KıbrısManşet

Avukatın teminat talebi reddedildi


Uyuşturucu suçundan geçtiğimiz hafta tutuklanan İsmail Demirkalp ile Engin Koç aleyhindeki soruşturma tamamlandı.

Mahkeme her iki zanlının tutuklu yargılanmasına karar verdi.Duygu ALANDemirhan’da 1 Eylül 2017 tarihinde yol kenarındaki bir araç içinde baygın halde bulunan ve kullanımındaki MR786 plakalı araç içinde yapılan aramada uyuşturucu olduğuna inanılan madde tespit edilmesi üzerine gözaltına alınan zanlı İsmail Demirkalp ile olayla bağlantısı olduğu tespit edilmesi üzerine gözaltına alınan Engin Koç, dün mahkemeye çıkarıldı

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli polis çavuşu Erkan Karam, mahkemede verdiği ifadede, Demirhan’da 1 Eylül 2017 tarihinde saat 18.45 raddelerinde zanlı İsmail Demirkalp’in tasarrufunda yaklaşık 55 gram ağırlığında Sentetik Cannabionoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunarak zanlının gözaltına alındığını söyledi.

Karam, yapılan soruşturmalarda mesele ile bağlantısı olduğu tespit edilen zanlı Engin Koç’un ise 2 Eylül’de tespit edilerek tutuklandığını belirtti.

Polis Çavuşu Karam, zanlıların 1 Eylül 2017 tarihinde aralarında anlaşıp para koyduktan sonra söz konusu maddeyi Güney Kıbrıs’tan aynı gün KKTC’ye ithal ettiklerinin tespit edildiğini dile getirdi.

Karam, zanlı İsmail Demirkalp’in 1 Eylül 2017 tarihinde gönüllü ifade verip suçunu kabul ettiğini, meselenin aydınlanması için polise yardımcı olduğunu söyledi.

Polis Çavuşu Karam, zanlı Engin Koç’un ise 2 Eylül’de tespit edilerek tutuklandığını, doktor kontrolünden geçirildikten sonra aynı gün mahkemeye çıkarıldığını belirtti. Karam, ayrıca zanlı Koç’un polise gönüllü ifade vererek meselenin daha da genişlemesinde polise yardımcı olduğunu belirtti.

Karam: Kaçma olasılıkları var

Polis Çavuşu Erkan Karam, zanlı İsmail Demirkalp’in Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu ve KKTC’de çalışma izni ile ikamet ettiğini ancak, olayın yaşandığı tarih itibari ile işvereninin zanlının çalışma iznini durdurma yönünde çalışma başlattığını söyledi.

Zanlı Engin Koç’un ise TC-KKTC yurttaşlıkları bulunduğunu ve benzer suçlardan askıda davalarının bulunduğunu kaydetti.

Soruşturmada zanlıların etki edebileceği kısmın tamamlandığını ifade eden Karam, her iki zanlının da kaçma ihtimali bulunduğunu ve suçun zanlılar tarafından tekrarlanma ihtimali olduğunu söyledi.

Polis çavuşu Karam, davalarında hazır bulunmasını sağlamak amacı ile zanlıların 1’er ay Merkezi Cezaevi’nde tutuklu kalmalarını talep etti.

Kefalet talebi cezaevinden kurtaramadı

Zanlı Engin Koç’un avukatı, polisin zanlı hakkındaki 1 ay tutukluluk talebine itirazda bulunmazken zanlı İsmail Demirkalp’in avukatı, talebe itirazda bulundu.

Zanlı İsmail Demirkalp’in avukatı mahkemede zanlıyı, zanlının annesini ve üvey babasını tanık olarak dinletti.

Avukat, zanlının TC vatandaşı olduğunu ancak TC’de zanlıyı bağlayıcı herhangi bir unsur bulunmadığını söyledi. Avukat, zanlının eşinden resmen boşanmış olduğunu ve 9 yaşındaki kızına bakmakla yükümlü olduğunu da söyledi. Avukatı, zanlının davalarında mahkeme huzurunda hazır bulunacağını söyleyerek, bu hususta anne ve üvey babasının zanlıya mahkeme huzurunda kefil olmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Mahkemede tanık olarak dinlenen zanlı, yargılanmaktan kaçmayacağını belirtirken annesi ve üvey babası, mahkemedeki ifadelerinde zanlının davalarında hazır bulunacağına dair kefil olmaya hazır olduklarını beyan etti.

Mahkeme, her iki zanlının da 1 ayı geçmeyen bir süre Merkezi Cezaevi’nde tutuklu kalamazına emir verdi.

Başa dön tuşu