Sosyal MedyaSürmanşetYaşam

Avustralyalı Facebook fenomeninin sebzeleri bir ay taze tutma yöntemi viral oldu


Avustralyalı bir kadın sadece su ve bir kavanoz kullanarak buzdolabında sebzeleri bir aya kadar taze tutmak için bir tüyo paylaştı.

The Pantry Mama adıyla mutfak tüyoları paylaşan Kate Freebairn’e göre kereviz ve havuç gibi sebzeleri suda saklamak, normal bir kapta saklamaktan çok daha uzun süre dayanmalarını sağlıyor.

Freebairn’in @ReduceWasteNow’dan paylaştığı gönderide su dolu bir kavanozda saklanan kerevizin iki haftaya kadar taze kalacağı, su altındaki havuçların da bir aya kadar dayanabileceği söyleniyor.

Freebairn, Facebook’ta, “Bu harika bir fikir!” diye yazdı.

Bunu başka hangi sebzelerde yapabileceğimizi merak ediyorum

 

sebzeleri taze tutma yöntemi
(The Pantry Mama / Facebook)

 

Yorum yapan diğer kullanıcılar da tüyonun, suyu her gün değiştirdiğiniz sürece işe yaradığını ve marul gibi diğer sebzelerde de olumlu sonuç verdiğini doğruladı.

The Kitchn’e göre su kullanmak özellikle de havuç, kereviz ve patates gibi dayanıklı sebzeleri kestikten sonra saklarken faydalı.

Yiyecek sitesi, “Kesilmiş meyve ve sebzeleri suda saklamak mantıksız görünüyor, ancak kesildikten sonra havuç, kereviz ve patates gibi dayanıklı sebzeleri saklamanın harika bir yolu” diye yazdı.

Site aynı zamanda suyun guacamole ve kesilmiş elma gibi aksi takdirde hızla kahverengileşecek yiyecekleri korumada da işe yaradığını söylüyor.

Bir kullanıcıya göre, sebzeleri fermante etmek isterseniz her bir kavanoza “bardak başına 1-2 çay kaşığı” tuz ekleyebilir, “ortam sıcaklığına ve ne kadar keskin bir fermantasyon istediğinize bağlı olarak iki günden iki haftaya kadar herhangi bir yerde” saklayabilirsiniz.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/life-style

Independent Türkçe için çeviren: Noyan ÖztürkBaşa dön tuşu