Bağımsızlık Yolu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde eylem yaptı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

Bağımsızlık Yolu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde eylem yaptı

Emekçinin partisi Bağımsızlık Yolu bugün, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun asgari ücreti belirlemek üzere toplandığı sırada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde eylem gerçekleştirdi. “Asgari En Düşük Kamu Maaşına Endekslensin” pankartının açıldığı eylemde Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri açıklamalarda bulundu.

 


Asgari Ücretlinin Temsil Edilmediği Asgari Ücret Tespit Komisyonu Masasında Açlık Ücretleri Belirlenmeye Çalışılıyor!

 

Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Umut Ersoy eylem sırasında yaptığı açıklamada, Asgari Ücret Tespit Komisyonun bir kez daha toplandığını, bir kez daha oyalama senaryolarının oynandığını ve bir kez daha asgari ücretlinin temsil edilmediği Asgari Ücret Tespit Komisyonu masasında açlık ücretleri belirlenmeye çalışıldığını söyledi.

Bağımsızlık Yolu olarak çıkacak olan asgari ücret kararını merak etmediklerini söyleyen Ersoy, çıkacak olan kararı bildiklerini söyledi. Çıkacak olan kararın son zamanlarda olduğu ve kimsenin ağzından düşmediği gibi hayat pahalılığı oranında bir artış olacağını belirten Ersoy, bunun böyle olduğunu bildiklerini yeniden vurgulayarak, bunu mücadele ile kazandıklarının altını çizdi. Ersoy, emekçinin partisi olarak Bağımsızlık Yolu’nun 2018 yılından beri asgari ücretin en düşük kamu maaşına endekslenerek, hayat pahalılığı oranında artırılmasını talep ettiklerini hatırlattı.

 

Asgari Ücrete Hayat Pahalılığı Oranında Artış Söylemi, Bağımsızlık Yolu’nun 6 Yıllık Mücadelesinin Sonunda Gelinen Bir Kazanım

 

6 yıl içerisinde defalarca bu konuda eylemler gerçekleştirdiklerini ve Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ne kadar garabet bir yapı olduğunu anlattıklarını belirten Ersoy, Başbakanından bakanına, muhalefet partilerinden sendika başkanlarına kadar herkes asgari ücretin hayat pahalılığı oranında artırılması gerektiğini söylediğinin altını çizdi. Bunun bir günde ulaşılmış bir hedef olmadığını vurgulayan Ersoy, kimsenin daha önce bunu dile getirmediğini söyledi.  Ersoy, asgari ücrete hayat pahalılığı oranında artış söyleminin, Bağımsızlık Yolu’nun 6 yıllık mücadelesinin sonunda gelinen bir kazanım olarak elde edildiğinin altını çizdi.

 

Artış Yapmak İçin İşverene Ne Gibi Kıyak Geçiyorsunuz?

 

Ersoy, esas merak ettiklerinin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından geçtiğimiz toplantıda önerilen hayat pahalılığı oranında artış sonrası, bakan tarafından işvereni ikna etmek için ne gibi kirli pazarlıklar yapıldığı olduğunu söyledi. Ersoy, işverenlere ne gibi bir kıyak, ne gibi bir ayrıcalık geçtiklerini sorarak, asgari ücretin hayat pahalılığı oranında artırılmasını kabul ettirmeye çalışıyorsunuz bunu merak ediyoruz dedi.

 

O Komisyonda Herkes Var Ama Asgari Ücretli Yok!

 

Bağımsızlık Yolu’nun 6 yıldır yürüttüğü mücadelenin sonunda talebin yarısını gerçekleştirdiklerini vurgulayan Ersoy, artık asgari ücretin hayat pahalığı veya ona yakın bir oranda arttırıldığını söyledi. Ancak bunun yetmediğini söyleyen Ersoy, asgari ücretin en düşük kamu maaşına endekslenmesi gerektiğini vurguladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda tek bir asgari ücretli özel sektör emekçisinin temsil edilmediğinin altını çizen Ersoy, o komisyonda herkes var ama asgari ücretli yok dedi. Bunun sebebinin özel sektörde sendika olmadığını belirten Ersoy, asgari ücretlilerin olmadığı yerde asgari ücretliler adına kararlar alındığını ve kirli pazarlıklar yapıldığını söyledi. Ersoy, asgari ücretlinin kimsenin insafına bırakılmadan en düşük kamu maaşına endekslenmesini ve hayat pahalılığı oranında artırılmasını talep etmeye devam edeceklerini belirtti.

 

Esnafın Arkasına Saklanmayın, Sadece Yüzde 2’siniz!

 

Ersoy, eğer 50 ve üzeri işçi çalıştıran iş yerlerinde sendikasız işçi çalıştırılması yasaklanırsa, işletmelerin %98’inin bundan hiç etkilenmeyeceğini belirtti. Ancak özel sektörde çalışan, özel sektör emekçilerinin %35’inin sendikalaşacağını vurgulayan Ersoy, böyle bir tablo ile karşı karşıya olunduğunu söyledi. Özel sektörde sendikalaşmanın ya da asgari ücretin en düşük kamu maaşına endekslenmesinin bahane olarak sunulan sebebin işverenlerin batacağı olduğunu belirten Ersoy, büyük sermayenin batacağı yoktur dedi.

Esnafın ve küçük işletmelerin arkasına saklanan sadece %2 büyük işverenin olduğunu söyleyen Ersoy, 22 bin işyeri arasından 285 kişi olduklarını vurguladı. Küçük esnaf ve küçük işletmelerin desteklene bileceğini vurgulayan Ersoy, ancak büyük sermayenin en düşük kamu maaşını da ödeyebilir, özel sektörde sendikalaşmayı da kaldırabilir dedi. Ersoy, zaten bugüne kadar özel sektörde sendika yokken neyi başardınız ki bugün neyi kaybedeceksiniz diye sordu. Ersoy, Bağımsızlık Yolu olarak asgari ücretin en düşük kamu maaşına endekslenen kadar mücadelelerinin devam edeceğini vurguladı.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar