Köşe Yazarları

AZILILAR ÜLKESİ KKTC!


Artık canımız Allah’a emanet yaşıyoruz bu ülkede. Her gün bir olay, her gün bir vukuat. Her an bir suç işlenecekmiş gibi yaşıyoruz artık. Haberlerin ne zaman ne yazılacağı belli olmadan. Uyuşturucu haberleri, trafik kazaları normal geliyor artık. 2016 yılının en popüler haberleri kundaklama, silah çekme, adam kaçırma, adam öldürme… Yani sınırı olmayan suçlar zinciri gibi neredeyse. Bir baktığımız da ise bu suçların işlendiği yer olan KKTC, yani azılılar ülkesi KKTC! Ne acıdır ki eskiden kapımız açık yatmaya cesaret ettiğimize artık kilit üzerine kilit vuruyoruz. Can güvenliğimizin olmadığı, uyandığımızda ne ile karşılaşacağımızı bilmediğimiz bir ülkede yaşıyoruz artık. Ne üzücüdür ki çocuklarımıza huzur dolu bir ülke yenine böylesine kirli ve karanlık bir ülke bırakacağız.
Türkiyeli Kıbrıslı kavramlarını sıkça kullanıldığı ülkemizde her şeyi nedense bizden olmayana (kabullenemediğimiz) insanlara mal ediyoruz. Ama bugün suç oranının arttığı ülkemizde Türkiyeli Kıbrıslı kavramları geride kalmıştır. Suçu insanlar işliyor. Türkiyelisi Kıbrıslısı yok bunun. Okullarda çocuklar arasında ayni kavram ayrımı yaşanıyor, iş yerlerinde ayni kavram ayrımı. Unuttuğumuz bir şey var. Suç cinsiyet ya da ırk işi değildir. Suç karakter işidir. Bugün suç işleyenlerin ne kadın ne erkek ne Türkiyeli ne Kıbrıslı olması önemli değildir. Önemli olan bu adada nefes alan, bu adayı vatanı sayan ve ekmek parasını burada kazanan insanların suç işliyor olmasıdır.
Bugün suç işleyenlerin sayısı artarken hükümetin hiçbir suçu önleyici açıklaması bulunmadığı gibi, günden güne artan mahkûm sayısına yetmeyen cezaevinden de hiç bahsedilmemektedir. Ülkenin artan suç oranına yeterli alt yapısı olmayan cezaevinin insan kapasitesi dolmuştur. Henüz bu konuda kimsenin eli taşın altında değildir. Tıka basa dolu cezaevlerinde ıslah olmak söz konusu değildir. Bir odada kaç kişinin nefes aldığı belli olmayan, kimin hangi suçtan içeride olduğu netleşmeyen bir cezaevinde hırsızlık yapan kişi ile cinayet işleyen kişi ayni yerde teneffüs ediyorsa birilerinin buna müdahale etmesi gerekir. Trafik kazasında suçlu bulunarak, içeride hüküm giyen kader kurbanı insanların cinayet zanlıları ile ayni yerde kalması akıl işi değildir. Yaş oranının da henüz net olmadığını düşündüğümüzde, cezaevine düşen genç çocukların ıslah evi yerine cezaevinde gün sayması devletin ayıbıdır. Birilerinin bu ülkedeki işlenen suçların azalması adına, içerideki insanların insan gibi cezaevinde yatmalarını da düşünmesi lazımdır.
Başa dön tuşu