Baflılar buluştu - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Aralık 7, 2023
Magazin

Baflılar buluştu

gazi-baf-dayanışma-derneği

KATILIM YOĞUN OLDU:

Gazi Baf Dayanışma Derneği’nin etkinliğine 3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Güzelyurt Kaymakamı Tevfik Direnç, Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar dahil olmak üzere protokolden yoğun bir katılımın olduğu gözlemlendi.


Baflıları tek çatı altında birleştirme, birliği ve beraberliği sağlama hedefiyle kurulan Gazi Baf Dayanışma Derneği, geçtiğimiz akşam Güzelyurt Kapalı Çarşı’da kuruluş resepsiyonu düzenledi. Resepsiyona Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Güzelyurt Kaymakamı Tevfik Direnç, Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, milletvekilleri, siyasiler, bürokratlar, Baf kazasından Güzelyurt’a gelenler ve davetliler katıldı.

Resepsiyonda Cumhurbaşkanı Akıncı’nın yanı sıra, Gazi Baf Dayanışma Derneği Kurucular Kurulu adına Ali Volkan, Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar ve Güzelyurt Kaymakamı Tevfik Direnç konuşma yaptı.

 BAF 5

Volkan: “Hedef Baflıları güçlendirmek”

Resepsiyonda ilk sözü, Gazi Baf Dayanışma Derneği Kurucular Kurulu adına Ali Volkan aldı. Volkan, resepsiyona katılımın yoğun olduğuna işaret ederek, bundan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Geçmişlerini, yaşanmışlıklarını unutmadan geleceğe baktıklarını kaydeden Volkan, “Sakın ola tarihimizle kavga etme yanlışına düşmeyelim. Çünkü tarihimizde mutluluk ve onur var” dedi.

Derneğin bütün Baflıların bir çatı altında toplanması için kurulduğunu anlatan Volkan, “Bize ‘Güzelyurt Baf, civar köyler Baf köyleri olacak’ dendi ama ne yazık ki insanlar buraya taşınırken ayrıcalık yapıldı, Baflılar ülkenin her yerine dağıldı. Baflıları Güzelyurt’ta toplama ve yeniden güçlü hale getirme hedefindeyiz” şeklinde konuştu.

 

Özçınar: “Dernek önemli”

Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, gecedeki konuşmasında Gazi Baf Dayanışma Derneği’nin sivil toplum örgütleri içinde önemli bir yeri olacağını kaydetti.

Toplumsal değerlerin yaşatılması, geleceğe taşınması için sivil toplum örgütlerine düşen görevlere işaret eden, Baf’ın Kıbrıs’ın önemli bir değeri olduğunu kaydeden Özçınar, “Bu değeri yaşatmak, bunu gelecek nesillere aktarmak için derneğe önemli misyonlar düşüyor” dedi.

 

Direnç: “Bütünleşme çalışmaları hazır”

Güzelyurt Kaymakamı Tevfik Direnç de gecede kısa bir konuşma yaptı. Direnç, eşinin Baflı olduğunu söyleyerek, kendisinin de bu ailenin bir parçası olduğunu belirtti.

Direnç,  Gazi Baf Dayanışma Derneği’nin bir süre önce Güzelyurt Kaymakamlığı’na başvurduğunu belirterek,  dernekle Baf Türk Birliği’nin aynı çatı altında bütünleşmesi için çalışmalar yapıldığını söyledi.

Bu çalışmada son noktaya gelindiğini belirten Direnç, “Bu çalışma Baf kazasını, oradan gelen kültürü ve duyguyu daha güzel hale getirecek. Bu anlamlı çalışmada yer almaktan gurur duydum” dedi.

Resepsiyonda Baf’a özgü fotoğraflar sinevizyonda paylaşıldı, bir süre önce hayatını kaybeden ve Baflı olan Fikri Orakcıoğlu’nun torunu Fikri Orakcıoğlu Tombul şiir okudu.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar