AYRILIK DUVARINA ÖRÜLEN TUĞLALAR - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Köşe Yazarları

AYRILIK DUVARINA ÖRÜLEN TUĞLALAR

Yunanistan  Dışişleri Bakanı Nikos Dendias 1989 yılında yıkılan Berlin duvarından ve başkent Lefkoşa’dan fotoğraf paylaşıp şunları yazdı:

“Berlin Duvarı’nın yıkılışının yıl dönümü, Özgürlük mücadelelerinin boşuna olmadığının bir hatırlatıcısıdır. Bir Avrupa devletinin başkentindeki son duvar olan Lefkoşa Duvarını yıkma hedefine sıkı sıkıya bağlıyız.”


Dendinas, Berlin duvarının yıkılışı gibi Lefkoşa’daki duvarı da yıkacaklarını ve dolayısı ile Kuzey Lefkoşa dahil bütün Kuzey’i ele geçireceklerinin hayalini kuruyor ve “bu hedefe sıkı sıkıya bağlı olduklarını” tekrarlıyor.

Kıbrıs’ın kaderi midir yoksa tarihin bir cilvesi midir bilinmez ama Dendinas bu “kutsal” hayalini açıkladığı sıralarda Güney Kıbrıs Meclisi Maliye Komitesi kısa süre önce, Baf’ın Hloraka köyünde Grivas Müzesi oluşturulmasını öngören ödeneği oy çokluğu ile serbest bıraktı.

Yani, Rum müseccel devleti Yorgos Grivas Digenis’in hatıralarının yer alacağı bir müzeye resmi olarak para ayırma kararı verdi.

Konuyla ilgili haberi okuduğumda “işte duvara ustaca örülen bir tuğla daha” dedim.

Dendinas’ın hayali aksine ayrılık duvarı her geçen gün daha da yükseliyor.

Yükseliyor ve Kıbrıslı Türkler biraz daha uzaklaştırılıyor.

Bu arada AKEL’in “katil Grivas için müze yapılması” kararına hayır oyu verdiği tavrını da son derece değerli bulduğumuzu belirtmeden geçmeyelim.

 

***

Bu arada “bizimkiler” de boş durmadılar.

Birleşmiş Milletler tarafından 2017 yılında başlatılan, İki Taraflı Eğitim Teknik Komitesi himayesinde Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği ve Dayanışma Evi tarafından yürütülen “barış eğitimi ve her iki toplumdan okul çağındaki çocuklar arasındaki bağlantıları iletişim yoluyla artırmanın amaçlandığı imagine projesinden çekildiğimizi açıkladılar.

Bu programda Cumhurbaşkanlığı ve Eğitim Bakanlığı doğrudan devredeydi.

Gerekçe olarak, programın Türk tarafının iki devletli politikasına uymadığı gösterildi.

İşte size ayrılık duvarına bir tuğla daha.

Program ortadan kalkarsa hiç olmazsa yeni nesillerin konuşarak-tartışarak bir birlerini anlama ihtimali de ortadan kalkacak.

 

***

 

Bizim buralarda son durum budur.

Bizim duvar tuğla tuğla yükselmektedir.

Gerisi laf-u güzahtır.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar