Baktır: Toprak yaşamsal öneme sahiptir - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
SürmanşetYaşam

Baktır: Toprak yaşamsal öneme sahiptir

İbrahim baktır

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Baktır, 5 Aralık Dünya Toprak Günü kapsamında konuşarak, “Toprak yaşamsal öneme sahiptir. Bu nedenle en başta korunması gereken doğal varlıktır” ifadesini kullandı.

Toprağın genel anlamda çok sayıda bileşeni olduğunu dile getiren İbrahim Baktır, “Başta inorganik ve organik maddeler olmak üzere hava, su ve mikroorganizmalar toprağın vazgeçilmez bileşenleridir” bilgisini verdi.


“Erozyonla kaybedilen toprakların geri kazanımı söz konusu değildir”

Prof. Dr. Baktır, toprağın aynı zamanda vatan olduğunu da kaydederek, “Savaşlarda kaybedilen topraklar bir şekilde yeniden kazanılabilir. Ancak erozyonla kaybedilen toprakların geri kazanımı söz konusu değildir” şeklinde konuştu.

Ana kaya ve çevresel koşullara bağlı olarak bir cm derinliğindeki toprak katmanının 500-10 000 yıl arasında oluştuğu bilgisini veren Baktır, “Yine bir santimetre küp toprağın içerisinde milyonlarca mikroorganizmanın yaşadığı düşünülürse toprağın bizim için candan öte olduğu kendiliğinden ortaya çıkmaktadır” dedi.

Baktır, anızın yakılması durumunda milyonlarca canlının da beraberinde yakıldığına dikkat çekerek, “Ünlü ozanımız Aşık Veysel’in dile getirdiği gibi toprak bizim sadık yârimizdir. Toprak ana gibidir: Verici ve koruyucudur” ifadesini kullandı.

Günümüzde toprağın amacı dışında ve hor kullanıldığını ayrıca kirletildiğini de aktaran Baktır, “Toprak hiçbir şekilde affetmez ve intikam alır. Bu çarpıcı durumu günlük yaşamımızda görmekteyiz. Eğer bu sorumsuzluk böyle devam ederse topraklarımız kullanılmaz hale gelecek ve açlık tüm çarpıcılığı ile karşımıza çıkacaktır” dedi.

Prof. Dr. Baktır, toprağın yapı itibariyle canlı ve dinamik olduğuna işaret ederek, “Toprağın dinamiklerini bozduğumuz zaman geriye dönüşümü olmayan felaketlerle karşılaşmamız kaçınılmazdır” hatırlatmasında bulundu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar