Bakan Tatar: Rumlar kimin manlını kime satıyor? - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mart 3, 2024
Kıbrıs

Bakan Tatar: Rumlar kimin manlını kime satıyor?

Bakan Tatar: Rumlar kimin manlını kime satıyor?

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 1960’taki Sayıştay Başkanı, 1967 yılından 1976 yılına kadar da Kıbrıslı Türklerin Maliye Bakanlığı’nı yapan Rüstem Tatar da yaptığı açıklamada, “Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ait ekonomik değeri olan her varlıkta Kıbrıslı Türklerin de hakkı bulunmaktadır” dedi.
Maliye Bakanı Ersin Tatar, bakanlık basın bürosu aracılığıyla  yaptığı açıklamada,  Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yüzde 70 Rum, yüzde 30 Türk ortaklığı temelinde kurulduğunu hatırlatarak, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ait ekonomik değeri olan varlıklar üzerinde Kıbrıslı Türklerin de hakları bulunduğunu vurguladı.

Tatar, “Adanın kaynaklarını satarak gelir elde etmeyi planlayan Rum Yönetimi’nin son olarak Kıbrıs Merkez Bankası’na ait altın rezervlerini de satışa çıkarması kabul edilebilecek bir şey değildir.1960 yılında Kıbrıs Merkez Bankası’na alınan 14 tonluk altın rezervi sadece Rumlara ait değildir. Rumlar kimin malını kime satıyorlar?” dedi.


RÜSTEM TATAR

Öte yandan Ersin Tatar’ın babası, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 1960’taki Sayıştay Başkanı, 1967 yılından 1976 yılına kadar da Kıbrıslı Türklerin Maliye Bakanlığı’nı yapan Rüstem Tatar da konuya tepki gösterdi.

Türkiye’nin  haber kanallarından Sky Türk 360’a konu hakkında açıklama yapan Rüstem Tatar, “Kıbrıs Cumhuriyeti 1960 yılında Türklerle Rumların ortak kurduğu bir cumhuriyettir. Şu anda iki halk arasında bir ayrılık var fakat bunun herhangi bir resmiyeti bulunmamaktadır. Kıbrıs adasındaki her kaynak, altın rezervi gibi kamu kaynakları veya Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ait ekonomik değeri olan her varlıkta Kıbrıslı Türklerin de hakkı bulunmaktadır” dedi.

Rumların, doğal kaynakların kendilerininmiş gibi davrandıklarını ve satışa çıkardıklarını söyleyen Rüstem Tatar, “1960 yılında ortaklaşa kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nden 1963 yılında Rumlar bizi kovdu. Adanın birleşmesi yönünde bir anlaşma olmaması durumunda Kıbrıs’ta mahsuplaşma müzakerelerinin yapılması gerekiyor. Çok büyük bir hesaplaşma olacak; çünkü burada Kıbrıslı Türklerin yanı sıra Türkiye’nin de hakları var. Sadece gündemde olan doğalgaz ya da altın rezervi değil, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tüm varlıklarında payımız var” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar