Avrupa’dan İkinci Ret!

22 Mart 2013 Cuma | 14:38
Avrupa'dan İkinci Ret!

Euro kullanan ülkelerin yetkilileri, mali yardım alabilmek için Kıbrıs Rum kesiminin hazırladığı alternatif paketi de reddetti.

Financial Times’in internet sitesindeki haberine göre, Kıbrıslı Rumların hazırladığı paket; mali çıkmazda olan Laiki Bankası’nın tasfiyesi ve “iyi” banka ve “kötü” banka diye mevduatlar bazında ayrıştırılarak, ikiye bölünmesini içeriyordu. Plana göre, 100 bin Euro’ya kadar olan mevduatlar güvence altına alınacak, banka çalışanlarının iş güvencesi olacaktı.

Haberde, son önerinin reddiyle yeni tur görüşmelere başlandığı belirtildi.

Kıbrıs Rum Kesimi tarafından hazırlanan programda yer alan devlet emeklilik sandığının kamulaştırılması ile 2 milyar Euro elde edilmesi ile Kıbrıs açıklarından çıkarılacak doğal gaz gelirine karşılık tahvil çıkarılması fikirlerine, Brüksel ve Berlin’de sıcak bakılmadığı da kaydedildi.

Euro kullanan ülkelerin yetkilileri, mali yardım alabilmek için Kıbrıs Rum kesiminin hazırladığı alternatif paketi de reddetti.

Haberde, Avrupa Merkez Bankası’nın düşük faizli acil nakit yardımını pazartesi keseceği duyurusuna atfen, bazı yetkililerin böyle bir durum gerçekleşmesi halinde Kıbrıs Rum Bankaları’nın batacağı, bunun, Kıbrıs Rum kesiminin AB’dan ayrılması durumunu getireceği savunuldu.