Ayrı oda başarı için şart - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Nisan 19, 2024
Köşe Yazarları

Ayrı oda başarı için şart

Okullar eğitimin formal kısmı içerisinde yer alır. Eğitimin informal kısmı ise daha çok okul dışında var olanları kapsamaktadır. Aslında okuldaki formal eğitimden alınan derslerden okul dışındaki yaşama transfer edilenler de bu sepette yer alır. Okul dışındaki yaşama aktarılan davranışlar, okuldaki derslerden elde edilenlerin yorumlanmasını da içermektedir.
Bireylerin gerçek yaşamda yapmış oldukları davranışların altında, okuldaki derslerden elde edilen yorumlar da etkilidir. Bu yorumlar da toplumsal yaşamda ortaya çıkmaktadır. Ancak okul dışındaki yaşamda ortaya çıkan davranışlar yalnızca okuldaki derslerden elde edilen yorumlardan kaynaklanmaz. Aynı zamanda okul dışındaki çevreden informal eğitimle elde edilenlerin de etkisi var.
Okul dışındaki yaşamın en önemli unsuru aile ve ailenin içinde yaşadığı evdir. Ev informal eğitimin kurumudur. Ev öğrencilerin hem informal hem de formal anlamda öğrenmeleri için dizayn edilmelidir.
Pek çok araştırma başarılı olan öğrencilerin evlerinde ayrı bir kütüphane olduğunu ortaya koymakta. Ayrıca başarılı öğrencilerin evlerinde ayrı odalarının olması da başarıda etkili. Ev çocukların öğrenmelerine katkı sağlayacak şekilde düzenlenmelidir.
Çocuk ayrı odasında öğrenmeyle ilgili donanımı bulmalıdır. Bu amaçla kullanılmayan, eski eşyalar odadan çıkarılmalı. Odada bir çalışma masasıyla sandalyesi, kitapların konacağı raflar veya mümkünse basit bir kütüphane yer almalı.
Çocuk odasını yalnızca uyku amaçlı bir yer olarak algılamamalı. Çünkü bu durumda odayı yalnızca uyku için gidilen bir olarak algılayacaktır. Odanın bu amacın dışında algılanması için bir bölümünün çalışma yerine dönüştürülmesi gerekir.
Başarılı olmak için bir odada bir süre oturup, bir şeyler okumak veya yazmak şart. Bu nedenle çocuklar günün belirli saatlerinde kendi odalarında, sıkılmadan bir süre okumak veya yazmak amaçlı bulunmak zorunda.
Odada çalışmak öğrenme açısından avantajlar taşımakta. Örneğin öğrenmede bireyin etkileşimde bulunduğu kaynaktan gelen uyarıcılara dikkatini vermesi gerekir. Diğer ilgisiz uyarıcıları ise elimine etmesi. Herkesin her an bulunabileceği ve pek çok farklı uyarıcıların olduğu odalarda öğrenmenin gerçekleşmesi zorlaşmakta.
Odada yer alan kütüphanede ders çalışma sistematiği ortaya çıkacaktır. Aranan bilgilerin bulunması için ansiklopedilere başvurulacak. Dolayısıyla bilgi arama ve bulma davranışı da edinilmiş olacaktır. Ve bundan da haz duyan çocuk bu hazzı ders çalışma ve onunla ilişkili pek çok olguya genelleyecektir.
Bunların yanında atlaslar, sözlükler, ders kitabı dışındaki kitaplar okuma alışkanlığı edinilmesine katkı sağlayacaktır. Ve belki de bunların tümünün ortaya çıkmasını sağlayacak “sıkılmadan bir yerde oturma” davranışı edinilmiş olacaktır.
Başarı için en önemli davranış da sanırım budur; sıkılmadan bir yerde bir süre oturup, bir şeyler okumak. Oda bu amaçla çocuk için ayarlanmalıdır. Ayrı, öğrenme amaçlı düzenlenmiş oda. Aileler evdeki çocuk odalarını öğrenme amaçlı olarak düzenlemeye çalışmalıdır. Başarılı bir çocuk için en önemli unsur budur.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar