KıbrısManşet

Avrupa’da Montessori temsiliyeti

  1. Montessori Avrupa Kongresi, 3-5 Kasım 2017 tarihleri arasında Hollanda’da düzenlendi. Hollanda’nın Hague (Lahey)kentinde, Montessori Lyceum Okulu’nda gerçekleştirilen kongreye Kıbrıs Montessori Okulları da katıldı.

Bu yıl 18’incisi düzenlenen Montessori Avrupa Kongresi, 3-5 Kasım 2017 tarihleri arasında Hollanda’da yapıldı.

Dünyanın birçok ülkesinden konuşmacıların katılımı ile Hollanda’nın Hague (Lahey)kentinde, Montessori Lyceum Okulu’nda gerçekleşen kongreye Kıbrıs Montessori Okulları da katıldı.

mont2

“Montessori Eğitimi ve Çocuk Hakları” konulu kongrede açılış konuşmasını Montessori Avrupa Başkanı Mirjam Stefels ve Hollanda Montessori Dernek Başkanı Floor Vermeulen yaptı.

AMI Uluslararası Montessori Derneği Başkanı Philip O’Brien’ın konuşması ile devam eden kongrede Montessori okullarında 9 ile 14 yaş arası çocuklar “Çocuk Hakları” ile ilgili sloganlar ve şarkılar ile Dünya’ya mesaj verdiler.

Dünyanın birçok ülkesinden konuşmacıların bulunduğu 18. Montessori Avrupa Kongresi kapsamında Montessori Devlet Okulu, anaokul, ilkokul, ortaokul ve lise eğitim gezileri de programa dahil edildi.

Düzgün: Bu yıl 6’ncı kez katıldık

Kıbrıs Montessori Okulları Eğitim Direktörü Hatice Düzgün, 18. Montessori Avrupa Kongresi hakkında bilgi verdi.

Düzgün, Kıbrıs Montessori Okulları olarak bu yıl 6’ncı kez Montessori Avrupa Kongresi’ne katıldıklarını söyleyerek her yıl dünyanın bir başka ülkesinde gerçekleştirilen Montessori Avrupa Kongresi’nin bu yıl Hollanda’da gerçekleştiğini söyledi.

mont3

Düzgün, kongrenin Montessori Lisesi’nde gerçekleştiğini, program dahilinde Montessori Devlet Okulu, anaokul, ilkokul, ortaokul ve lise eğitim gezilerinin de yapıldığını belirtti.

“Farklı bir deneyim oldu”

Bundan önceki Montessori Avrupa Kongrelerinde hep 1-6 yaş çocuklarının eğitim gördüğü okullarda inceleme yaptıklarını anlatan Hatice Düzgün, bu yıl programa dahil edilen ilkokul, ortaokul ve lise eğitim gezilerinin kendileri için farklı bir deneyim olduğunu söyledi.

Montessori Avrupa Kongresi’nin her yıl başka bir konu ile yapıldığını anımsatan Hatice Düzgün, 18. Montessori Avrupa Kongresi’nin bu yıl ki konusunun “Çocuk Hakları” olduğunu belirtti.

Dünyanın her yerinden konuşmacılarının olduğu kongreye yoğun ilgi olduğunu söyleyen Hatice Düzgün, sunumların istatistiklere dayandığını, oldukça verimli bir kongre olduğunu dile getirdi.

“Dünya Bankası’nın verileri çok etkileyici”

Hatice Düzgün, kongrede yapılan sunumlarda dünyadaki eşitsizliklerden bahsedildiğini ve 2030’dan 2088’e kadar çocuklarla ilgili neler olabileceği konusunda ön görülerde bulunulduğunu söyledi.

Düzgün, kongrede Dünya Bankası’nın 1960-2011 yılları arasındaki istatistiklerinin yer aldığı bir sunumun da yapıldığını ve bu sunumda ortaya konan verilerin oldukça etkileyici olduğunu anlattı.

Düzgün, şunları söyledi: “Dünya Bankası’nın istatistiklerine dayanan sunum oldukça etkiliydi. Örneğin sunumda dünyadaki eşitsizlikten, yani zengin ve fakir arasındaki farktan dolayı böyle giderse 2030 yılında 5 yaş üzeri 60 bin çocuğun açlıktan öleceği ile ilgili veri ortaya kondu. Tüm bu sunumlar Montessori felsefesine de dayandı. Sunumlarda; Montessori felsefesinin halen daha geçerli olduğu ve Montessori felsefesinden kopmamız gerektiğinin yanı sıra daha fazla eğitim almış öğretmenlerle çalışmamız gerektiği, dezavantajlı çocukların her zaman göz önünde bulundurmamız gerektiği, bu güçlü felsefenin her zaman savunucuları olmamız gerektiği, tüm çocukların erken yaşlarda devlet desteği alması gerektiği, çocuk merkezli yaklaşımı hiç bırakmamız gerektiği ve denetlemenin kesinlikle olması gerektiği ortaya kondu.”

mont4

Düzgün, “Dünya Bankası’nın ayrıca Otoriterlerin, gerek Birleşmiş Milletler’in gerekse Avrupa Birliği kurumlarının 2042’de evrensel ilköğretimini tamamlaması, dünyada bütün çocukların ilköğretime gidebilmesi, 2084’e kadar evrensel liselerin tamamlanması, 2088’de de düşük gelirli ülkelerde de evrensel ilköğretimin tamamen oluşması ile ilgili verileri var. Bu hedeflerin gerçekleşmesi için bütün dünya ülkelerinin eğitim için verdiği sözü tutmaları gerektiği ve özellikle fakir ülkeler için teşvik ve uygulamanın önemli olduğu, bu konuda tüm dünya ülkelerinin bu konuda çaba harcamaları gerektiği bu sunumlarda ortaya kondu. Sunumlarda ayrıca tüm dünyanın ortak amacının herkese eşit kalitede hayat boyu eğitim sağlamak olması gerektiği ortaya kondu” dedi.

Montessori eğitiminde barışın temel olduğunu anımsatan Düzgün 18. Montessori Avrupa Kongresi’nde buna değinilerek barış içerisinde yaşanacak yeni bir dünyanın, eğitime verdiğimiz önem ile oluştuğu, dünya barışının ancak bu şekilde sağlanacağı, bu görevi de eğitim ve eğitimcilerin yerine getirdiğinin üzerinde durulduğunu kaydetti.

Düzgün, Dünya Bankası’nın verilerine dayanan sunumda ayrıca eğitim krizinin aslında bir ekonomik kriz olduğunun, en çok haksızlığa uğrayan toplumların çocuklarının hayatta başarılı olabilmeleri için en iyi eğitimi almaları gerektiğinin ortaya konduğunu söyledi.

“Çocuk kendi haklarının bilincinde olmalı”

Hatice Düzgün, kongrede ayrıca küçük oturumlar da yapıldığını söyleyerek, “Bu oturumlarda, çocuk olarak özgür olma hakkı (6-12 yaş), masallarda çocuk hakları (0-3 yaş), rahat bir öğrenme ortamı nasıl sağlanır?, kendi öğrenimleri ile ilgili çocukları nasıl konuşturabiliriz?, oyun ve öğrenme, çocuk haklarının hayatta uygulanması ve geliştirilmesi, sorgulayan yetişkinler ve çocuk hakları gibi konular da konuşuldu” dedi.

Düzgün, “Çocuk haklarını irdelerken en önemli amacın çocukların kendi haklarının bilincinde olmalarını sağlamak olması gerektiği ortaya kondu” diye konuştu.

Daha Fazla Gösterİlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı