Bahar mucizesi hurma - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Aralık 5, 2023
Sağlık

Bahar mucizesi hurma

Hurma, bahar yoğunluğuna karşı etkili ve aynı zamanda detoks etkisi olan bir vitamin, mineral ve enerji deposudur. Enerji deposu olması sizi korkutmasın, ölçülü tüketildiğinde asla kilo yapmaz! Şifa etkisi için de ölçülü tüketilmesi yeterli zaten. Özellikle sabah aç karna tüketip üzerine büyük bir bardak su içtiğinizde o güne detoksla başlamış oluyorsunuz. Çünkü hurmanın içerisindeki yüksek orandaki bitkisel lif, suyu çekerek hacim alır ve adeta temizlik yapar bağırsaklarınızda. Bir gün önceki günden mide bağırsak sisteminizde kalan sindirim artıklarını ve besinlerle kazara alınan toksik maddeleri vücudunuzdan uzaklaştırmaya yardımcı olur. Üstelik bu işlem, mide-bağırsak refleksi adını verdiğimiz işlevi de kamçılar ki bu refleksi her gün çalıştırabilmek, kabızlığın doğal ilacıdır. Hurmayı yalnızca sabah detoksu yapmak için değil, ikindi ara öğünlerinizde de tüketin, özellikle de bahar yorgunluğu çekiyorsanız. Gün içinde daha enerjik olduğunuzu fark edeceksiniz. Hurma yedikten sonra su içmeyi de unutmayın.

ŞEKER NİYETİNE YİYİN
Hurmayı bu dönemde bütün tatlılarınızda şeker olarak da kullanmanızı tavsiye ediyorum, çünkü suni şeker size en fazla bahar aylarında rahatsızlık verir. Bu dönem, kan şekeri dengesizliklerinin en sık görüldüğü dönemdir ve siz suni şeker tüketerek, bedeninizin 'şeker dengesinin orkestra şefi' olan pankreasınızı daha da yormuş olursunuz.


HEM KEMİĞE HEM KASLARADengeli oranda içerdiği potasyum, magnezyum, çinko ve bakır hem damar hem de kas tonusu için çok önemlidir ki damar ve kas dokusu, kendimizi iyi veya kötü hissetmemizin ana mihenk taşlarıdır. Kaslarınız ihtiyaç duyduğu mineralleri alabiliyor ve sağlam bir damar yapısı ile yeterince kanlanabiliyorlarsa, yorgunluk hissetmeniz neredeyse imkansızdır. Kan damarları etrafında da kaslar vardır, yani damar ve kas bir bütündür fizyolojik olarak. Hurmada, hem iskelet kaslarının hem de damar etrafındaki kasların ihtiyacı olan tüm mineraller bir arada bulunur. Aynı zamanda kas kasılması sırasında tüketilen enerjiyi de hurma kaslarınıza 'birinci elden' verir.

CiLDE DE iYi GELiR
Hurma, yalnızca şeker değil, yağ ve bir miktar da protein içerir, bu da onun içerisindeki şekeri bedenin dengeli şekilde kullanmasını sağlar. İçerdiği yağ ise hiç de öyle korkulacak cinsten değildir. Cilt, tırnaklar, saçlar hatta tüm hücreleriniz için gerekli olan yağdır bu. Hurma, bahar yorgunluğunu alt etmede de çok yardımcıdır.

HURMALI KEK TARİFİ 3 yumurta
1 tatlı kaşığı karbonat
1 su bardağı süt
2 su bardağı kuru hurma
1 su bardağı öğütülmüş ceviz
Yarım çay bardağı eritilmiş tereyağı
Aldığı kadar tam buğday unu
Yumurtalarla karbonatı iyice çırpın, sonra blenderda, çekirdekleri ayıklanmış hurma ile sütü iyice jel kıvamına gelene kadar karıştırın. Sonra bu karşımı erimiş tereyağı ile birlikte çırpılmış yumurtanıza ekleyin, en son olarak da cevizi karıştırın. Cevizi bol olduğu için az yağ kullanmak yeterli. Aldığı kadar tam buğday unu ekleyin. 160 derecede ağır ağır pişirin. Bir saat sonra bir bıçak yardımı ile kekin pişip pişmediğini kontrol edin. Bu keki gönül rahatlığı ile ara öğün olarak tüketebilir, çocuklara da yedirebilirsiniz. İçinde zararlı hiçbir şey yoktur. Afiyet olsun… Takvim

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar