamamlamak için çalışmalarımızı başlatacağız.
Kıbrıs Türk Denizcilik Şirketi’ne 1 adet yeni gemi kazandırdık. Ada 74 isimli gemimiz, yüksek taşıma kapasitesi ve konforu ile deniz ulaşımımıza ve turizmimize güç kazandıracak.
4.5 G ile ilgili çalışmaları tamamladık. 4.5G çok kısa bir süre içerisinde halkımızın hizmetine girmiş olacak.
Yıllardır konuşulan, ancak bir türlü başarılmayan yerel yönetimler reformunu hayata geçirdik. Belediyelerimizi kapatmadık. Belediyelerimizi birleştirdik. Finansal açıdan kendi ayakları üzerinde durabilecek, araç ve personel sayısı bakımından güçlü, gelirleri artan belediyeler yarattık.
Geçmiş dönemlerde dağıtılan, kırsal kesim arsalarının alt yapı çalışmalarında önemli başarılara imza attık. Toplam 72 köyde yol, 50 köyde elektrik, 12 köyde ise su alt yapı çalışmalarını tamamlandık.
14 yıldır çözülmeyen Kermiya Şehit Çocuğu Arsaları’nın su, kanalizasyon, elektrik ve telefon alt yapılarını tamamlandık.
Yeni nesil Pasaport uygulamasına geçtik. Yeni nesil KKTC kimlik kartlarını doğum anından itibaren vatandaşlarımıza vermeye başladık.
Eski hükümetlerimiz döneminde başlatılan Cezaevi projesini tamamladık ve hizmete soktuk.
E-devlet ve e-vize alanlarında önemli adımlar attık, atmaya devam ediyoruz.
Yine iktidarımız döneminde veri merkezi binasının açılışını yaptık.
Yabancıların taşınmaz mal alımlarında yapılan harç değişikliğiyle Sosyal Konut Projeleri ve Doğal Afetlere Hazırlık Fonu’na önemli bir kaynak sağladık.
Özel Sektörün Desteklenmesi kapsamında onbinlerce çalışanın sigorta primlerine destek sağladık.
İhtiyat Sandığı iştirakçilerinin tümüne %20 kar payı dağıttık.
Yeni Lefkoşa Çocuk Yuvası’nın inşaatını başlattık. Yeni Lapta Yaşlı Bakım Evi Projesi’ni başlattık.
Sosyal Sigortalarda Optik Provizyon Sistemini devreye soktuk.
Akit, Çalışma İzni, İşyeri Tescili, Ön İzin ve Yatay Geçiş başvurularında otomasyon sistemine geçtik.
Yeni Girne Hastanesi İnşaatını hükümetimiz döneminde yaratılan finansmanla yeniden başlattık.
Türkiye Cumhuriyeti ile imzaladığımız son protokolle Yeni Lefkoşa Devlet Hastanesi’nin temelinin atılması, Girne Hastanesi’nin iç donanımlarının tamamlanması, Güzelyurt hastanesinin tamamlanması ve Pamuklu’ya yeni bir sağlık merkezi yapımı için kaynak sağladık.
2016 yılında yangından zarar gören ve tam 7 yıldır kapalı olan Devlet Laboratuvarını yenileme çalışmalarını başlattık.
Çağdaş ülkelerde olduğu gibi Çocuk Acil Servisi’ni hayata geçirdik.
TC Sağlık Bakanlığı ile imzaladığımız protokolle çift uyruklu pratisyen hekimlerimizin mecburi hizmetlerini ülkemizde yapmalarının önünü açtık.
Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi’nin yatak kapasitesini %50 oranında artırdık.
Bitkisel üretim, küçük baş hayvancılık, arıcılık ve balıkçılık alalarındaki 10 bine yakın üreticimize 105 Milyon TL hibe sağladık.
Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen tarımsal amaçlı sulama suyunun Güzelyurt Ovası’na bağlantısını tamamladık. 44 kilometrelik Orta Mesarya Sulama Hattı ile içme kullanma suyunun KKTC’deki tüm yerleşim yerlerine ulaşması için gerekli 207 kilometrelik hattın ihalesini tamamladık. Yaşam suyu tüm evlerimizle ve tüm ovalarımızla çok yakında buluşuyor.
Hayvan Hastalıkları konusunda başlattığımız çalışmalar neticesinde %10’lar seviyesinde bulunan hayvan hastalıklarını %2’ler seviyesine düşürdük.
Son bir yılda, Bir okul da sen yap projesi kapsamında, 4 yeni okul açtık. Bu 4 okula ek olarak yeni yapılacak 5 okulun daha protokollerini imzaladık.
Özel Gereksinimli Bireylerin Eğitimi Yasası’nı hayata geçirdik.
Özel eğitim ve iş eğitim okullarında tam gün eğitime geçtik.
Mesleki eğitimin farkındalığını artırmak için Kıbrıs’ta bir ilke imza attık ve 1. Mesleki Eğitim ve Yerli ürünler Fuarı’nı gerçekleştirdik.
Halk sağlığını korumak ve ayrıca tarım sektöründeki kayıt dışılığı ve fiyatları kontrol edebilmek için yıllardır konuşulan ama başarılamayan hal yasasını meclisten geçirdik.
Teknopark yasası ve tüzüklerini güncelledik.
Üretimimize yön verecek, İhracat eylem planını hazırladık.
Sanayi bölgeleri yasasını meclisten geçirdik. Sanayi Strateji belgesi hazırlıklarını başlattık.
Hükümetimiz çağımızın en temel ihtiyaçlarından biri haline gelen enerji konusunda çağı yakalamak adına önemli yasal düzenlemelere imza atmıştır.
Enerji üst kurulu yasası ve Enerji dairesi yasasını meclise gönderdik. Enerji verimliliği yasası ve Elektrikli Araçlar yasasını hazırladık, meclise gönderiyoruz.
Ülkemizdeki akaryakıt sektörünü regüle edebilmek için sistemdeki bütün paydaşları otomasyona bağladık, Akaryakıt otomasyon sistemini hayata geçirdik.
Hükümetimizin enerji vizyonu açıktır ve nettir. Yerel santrallerimizi koruyarak ve güçlendirerek, ülkemize kablo ile elektrik getirilmesini sağlayacak ve enterkonnekte sisteme bağlanacağız.
Enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi, güneş enerjisi santrallerinin artırılması, yeşil enerjiye geçiş de bizim için son derece önemlidir.
Hükümetimiz, halkımıza en kısa sürede, kaliteli, uygun maliyetli, kesintisiz enerjiyi sunmak için çalışmalarımızı tamamlıyoruz.
KIB-TEK’i yaşatmaya, geliştirmeye, güçlendirmeye devam edeceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.
Kıbrıs Türk halkının yıllarca uzatmış olduğu barış eli, Rum komşularımız tarafından sürekli bir şekilde geri çevrilmiştir. Halkımız, 50 yıl boyunca müzakere masalarına eli kolu bağlı şekilde mahkum edilmiştir.
Ucu açık, sonuçsuz kalan müzakerelere devam etmemiz mümkün değildir.
Adada mevcut iki Devletin egemen eşitliği ve eşit uluslararası statülerine dayalı bir anlaşmaya varılması vizyonumuzu kararlılıkla sürdürüyoruz.
Türk Devletleri Teşkilatı’na yaptığımız üyelik başvurumuzun Türkiye Cumhuriyeti tarafından güçlü bir şekilde desteklenmesi sonucunda, devletimiz Anayasadaki resmi adı ile yani Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak 11 Kasım 2022 tarihinde Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olarak kabul edilmiştir.
Kıbrıs Türk Halkı devleti ile, dünyanın bir parçasıdır. Bazıları bizi siyaseten tanımıyor olabilir. Ama Devletimizle, kurumlarımızla, sınırlarımızla, yönetimimizle, demokrasimizle, meclisimizle varız ve buradayız.
İnanıyorum ki çok uzun olmayan bir süreçte dünya da artık bu gerçekleri görecek ve mevcut tutumunu var olan gerçeklere göre yeniden şekillendirecektir.
Anavatan Türkiye ilişkileri bize göre finansal değil, yaşamsaldır. Bu ilişkileri sadece finansal olarak görmek büyük hata olur.
Hükümet dönemimizde Türkiye ile olan ilişkilerimizi karşılıklı sevgi, saygı ve güven çerçevesinde en üst seviyelere çıkarttık. Saygı gördük, sevgi gördük destek bulduk.
İmzaladığımız, son İktisadi ve mali Ekonomik işbirliği antlaşması ile 9.5 milyar Türk Liralık tarihi bir kaynağa erişim sağladık.
Hükümetimizin önünde daha 3 yıllık görev süresi var. Önümüzdek 3 yıllık süre içerisinde yeni ve büyük hedeflere sizlerle birlikte yürümeye devam edeceğiz.
Cesaret ve kararlılıkla bugüne kadar, atılamayan tüm adımları atmaya, ihtiyaç duyulan tüm reformları gerçekleştirmeye devam edeceğiz.
Halkımıza verdiğimiz tüm sözleri yerine getirmeye devam edeceğiz.
Biz konuşmuyoruz. İş yapıyoruz. Bu bizi diğerlerinden ayıran en önemli özelliğimizdir. Biz az konuşuyoruz çok iş yapıyoruz.
Çok kısa bir süre içerisinde;
Hane gelirleri 85 bin TL’yi aşmayan ve ilk defa konut sahibi olacak gençlerimize, 1 milyon 200 bin TL’ye kadar aylık %1 faizli, 10 yıl vadeli “İLK EVİM KREDİSİ”ni vermeye başlıyoruz.
Verdiğimiz bu kredi ile ev sahibi olamayan gençlerimizi yuva sahibi yapıyoruz. Hükümet olarak gençlerimizin yanındayız. Bunu lafta bırakmıyoruz. Gereğini yapıyoruz.
Depreme dayanıklı olmadığı için, yıkılıp yeniden yapılması gereken konutlara yönelik, 1 milyon 200 bin TL’ye kadar, aylık %1 fazili ve 10 yıl vadeli “DEPREME KARŞI DAYANIKLI EVLER KREDİSİ”ni vermeye başlıyoruz.
Depreme Dayanıklı olmadığı için, güçlendirilmesi gereken konutlara özel kredi paketini hazırlıyoruz. Onu da devreye sokacağız.
Tarım, hayvancılık, ormancılık, arıcılık, balıkçılık ve imalat sanayi sektörlerinde faaliyet gösteren kendisi dahil 10 kişiye kadar çalışanı olan işletmelere 2023 yıl sonuna kadar SİGORTA PRİM DESTEĞİNİ yeniden başlatıyoruz.
150 Bin Türk Liralık düşük faizli KÜÇÜK ESNAF TARIM VE HAYVANCILIK KREDİLERİNİ vermeye başlıyoruz.
Merkez Bankası ile imzalanan protokolle, Lefkoşa Metehan Bölgesine yeni bir Meslek Lisesi yapımına başlıyoruz. Adı Rauf Raif Denktaş Meslek Lisesi olacak okulumuz, şimdiden halkımıza hayırlı olsun.
Halka Hizmet Yolunda 1 yılımız adıyla düzenlediğimiz basın toplantımızda katılımınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum.”
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar