Kıbrıs

Balıkçılık sektörünün sorunları masaya yatırıldıHayvancılık Dairesi’nin “Balıkçılığın Sorunları ve Çözüm Önerileri” konulu toplantı düzenlediği bildirildi.
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın açıklamasına göre, TC Büyükelçiliği Kalkınma ve İşbirliği Ofisi, bakanlık ve daire yetkililerinin yanı sıra, akademisyen ve ilgili sivil toplum örgütlerinin balıkçılık sorunlarını ele alıp bir rapor ortaya koyması için gerçekleştirilen toplantı bakanlık toplantı salonunda başladı.1469709503

Çavuşoğlu: “Sektörün sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması gerekiyor”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, hem balıkçıların hem de balık tüketenlerin sektörün durumundan memnun olmadığını söyledi.

Çavuşoğlu, sektörde sürdürülebilir bir yapının olmadığına dikkat çekerek, bu toplantıyla ilgili kesimleri ile konunun uzmanlarını buluşturmayı ve sürdürülebilir bir yapının nasıl yaratılabileceğinin ortaya konmasını sağlamaya çalıştıklarını kaydetti.

Ülkede balık tüketiminin istenilen noktada olmadığını belirten Çavuşoğlu, üretim modellerinin sürdürülebilir bir noktaya taşınması için fikirler üretirken, balıkçılıkla uğraşanların da geleceğe taşınabilmesi amacıyla yatırımlar konusunda vizyon ortaya koymak zorunda olduklarını söyledi.

Bu anlamda TC Kalkınma ve İşbirliği Ofisi ile birlikte çalıştıklarını ve ellerindeki imkânları en ekonomik şekilde kullanabilmek çabası içerisinde olduklarını anlatan Çavuşoğlu, bunların tümünü ekonomik akılla yapmaya çalıştıklarının altını çizdi.

Çavuşoğlu, toplantıdan çıkacak sonuç bildirgesinin sonuçlarını dikkate alarak politikalarını şekillendireceklerini de ifade etti.

Çelik: “Balık tüketimini artırıcı hedeflere yönelmeliyiz”

TC Büyükelçiliği Kalkınma ve İşbirliği Ofisi Uzman Müşaviri Nebi Çelik de konuşmasında, balıkçılık sektörüyle ilgili iki destek programı bulunduğunu anlattı.

Çelik, bunlardan ilkinin “Balıkçı Barınaklarının İyileştirilmesi ve Geliştirilmesi Projesi” olduğunu ve daha çok altyapı projelerini desteklemeye yönelik olduğunu kaydetti.

İkinci projenin ise 2015 yılında hayata geçirilen “Kıyı Balıkçılığının Geliştirilmesi ve Desteklenmesi Projesi” olduğunu dile getiren Çelik, bu projeyle de mesleki balıkçılara destek sağlandığını belirtti.

KKTC’de halkın daha ucuza ve daha çok balık tüketmesini sağlayıcı bir hedefe yönelik çalışılması gerekliliğine değinen Çelik, bunun için de üretimi yani avcılık ve avlanma kapasitesini yükseltmek gerektiğine dikkat çekti. Çelik, bu konuda Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın çeşitli tedbirler aldığını anlattı.

1469709505

Vudalı: “Yol haritası oluşturulacak”

Hayvancılık Dairesi Müdürü Burcu Vudalı da, dünyada son yıllarda sürdürülebilir balıkçılık konusundaki hassasiyetin arttığını belirtti.

Vudalı, sektörün gelişememesinin başlıca nedenlerinin balıkçılık alanında örgütlenmenin tam anlamıyla yaygın olmaması, buna bağlı pazar ve sanayi alanının gelişmemesi olduğunu belirtti.

Hayvancılık Dairesi olarak sektörün içinde bulunduğu sorunların bilinciyle bu toplantıyı düzenleme kararı aldıklarını belirten Vudalı, sektörün tüm taraflarının bir arada birbirini dinleyerek sorunları ele alması için bir fırsat yaratıldığını kaydetti.

Vudalı, bir toplantıda tüm sorunların tamamıyla çözülmesinin mümkün olamayacağını, ancak sorunların çözümüne ilişkin bir yol haritası oluşturabilmenin önemli bir adım olacağını dile getirdi.

Uzman ve sektör temsilcilerinin sunumları

Balıkçılık Sorunları ve Çözüm Önerileri toplantısı gün boyunca çeşitli oturumlarda yapılan sunumlarla devam etti.

Toplantıda Girne Üniversitesi’nden Kaptan Çağrı Deliceırmak, DAÜ Deniz Bilimleri bölümünden Yrd. Doç. Dr. Burak Ali Çiçek, Kooperatif Şirketler Mukayyitliği Müdürü Namık Yeşildağlı ve ilgili sivil toplum örgütü temsilcileri sunumlar yaptı.

Başa dön tuşu