Barçın: Türkiye’den kaynak gelmezse bu ülke ayakta kalamaz söylemi gerçekleri yansıtmıyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mart 2, 2024
KıbrısManşet

Barçın: Türkiye’den kaynak gelmezse bu ülke ayakta kalamaz söylemi gerçekleri yansıtmıyor

CTP Milletvekili Devrim Barçın ise “Bir hastanemizi yıllardır yapamıyorsak bunun konuşulacağı yer bugün bu bütçedir” dedi.

“Rakamlar ideolojiktir, siyasal partilerin ideolojilerini temsil eder” diyen Barçın, her bütçe görüşmesinde gazetelerin bütçenin yüzde 20’sinin Türkiye’den gelen kaynakla karşılanacak manşeti attığını söyledi, gerçekleşme verilerine işaret etti.


Bütçe rakamlarına değinen ve öngörülen bütçe açığının aksine bütçenin fazla verdiğini kaydeden Barçın, öte yandan açık öne sürülerek okul, hastane, yol gibi altyapı yatırımlarının hayata geçirilmediğini ifade etti.

Türkiye ile sağlıklı bir ilişki kurulmadığını, bunun kamu maliyesine de yansıdığını belirten Barçın, Türkiye’den altyapı yatırımları için geleceği söylenen kaynakların gelmediğini, bu nedenle örneğin hastane yapımına başlanmadığını, hatta bütçe açığının da bu projelere aktarılmadığını kaydetti.

Devrim Barçın, nüfusu bilmeden kalkınma planı yapılamayacağını dile getirerek, nüfusu sorduklarında Lübnan, Abazya gibi ülkelerin nüfus sayımı yapmadığı, nüfusu bilmeden de yapılabilecek şeyler olduğu yanıtını aldıklarını belirtti.

İlgili yasa gereği yayınlanan orta vadeli mali planı ve bütçe çerçevesine işaret eden Barçın, 2023 enflasyonunu Haziran’da yüzde 55, Ekim’de yüzde 82 olarak öngördüklerini belirtti; 4 aylık sapmanın bu kadar büyük olmasını eleştirdi.

Türkiye ile KKTC’nin enflasyon ve kur öngörülerindeki farklılığa da işaret eden Barçın, bunu “gelir gizleme” çabasına bağladı.

Yasaya göre bütçe görüşmeleri sırasında yerel yönetimler, sosyal güvenlik kurumları, kamu işletmeleri gibi bütçelerin olması gerektiğini dile getiren Barçın, gerekli kurum, kuruluş, işletme bütçe öngörülerinin 2024 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısında yer almadığını dile getirdi.

Türkiye’den yapılan ithalat rakamlarına işaret eden Barçın, bu rakamı Türkiye’den aktarılan kaynakla karşılaştırdı, Barçın, “Türkiye’den kaynak gelmezse bu ülke ayakta kalamaz” söyleminin gerçekleri yansıtmadığını kaydetti, “biat kültürünün sürmesi adına, verilere rağmen” hükümetin “bu gerçekleri ifade etmekten korktuğunu” savundu.

Barçın, CTP olarak Türkiye ile sağlıklı ilişkiler kurmak gerektiğini vurguladıklarını kaydetti, “Bu hükümet olmasa Türkiye kaynak aktarmaz” açıklamalarını eleştirdi.

Barçın, Ercan Havalimanı’ndan alınacak parayla ilgili imzalanan sözleşmeye işaret etti, bütçe gelirlerini almaya engel olacak bir anlaşma imzalamanın suç olduğunu kaydetti

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar