Barınak karantinaya alındı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

Barınak karantinaya alındı

İskele Belediyesi, bulaşıcı hastalığın artması üzerine, barınağı geçici bir süreliğine karantinaya aldı. 

İskele Belediyesi’nin Veteriner Dairesi ile yaptığı görüşmelerin ardından, barınakta incelemelerde bulunan İskele Veteriner Dairesi, barınakta tespit edilen gençlik hastalığından (distemper) ötürü barınağın karantinaya alındığını duyurdu.


Girne’deki özel bir barınakta yaşanan sıkıntıların aynısının İskele Belediyesi Hayvan Barınağı’nda da baş göstermesinin ardından hiç vakit kaybetmeden veteriner kontrolünden geçirilen barınak, salgının da artmasıyla birlikte, konu Veteriner Dairesi’nin bilgisine getirildi.   Yapılan incelemenin ardından ise karantinaya alınan barınakta gençlik hastalığına rastlandığına dikkat çekildi. Açıklamada ayrıca barınağa, karantina altına alındığı bugünden (12 Nisan)  itibaren bulaşıcı hastalık nedeni ile giriş ve çıkışların yasaklandığına vurgu yapıldı.

HÜRBAĞ: “HASTALIK DIŞARIDAN GELDİ”

İskele Veteriner Dairesi Sorumlusu Mustafa Hürbağ da bugün (12 Nisan) barınakta yaptığı incelemenin ardından söz konusu hastalığın dışarıdan geldiğini, bu sebepten diğer tüm köpeklerin risk altında olduğunu söyledi. Barınakta yaşayan 105 köpekten 5’inin durumunun kritik olduğunu da belirten Hürbağ, barınağa, karantina altında bulunduğu sürece, köpek alınmasının ve verilmesinin ayrıca insanların da barınağa girişlerinin yasaklandığını ifade etti.

SADIKOĞLU’NDAN SAĞDUYU ÇAĞRISI

Henüz yapımı devam eden barınağa, sahipsiz ve bakıma muhtaç oldukları için kapasitesinin üzerinde köpek almak zorunda kaldıklarını ifade eden İskele Belediye Başkanı Sadıkoğlu, konuyla ilgili açıklamasında, barınakta 4 belediye personelinin görevli olduğunu, 2 de gönüllü veteriner tarafından, köpeklerin, her hafta rutin kontrolden geçirildiğini belirtti, gerekirse bu sayının arttırılacağını da söyledi. Barınaktaki rutin kontroller sırasında yaklaşık 2 hafta önce 8 köpekte bordotella (solunum yolu) hastalığının tespit edildiğini belirten Başkan Sadıkoğlu veterinerlerin vakit kaybetmeden olaya müdahale ettiklerini ancak 3 tanesini tüm uğraşlara rağmen kurtaramadıklarını hatırlattı.  Bordotella (solunum yolu) hastalığına ek olarak gençlik hastalığının da tespit edilmesinin ardından Veteriner Dairesi ile görüştüklerini söyleyen Sadıkoğlu, bugün (12 Nisan) İskele Veteriner Dairesi tarafından barınağın incelendiğini ve karantinaya alınmasının uygun görüldüğünü söyledi.

Halktan özellikle bu süreçte sağduyulu olmalarını isteyen İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, sözlerini şöyle noktaladı:  “ Elimizden geleni yapıyoruz. Çeşitli projelerle sevimli dostlarımızı destekliyoruz, bakımlarını yapıyor, yaşamlarını sürdürmelerini sağlıyoruz. Onların tedavisi ve sağlıklı yaşamaları için bizler elimizden geleni yapıyoruz, kimsenin şüphesi olmasın”

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar