Köşe Yazarları

Barış Pınarı Harekâtı’na yönelik Türkiye-ABD anlaşması  ve Türkiye Cumhuriyeti 2020 Bütçe Tasarısı


Haftanın en can alıcı haberleri Barış Pınarı Harekâtı ve şimdi ulaşılan olumlu ateş kes sonucu olmuştur.

Geçen haftaki enflasyon ve kurlarla ilgili yazımda ki Pazar çıkan yazılarımı en geç Cuma akşamı yazarım, Barış Pınarı  Harekâtı dolayısıyla tehditlerinde,  Trump’ın ‘Türkiye ekonomisini mahvedeceği beyanlarının boşa çıkacağının çok yüksek’, ve ‘Harekâtın kısa sürede tamamlanacağı ve kurlardaki şimdiki yükselişin, -gerekçelerini vererek- kısa sürede geri döneceği’ sonucuna varmıştım. Tahminlerimde yanılmamışım, bir temenni idi, gerçekleşti. Gelinen sonuçtan Türkiye ve KKTC kamuoyu da oldukça  mutlu oldu ve rahatladı. Piyasalarda da dediğim gibi kurlar tekrar düşüşe geçti.

Dün ABD Başkan yardımcısı ve yetkili Heyetinin Türkiye’yi ziyaret ederek TC Cumhurbaşkanı Erdoğan ve heyeti ile 4 saat 20 dakika gibi uzun bir toplantıdan sonra varılan uzlaşıya göre; özetle Türkiye’nin Suriye sınırlarında istediği Güvenli Bölge oluşturulması kabul edilerek,  PKK/YPG terör örgütlerinin, silahlarının ve mevzilerinin, TSK kontrolünde Türkiye ve ABD eşgüdümünde imha edilerek güvenli bölgeden çekilecek, bu esnada Türkiye Harekâtına ara verilecek,  bölgeden 120 saat içinde PKK/YPG çıkacak ve bölge temizlendikten ve yerleşim yerleri güvenliği sağlandıktan sonra Türk Harekâtı duracak, ABD de bölgedeki çeşitli faaliyetlerinden çekilecek, ve yaptırımları durduracak.  Bölgede  iki ülke daha yakın eşgüdüm içinde olması ve DEAŞ konusunda da mücadele faaliyetlerinin devamında kararlılık, teyit edildi. Her iki taraf Heyet sözcülerinin açıklamalarıyla varılan mutabakatla ilgili memnuniyetleri dile getirildi.  ABD Başkanı bu anlaşma sonucunda bölgede ABD’nin polis görevinin sona ereceğini ve Türkiye’yi övücü TC Cumhurbaşkanı’na teşekkür beyanatları verdi. Bölge ile ilgili Türkiye- Rusya arasındaki görüşmeler de devam ediyor. Türkiye’nin bölgede güvenliğin sağlanması konusundaki şimdiki kazanımı, sanırım Trump’ın tehdit  politikalarına bir set ve sınır olur. Çünkü orta doğuda, dünyada temelleri yüzyıllarca imparatorluklarla varlıklarını sürdüren devletler kurma ve yönetme tecrübelerine sahip 3 ülke, başta Türkiye, İran ve Rusya ile diplomasiye daha ağırlık veren yollarla, Trump’ın politikalarına yön vermeye de neden olur.. Esasen bu üç ülkenin yakınlaşması sanırım Trump politikaları için iyi bir gidişat değildi. Bunu istemediği de görüldü.

Umarım bundan sonra bölgeye genel olarak barış hakim olur, diğer bölge ülkelerine de örnek olur ve tüm sorunlar diplomatik çarelerle çözülür.

T.C Hükümeti’nin 2020 Bütçe Tasarısı;

Perşembe günü TC Maliye Bakanı 2020 TC Bütçe Tasarısını açıkladı.

1 Trilyon 95 milyar TL büyüklüğündeki Tasarı, faiz hariç Giderler toplamı 956.5 milyar TL olarak TBMM’ne sunuldu. 138 milyar TL Faiz giderleri ile Bütçe açığı da 138.9 milyar TL oldu. Bütçenin içeriğine baktığımızda, en büyük kalemler 282 milyar TL personel Giderleri ile 451 milyar TL cari transferler olarak toplamda 733 milyar TL.sını oluşturmaktadır. Diğer büyük giderler 75 milyar TL Mal ve hizmetler , 56 milyar TL sermaye giderleri, 48 milyar TL Sosyal güvenlik vd. giderler.

Sektörler olarak verilecek hizmetler, yani ekonomik ve fonksiyonel olarak, 188.6 milyar TL ile Sağlık Hizmetleri %17.2, ve 176 milyar TL ile Eğitim Hizmetleri % 16.1 olarak en yüksek miktar ve oranla öncelik almıştır. Üçüncü 141 milyar TL ile Savunma ve  Güvenlik ödenekleridir ki Savunma ve Güvenlik birimlerinin ihtiyacı olan her türlü kaynağın öngörüldüğü %12.8 oranı ile yer almıştır.. Kamu alt yapı projelerine, ve tüm alanlarda öncelikli sektörlerin geliştirilmesi için 64 milyar TL, Yerel Yönetimlere katkı 97 milyar TL yanında tarımsal üretim ve gelişim için 33.4 milyar TL ve Reel Sektörü desteklemek için 44.5 milyar TL, Kredi garanti Fonu, tarım, esnaf ve ihracat destekleme fonlarına faiz sübvansiyonları için ödenekler öngörülmüştür. Maliye Bakanı Ağbal, Bütçenin %88’inin vatandaşa hizmet olarak yansıtılacağını, sosyal yardımların da arttırılacağını ödenekleriyle izah etmiştir.

Üretim artışı için reel sektör desteklemesi yanında sosyal devlet anlayışının geliştirilmesi için 2020 Bütçesindeki ilgili ödeneklerin toplam bütçe hacmi içinde aldığı payların %4 ile %6 küsur gibi önemli oranda geçen yıla göre daha arttırıldığını görüyoruz. 60 bin de yeni personel alımı öngörüldü. Mevcut personelin de aylıklarının enflasyon paralelinde arttırıldığı öngörülüyor.

Gelirler; 956 milyar TL toplam gelirler içinde 784.6 milyar TL vergi gelirleri olup 182 milyar TL şahısların gelir vergisi, 89.4 milyar TL kurumlar vergisi, ithalde ve dahilde toplam KDV 215 milyar TL, ÖTV 175.2 milyar TL olmak üzere, Dolaylı vergiler toplam vergi gelirlerinin %49.7 sini teşkil ediyor. Dengeli.  Geriye kalan 172 milyar TL vergi dışı bütçe gelirleri( harçlar, hizmet karşılığı ücretler vd gelirler) oluyor.Bu yıl özelleştirmeden de 10 milyar TL gelir tahmini bekleniyor.

2020 yılında %5 büyüme hedefi, ihracatın 190 milyar$’a çıkması, turizm gelirlerinin 34.2 milyar TL’ye yükselmesi , cari açığın %1.2 düzeyinde,  enflasyonun tek haneli % 8.5 olması, mali disipline dikkat edilmesi, borç stokunun azaltılması, iç tasarrufların arttırılması ve ekonomik büyümeye destek olması, ileri teknoloji ile sanayi üretiminde köklü değişim hedefleri öngörülmektedir. Hayırlı olsun.

 

 

 

 

 


Etiketler

Benzer Haberler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı