Bakan Dürüst: Girne Limanı yük taşımacılığına kapatılmayacak - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Şubat 29, 2024
KıbrısManşet

Bakan Dürüst: Girne Limanı yük taşımacılığına kapatılmayacak

kemal dürüst

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, deniz limanlarının iyileştirilmesine yönelik olarak çalışmaların gündemde olduğunu belirtti. Bakan Dürüst,  “konu ile ilgili olarak Bakanlar kurulumuzun aldığı bazı kararlar da vardır. Ancak bu kararlar çerçevesinde, Girne Limanı’nın yük taşımacılığına kapatılacağı konusunda herhangi bir kararı yoktur” dedi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Mustafa Cancuri başkanlığındaki KKTC Armatörler Birliği heyeti ile görüştü.

Cancuri, Girne Limanı’nın yük taşımacılığına kapatılacağı konusunda çıkan spekülasyonlara bir nokta koymak istediklerini ve Bakan Dürüst ile konuyu görüşmek amacı ile bu ziyareti gerçekleştirdiklerini belirtti.


Armatörler Birliği Başkanı Mustafa Cancuri, “Sektör olarak, böylesi spekülasyonlara nokta koyarak, önümüze bakmak istiyoruz” dedi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, birliğin çok önemli bir boşluğu doldurduğunu ve KKTC ekonomisinde önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

“KKTC ölçeğine göre çok hızlı kalkınan bir ülke. KKTC ekonomisinin lokomotif sektörlerinin gelişmesine katkı koyan en önemli sektör de bir ada ülkesi olması dolayısıyla deniz taşımacılığıdır. İthalatımızın ve ihracatımızın büyük bir bölümü deniz taşımacılığı ile gerçekleşmektedir” diyen Bakan Dürüst, “deniz limanlarımızın bu önemli misyonuna paralel olarak yatırıma ihtiyacı olduğunu da her fırsatta dile getiriyoruz” dedi.

Bakan Dürüst, deniz limanlarının iyileştirilmesine yönelik olarak çalışmaların gündemde olduğunu belirterek, “konu ile ilgili olarak Bakanlar kurulumuzun aldığı bazı kararlar da vardır. Ancak bu kararlar çerçevesinde, Girne Limanı’nın yük taşımacılığına kapatılacağı konusunda herhangi bir kararı yoktur” dedi.

Bakan Dürüst, “Girne Limanı ile ilgili olarak, atılması gereken herhangi bir adım olacaksa, bunu mutlaka paydaşlarımızla oturur istişare eder, ne olacağına ilişkin kararı ilgili tüm sektörlerle birlikte vereceğiz” dedi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlı Kemal Dürüst, sektörün konu ile ilgili olarak çıkan spekülasyonlara göre hareket etmemesi gerektiğinin altını çizerek, “şu an işimizi yapmamız gerekiyor. İşimiz çok. KKTC’ye hep birlikte ileriye taşımamız gerekiyor. Bunun için de tüm sektörlerimiz ile birlikte çok çalışmak zorundayız” dedi.

KKTC’de iyi şeylerin de yapıldığına işaret eden Bakan Dürüst, yapılan iyi şeylerin göz ardı edilerek sadece kötü taraflarını ön plana çıkartmanın, KKTC’deki tüm sektörleri kötü yönde etkilediğine dikkati çekti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar