Avukatlar eyleme gidiyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Şubat 28, 2024
Kıbrıs

Avukatlar eyleme gidiyor

Avukatlar eyleme gidiyor

Barolar Birliği, mecliste bugün görüşülen,  “Borç İlişkilerinden Kaynaklanıp Tahsili Geciken veya Tahsil Edilmez Hale Gelen Borçların Ekonomik İyileştirme Kapsamında Yeniden Yapılandırılması Yasa Önerisi”nin kendilerinin görüşlerine yer verilmeden hazırlandığını ve düzenlemenin yasaları ağır şekilde ihlal ettiğini ileri sürdü.
Bugün geçmesi beklenen yasayla mazbata mağdurlarına 31 Mart’a kadar tanınan yeniden mahkemeye gitme hakkının, 31 Temmuz’a kadar uzatılacağını belirten Birlik, açıklamasında; “1 Ağustos’ta kucaklarında patlayacak mazbata bombasının büyüklüğünü ölçtüler mi” diye sordu.

Barolar Birliği, bugün bir basın toplantısı düzenleyerek hem üyelerini bilgilendirdi hem de yarın hiçbir kazada “istisnalar hariç davalara girmeme” kararını niye aldıklarını açıkladı.


Toplantıda konuşan Barolar Birliği Başkanı Ünver Bedevi, geçmişte çıkarılan yasalarla 31 Mart’a kadar aleyhinde hapislik kararı çıkman mazbata mağdurlarının tekrar mahkemeye başvurmasının yolunun açıldığını ifade ederek, ekonomik krizdeki KKTC’nin ihtiyacı olan bazı yasal düzenlemeleri gerçekleştirmek için Ad-Hoc komitesinin kurulduğunu hatırlattı.

Komitede Faiz Yasası’nın konuşulmaya başlandığını ancak araya giren farklı engeller nedeniyle sürecin aksadığını ve bir anda kendi görüşleri alınmadan ileriye dönük Faiz Yasası hazırlandığını duyduklarını söyleyen Bedevi, kendilerinin herhangi bir çıkar gütmeden komiteye katkı koymaya çalıştıklarını, tasarıların yasa geçtikten sonraki borçlar için geçerli olmasını yanlış ve adaletsiz bulduklarını dile getirdiklerini hatta yanlış anlaşıldıklarını söyledi.

Bedevi, konuyla ilgili yürüyüş de yaptıklarını ve yargının kararlarının uygulanabilir olmasını istediklerini belirterek, “yasal düzenlemeleri adil bir zemine çekerek ucu açık ödenemeyecek borçların yasal zemine oturtulmasını sağlayacak adil düzenlemelerin gerektiğini” söylediklerini hatırlattı.

Bir süre sonra komiteye çağrılmadıklarını ve bugün görüşülen yasa tasarısından önceki gün haberleri olduğunu söyleyen Bedevi, tasarıyı inceleyince, sisteme zarar verecek düzenleme gerçekleştirildiğini, ayrıca “tarafların hiçbirini memnun edecek bir düzenleme yapılmadığını” gördüklerini söyledi.

Tasarının, yargıdan daha önce çıkan yasaları lağv eden ve borçları silen bir düzenleme içerdiğini savunan Bedevi, kendilerinin bunu kabul edemeyeceğini Meclis’in yasa yapıcı olduğunu yargının ve yürütmenin yetkilerine bu şekilde müdahale edemeyeceğini söyledi.

Meclis’in yasa koyucu organında hukukçu bile olmadığını ileri süren Bedevi, gelinen noktanın ülke için çok üzücü olduğunu ifade etti. Bedevi, kendilerinin gönüllü olarak gidip komitelere zorla yardımcı olmaya çalıştığını belirterek, bundan böyle hiçbir komite toplantısına katılmayacağını açıkladı.

“Ad-Hoc komitesi ülkenin sıkıntıda olan ekonomik durumun belki namusunun kurtulması yaşama şansının olabilmesi için büyük bir fırsattı” diyen Bedevi, bugün görüşülen tasarının, yasayı güzel hale getirmeyeceğini öne sürdü.

“MAZBATALARIN UYGULANMAYACAĞI YANILTICI BİR AÇIKLAMA”

Bugün geçecek yasayla mazbata mağdurlarına 31 Mart’a kadar tanınan yeniden mahkemeye gitme hakkının 31 Temmuz’a kadar uzatılacağını belirten Bedevi, “bu maddenin hapislikler uygulanmayacak demediğini, yapılan açıklamaların siyasilerin halkı kandırması olduğunu” ileri sürdü.

Bedevi, mazbatalar uygulanmayacak denmesinin gayri resmi bir yaklaşım olduğunu, yazılı bir şey olmadığını yasanın sadece ilgili kişilere yeniden müracaat hakkı tanıdığını anlatarak, “1 Ağustos’ta kucaklarında patlayacak mazbata bombasının büyüklüğünü ölçtüler mi” diye sordu.
Bedevi, mazbataların, “bir bomba halini almaması gerektiğini” savunduklarını ve yasaları halkı haksız uygulamalardan koruyacak adil zemin üzerinde uygulanabilecek şekilde yapılmasını istediklerini söyledi.

“DİKKAT ÇEKMEK İÇİN YARIN MAHKEMELERE GİRİLMEYECEK”

Ekonomik krize rağmen yapılabilecek doğru işler olduğuna işaret eden Bedevi, siyasi rant sağlamak için yapılan açıklamaların halk tarafından fark edileceğini söyledi.

Bedevi, bugünkü açıklamalarının eylemi çerçevesinde yarın avukatlar olarak davalara girmeme kararı aldıklarını, bunun kesinlikle mahkemlere karşı bir tavır olmadığını, toplumun içinde bulunduğu kaosa ve ileride gelecek tehlikeye dikkat çekmek için olduğunu söyledi.

Ceza tutukluluk gibi elzem durumlar haricinde hiçbir avukatın itirazsız mahkemeye girmeme kararına destek verdiğini söyleyen Bedevi, herkesin adil bir hukuk sitemine ve adil mahkemelere ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar