Güney KıbrısKıbrıs

Avrupalı yetkililer Avrupa vizyonunu erozyona uğratıyor


Rum yönetimi, Türk vatandaşlarına AB’de vize serbestisine onay vermek için önce Türkiye’nin 72 kriterin tamamını yerine getirmesini ve özellikle Rum vatandaşlarını ülkeye vizesiz kabul etmesini şart koştu.

Fileleftheros “Tusk’un Sözlerine Farklı Yaklaşımlar… Hükümet Türkiye’nin Yükümlülükleri Üzerinde Duruyor, Omiru ve DİKO’dan Sert Eleştiriler” başlıklı haberinde, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’un mülteciler konusunda Türkiye hakkında söylediği sözlere Rum yönetiminin tutanaklar açısından , siyasilerin ise siyasi açıdan yaklaştığına dikkat çekti.

Habere göre Rum Yönetimi Sözcüsü Nikos Hristodulidis “Türkiye’nin önüne konulan 72 kriter yerine getirilmeden vize konusundaki politikada değişiklik olamayacağını” savundu ve “Türkiye, ancak önüne konulan 72 kriter arasında bulunan, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne karşı yükümlülüklerini yerine getirirse konu (Türk vatandaşlarına vize serbestisi) gündeme gelebilir. Bunlar arasında Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlarının Türkiye’ye vizesiz girişi de var” dedi.
Hristodulidis, Türkiye’nin halihazırda 72 kriterden 37’sini yerine getirdiğini söyledi ve Rum yönetiminin gelişmeleri takip ettiğini, konunun daha detaylı görüşülmesi için yetkili makamlarla toplantılar planlandığını anlattı.

Hristodulidis’in, Tusk aleyhine konuşmaktan ısrarla kaçındığına dikkat çeken gazete  “Tusk, özellikle ilkeler, yani Türkiye’ye indirim yapılamayacağı konusunda nettir. Bu, son Avrupa Konseyi toplantısında belirgindi” dediğini de yazdı.

OMİRU

Gazete, Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru ve DİKO’nun meseleye çok farklı yaklaştığına dikkat şekti. Habere göre Omiru Tusk’un sözlerini değerlendirirken “AB’nin temel ilkelerine hakaret niteliğinde” ifadesini kullanarak “Türkiye, para ve müzakere başlıklarının açılması için AB’ye baskı yaparken mülteciler konusunda nasıl örnek gösterilebilir”  dedi ve “Avrupalı yetkililerin Avrupa vizyonunu erozyona uğrattığını” iddia etti.

DİKO

Habere göre DİKO da, Tusk’un sözlerinin “uluslar arası toplumun mantığını ve adalet duygularını kışkırttığı” iddiasında bulunduğu açıklamasında, özetle şunları savundu: “Tusk ‘mülteciler konusunda bütün dünyaya örnek’ diye nitelediği Türkiye’nin Kıbrıs’ı istila edip yüz binlerce Kıbrıslı Rumu göçe zorladığı unutmayı tercih ettiği için biz burada, Kıbrıs’ta çok kırgın ve öfkeliyiz.”

Haravgi de haberi “Donald Tusk’un Kışkırtıcı Sözlerine Kınama… Y. Omiru: Avrupalı Yetkililer Avrupa Vizyonunu Erozyona Uğratıyor”  başlığıyla aktardı.Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı