Kıbrıs

Aydınköy’de “Malya Şehitleri Çeşmesi”


Yıllardır 8 Malya Şehidi için anıt yaptırmayı başaramayan köy muhtarlığı, çareyi “çeşmede” buldu. Şehitlerin resimleri de Atatürk Anıtı’nın bulunduğu bölgeye monte edildi

Gürsel KARAGÖZLÜAydınköy Muhtarı Tamer Tayanç, Muhtar azası Süleyman Özhuy ve hayırsever köylüler, Aydınköy meydanına çeşme yaptırarak ismini “ Malya Şehitleri Çeşmesi” koydular.Malya ve Türkiye’den göç eden vatandaşların oluşturduğu Aydınköy ( Prastio)bin 300 kişilik nüfusu ile, bölgenin örnek köylerinden biri olarak dikkat çekiyor. Dayanışmayı ön planda tutan köylüler, ortak çalışmayla Maly Şehitlerini de unutmadı.

Aydınköy Muhtarı Tamer Tayanç ve Muhtar azası Süleyman Özhuy, göreve geldikleri yıldan itibaren köyün sorunları ile ilgilendiklerini ve yerel yönetim vemerkezi hükümetten daha fazla ilgi beklediklerini söyledi.

aydınköy

Arsa yok…

Tayanç ve Özhuy, köydeki genç nüfusa kırsal kesim arsası verilmediğinden gençlerin başka bölgelere göç ettiklerini, Mandıralar bölgesinde sorunlar olduğunu, yerel yönetim ve merkezi hükümetin köye herhangi bir yatırım yapmadığını belirtti.

Kendi imkanları ile

8-9-10 Mart 1964 yılında Güney Kıbrıs’ta bulunan Bağlarbaşı (Malya) köyünde 8 köylü kardeşlerinin şehit edildiğini belirten Muhtar Tayanç, göreve geldikleri andan itibaren, şehitlerin hatırlanması için çaba sarf ettiklerini söyledi.

1974 yılından sonra 10 Mart tarihinde anılmayan şehitler için geçtiğimiz yıllardan itibaren köy meydanında bulunan Atatürk büstünde “Malya Şehitlerini Anma Etkinliği” düzenlediklerini belirten Muhtar Tayanç, köy meydanında 8 şehit için anıt olmadığından Atatürk büstünde şehitlerin çerçeveli fotoğraflarını beton zemin üzerine koyarak anlamlı bir icraata imza attı.

çeşme

Geçici bir tedbir

Yerel yönetim, merkezi yönetim, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ve şehit aileleri derneğine çağrı yaparak şehitler için köy meydanına bir anıt yapılmasını isteyen Muhtar Tayanç, yaptıkları işlemin kalıcı olmamasını istedi.

Özhuy: Şehitlerimizin bir anıtı olsun

Muhtarlık adına Havadis’e konuşan aza Süleyman Özhuy, iki yıl önce köy Muhtarı Tamer Tayanç’ın Bağlarbaşı (Malya) köyünde şehit düşen 8 şehit için anıt yapılması için Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın ‘proje yapın anıtı yapalım’ dediğini belirterek şöyle devam etti:

“Muhtarlık olarak Hasan Alas isimli kişiye iki yıl önce proje hazırlattıkı ve projeyi Güzelyurt Belediyesi’ne sunduk.

Ancak bugüne kadar olumlu bir cevap almadık. Muhtarlık olarak köy halkı adına Belediyenin daha duyarlı olmasını ve projeyi onaylayarak ilgililere vermesini talep ediyoruz.

Boş durmadık. Anıt yapılmasını beklediğimiz yere duyarlı köy halkı ile birlikte geçtiğimiz gün bir çeşme yaptırdık. Çeşmenin adına da  Malya Şehitleri Çeşmesi dedik.

Köye gelen misafirler bu çeşmeden bir yudum su içsinler ve şehitlere dua okusunlar istiyoruz.

Biz elimizdeki imkânlarla ancak bu kadarını yapabildik. İlgililerden en kısa zamanda 8 şehidimizi anmak için anıtın yapılmasını ve 10 Mart’a kadar anıtın tamamlanmasını istiyoruz.

Şehitlerimizi anacağımız güzel bir anıtımız olsun.”

aydınköy1

Başa dön tuşu