Bahar, hastalığı da yanında getirdi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Sağlık

Bahar, hastalığı da yanında getirdi

ISI DEĞİŞİMİ HASTA EDİYOR: Havaların gündüz sıcak, geceleri ise soğuk olması hastalığı beraberinde getiriyor. Bu dönemde bronşit, grip ve zatürree gibi hastalıklar yaygınlaşmış halde. Uzmanlar vatandaşları tedbirli giyinmeleri yönünde uyardı

PANCAR KORUYOR: Hastalıkların yaygın olduğu bu dönemde pancar vücut direncini artırıyor. Diyetisyen Nazal Bardak bu dönemde bağışıklık sistemini artıran en güçlü sebzenin pancar olduğunu ve bu dönemde çok tüketilmesi gerektiğini söyledi


İLAÇ TAKVİYESİ ŞART: Bu dönemde havada çok fazla polen tozu var. Göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Mehmet Emin Karagil, aslım, saman nezlesi ve göz nezlesi olan vatandaşlara ilaç kullanmalarını ve kendilerini korumalarını önerdi

Bahadır AYNA
Havaların ısınması ile hastalıklar çoğaldı. Gecelerin soğuk gündüzlerin sıcak olması vatandaşları aldatıyor, gündüz kısa kollu giyinilirken geceleri kazak giyilir hale gelindi. İlkbaharın gelmesi ile birlikte polenler de çoğaldı. Havalar astım hastaları, saman ve göz nezlesi olanlara sıkıntılı günler yaşatıyor. Göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Mehmet Emin Karagil bu dönemde bronşit, grip zatürree gibi hastalıkların çoğaldığını kaydetti. Karağil, vatandaşların havaya aldanmamaları gerektiğini, astım, göz ve saman nezlesi olan vatandaşların koruyucu ilaçlar kullanmasını tavsiye etti. Diyetisyen Nazal Bardak bu dönemde vücut direncinin artırılması için pancar ve kabuklu meyvelere ağırlık verilmesi gerektiğini anlattı.

Karagil: Isı değişimi hastalığı getirdi
Göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Mehmet Emin Karagil ilkbahar dönemindeki ısı değişiminin farklı hastalıklara neden olduğunu vurguladı. Karagil bu dönemde havada uçuşan polenlerden dolayı aslım, saman nezlesi ve göz nezlesi olan vatandaşların koruyucu ilaçlar almalarını tavsiye etti. Karagil, gecelerin soğuk gündüzlerin sıcak olmasından dolayı bronşit, grip ve zatürree gibi hastalıkların yaygın olduğunu söyledi. Karagil, bu dönemde bahar yorgunluğu olarak atlandırılan mevsim şartlarına adaptasyon sürecinin bol su tüketimi ve egzersizlerle önüne geçilebileceğini kaydetti. Karagil vatandaşların her zaman yedek kıyafet taşımalarını ve havaya göre değil tedbirli giyinmeleri gerektiğini hatırlattı.

Bardak: Pancar yiyin
Diyetisyen Nazal Bardak bu dönemde bağışıklık sistemini artıran en güçlü sebzenin pancar olduğunu ve bu dönemde çok tüketilmesi gerektiğini vurguladı. Bardak, her gün düzenli olarak 1 kase pancarın haşlanarak salata şeklinde tüketilebileceğini ekledi. Pancar yoğurt ile beraber yenildiğinde bağışıklığı daha güçlü arttıran bir özelliğİ olduğunu kaydeden Bardak, “yoğurdunuza 2 diş sarımsak ezin 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile karıştırın, üzerine 2 adet pancarı küp halinde doğrayın. Yemeklerinizin yanında hem lezzet verici hem de vücudun direncini arttırıcı özelliğinden faydalanın” şeklinde konuştu.

Süt ve süt ürünleri de önemli
Nazal Bardak, biyolojik değeri yüksek olan süt ve süt ürünlerinin probiyotik ve prebiyotik içeren gıdalar olduğunu ve bu gıdaların sindirimi kolaylaştırıp, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini kaydetti. Sütün en kuvvetli bağışıklık sağlayan bir protein kaynağı olduğunu belirten Diyetisyen Nazlı Bardak, sütün vücut direncini arttıran hayvansal kaynaklı protein, kalsiyum ve fosfor minerali, A ve B2 vitaminini oldukça fazla içerdiğinden söz etti. Bardak, sütün bağışıklık sistemini artmasında güçlü etki yaratması için ılık ve C vitamininden zengin meyve ile karıştırılıp içilmesi doğru olduğunu ekledi. Nazlı Bardak, “mutfak karıştırıcınıza 1 su bardağı ılık süt, 1 çay kaşığı vanilya, 10 adet taze çilek ve 2 tatlı kaşığı bal ekleyerek karıştırın. Her gün bu özel sütten 1 su bardağı içmeye gayret edin” sözleri ile sütün nasıl tüketilebileceğine örnek verdi.

“2 litreden fazla sıvı tüketilmeli”
Bardak, suyun vücudumuzun yakıt ve yaşam kaynağı olduğunu, içilen sıvı miktarının günde 2 litreyi geçmesi gerektiğini vurguladı. Sıvı tüketimi hem vücudumuzu arındırıcı olduğunu, hem de tok tutucu özelliğinden dolayı vazgeçilmez olması gerektiğini savunan Nazlı Bardak, limon suyunun içindeki sitrik asit; safra taşı, kireçlenme ve böbrek taşlarının çözünmesi için yardımcı olduğunu kaydetti. Bardak, “her sabah bir büyük bardak suyun içine eklenen taze sıkılmış limon suyu en iyi karaciğer detoksifiyesidir” şeklinde konuştu. Diyetisyen Nazal Bardak, mevsiminde olan tüm sebze ve meyvelerin tüketilmesi ve mümkün olanların kabuklu tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar