Spor

Barcelona, UEFA’ya meydan okumaya devam ediyor


Bağımsız Katalonya'yı sembolize eden bayraklardan dolayı iki kez UEFA'dan para cezası alan Barcelona, tepkisini göstermeye devam ediyor.

Katalonya'daki bağımsızlık yanlısı sivil girişimleri organize eden Katalonya Ulusal Asamblesi (ANC) ve Omnium Cultural dernekleri, UEFA'nın cezasının temel hak ve özgürlüklerin yanı sıra ifade özgürlüğüne de karşı olduğunu savundu. Söz konusu dernekler, UEFA Şampiyonlar Ligi'nde yarın oynanacak Barcelona-BATE Borisov maçı için Nou Camp Stadı'na gelen taraftarlara, bağımsız Katalonya'yı temsil eden 30 bin bayrak dağıtılacağını açıkladı.

ANC Başkanı Jordi Sanchez, "Hiç bir kurum, yıldızlı Katalonya bayrağının nerede açılıp açılamayacağına karar veremez. Kendi sembollerini gösteren bu ülkenin vatandaşlarının haklarını sonuna kadar koruyacağız. Kimseye meydan okumuyoruz. Bu bir hak savunuculuğudur. İfade özgürlüğünün savunulmasıdır" dedi. ANC ve Omnium Cultural, Barcelona Kulübü'ne verdiği cezadan dolayı UEFA'ya karşı yasal girişimde bulunacaklarını da söyledi.

UEFA Disiplin Kurulu, Juventus ile Barcelona arasında Berlin'de oynanan 2014-15 sezonu Şampiyonlar Ligi finalinde ve Barcelona'nın 29 Eylül'de Nou Camp'ta Bayer Leverkusen'i ağırladığı Şampiyonlar Ligi maçında açılan bağımsız Katalonya bayraklarından ve atılan bağımsızlık yanlısı sloganlardan dolayı Barcelona Kulübü'ne para cezaları vermişti.

Bu sezon sahasında Eibar'a karşı oynadığı İspanya Birinci Futbol Ligi (La Liga) karşılaşmasında, tribüne "ifade özgürlüğü" yazılı pankart astıran Barcelona Kulübü, ilk etapta UEFA'nın cezasına itiraz edeceklerini, olumsuz yanıt alınması halindeyse konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar taşıyacaklarını duyurmuştu.Başa dön tuşu