“Bana gönderilen veriler ışığında rapor hazırladım” - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Mart 28, 2023
KıbrısManşet

“Bana gönderilen veriler ışığında rapor hazırladım”

Kürtaj

Yasa dışı kürtaj davasının dünkü duruşmasında Fahri Karagözlü’nün lehine tanıklık yapan Profesör Doktor Abdullah Coşkun Yorulmaz Kıdemli Savcı Erdinç Akyener tarafından sorgulandı. Profesör Yorulmaz sorulara karşılık net yanıt verdi

Nadire BAHADİ

Ada Hospital’da bazı hamileliklerin yasa dışı sonlandırılmasıyla ilgili ülke genelinde infiale neden olan 6 sanıklı davaya dün de Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Davanın dünkü duruşmasında sanık Fahri Karagözlü’nün avukatı Güneş Menteş’in tanık olarak mahkemede dinlettiği Profesör Doktor Abdullah Coşkun Yorulmaz, İddia Makamı adına davayı yürüten Kıdemli Savcı Erdinç Akyener tarafından sorgulandı. Kıdemli Savcı Akyener, Prof. Dr. Yorulmaz’ın bebeklerle ilgili raporu hazırladığı sırada eksik bilgi nedeni ile yönlendirilip yanıltıldığını ve raporun yetersiz olduğunu iddia etti.


Tutuklu yargılanan Doktor Fahri Karagözlü, Doktor Rasiha Serdaroğlu, Doktor Mehmet Ali Tunçbilek, Doktor Verda Özkent Tunçbilek, ebe Ayşegül İşbilen ve emekli hemşire Taner Okburan dün Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin huzuruna çıkarıldı.

Yargıç Murat Soytaç ve Seran Bensen’in üye olarak yer aldığı heyete yalnızca bu dava için Girne Kaza Mahkemesi Başkanı Fatma Şenol’un başkanlık ettiği dava Prof. Dr. Abdullah Coşkun Yorulmaz’ın Kıdemli Savcı Erdinç Akyener tarafından sorgulamasına devam edilmek üzere yarına ertelendi

 

Akyener: Bütün veriler raporda yer almıyor

Prof. Dr. Abdullah Coşkun Yorulmaz’ı sorgulayan Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, Avukat Güneş enteş tarafından mahkemede tanık olarak dinletilen Prof. Dr. Yorulmaz’ın raporunun ne şekilde hazırlandığını ve hazırlanırken davayla ilgili tüm belgeleri, dökümleri, delilleri ve fotoğrafları alıp almadığını sordu. Prof. Dr. Coşkun Yorulmaz raporu kendisine gönderilen veriler ve fotoğraflar üzerine raporun hazırlandığını söyledi.  Kıdemli Savcı Akyener, Yorulmaz’ın mahkemede sunduğu ifadesinde neden 34 haftalık bebeği gösteren tek görüntüyü mahkemeye gösterdiğini sordu. Tanık Yorulmaz ise sadece ekranda göstereceği için bir tanesini seçip gösterdiğini kendisine 8-9 tane resim gönderildiğini söyledi. ” O kadar titiz çalışıyorsunuz madem, neden raporunuza bunu yazmadınız” diyen Kıdemli Savcı Akyener, Yorulmaz’ı bütün verileri rapora yazmamakla suçladı.

34 haftalık bebek ve diğer fetüs fotoğrafları mahkemede gösterildi

Kıdemli Savcı Erdinç Akyener’in sorularını yanıtlayan tanık Yorulmaz, nefes alan bebeğin pembe olduğunu, öldüğü zaman ise morarmalar olduğunu aktardı. Yorulmaz, bir bebeğin 24 haftadan sonra yaşadığının net olduğuna dikkat çekti. Kıdemli Savcı Akyener’in 34 haftalık bebek ve diğer fetüs fotoğrafları üzerinden soru sormak istemesi üzerine gömülen bebek ve fetüs görüntüleri mahkemede gösterildi. Fotoğraflarına bakan Prof. Yorulmaz, fotoğraflara göre 34 haftalık bebeğin ölü doğduğuna kanaat getirilemediğini kaydetti. Yöneltilen soru üzerine bebeğin anne karnında ölü tespit edilmesi üzerine hızla alınması gerektiğine dikkat çeken Yorulmaz, bunun anneyi zehirleyebileceğini vurguladı. Yorulmaz, bebeğin ölü tespit edilmesi ile anneye zarar verip vermediğinin belirlenmesi için tahlil yapılması gerektiğini söyledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar