Avrupa'da kuraklık: 500 yılın en büyük kuraklığı olabilir - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
DünyaManşet

Avrupa’da kuraklık: 500 yılın en büyük kuraklığı olabilir

İklim değişikliği kaynaklı çevre sorunları, dünya genelindeki kuraklık tehlikesinin boyutunu hızla artırırken bunun en çarpıcı etkileri, bu yaz Avrupa kıtasında görülüyor. Avrupa’da son 500 yılın en büyük kuraklığının yaşandığı ihtimali üzerinde duruluyor.

Başta İspanya, Portekiz, Fransa ve İtalya olmak üzere yaz aylarında aşırı sıcaklar ve orman yangılarına teslim olan Avrupa’da İtalya, İspanya, Fransa, Almanya ve İngiltere’de kuraklık, yetkilileri ve halkı endişelendiriyor.

Avrupa Birliği (AB) Ortak Araştırma Merkezi’nin hazırladığı “Drought in Europe 2022” raporuna göre kıta genelinde son 500 yılın en büyük kuraklığının yaşandığı ihtimali üzerinde duruluyor.


Merkezin İngiltere’yi de dahil ederek yayımladığı Temmuz 2022 kuraklık raporuna göre, Avrupa topraklarının yüzde 44’ü kuraklık tehdidiyle yüz yüze.

AB topraklarının yüzde 44’ü “uyarı”, yüzde 9’u ise “alarm” seviyesinde kuraklık riski altında bulunurken Avrupa’da kuraklıktan en çok etkilenen ülkenin, İtalya olduğu görülüyor. Kıtadaki en şiddetli kuraklık da bu ülkedeki Po Nehri havzasında yaşanıyor.

Rapora göre, İspanya’da su rezervlerindeki doluluk oranı da son on yılın ortalamasından yüzde 31 düşük ölçülüyor.

Portekiz’de hidroelektrik enerjisi üretmek için kullanılan suyun son 7 yıl ortalamasının yüzde 50 oranında gerilemesi dikkati çekiyor.

Aşırı sıcaklar, özellikle Fransa, Romanya, İspanya, Portekiz ve İtalya’da tarımı olumsuz etkiliyor.

Birleşmiş Milletler tarafından yayımlanan “Rakamlarla Kuraklık 2022” raporundan derlediği bilgilere göre de kuraklığın küresel boyuttaki olumsuz etkileri hızla şiddetleniyor.

Dünya genelinde insanların, iklim ve çevresel krizlerin etkilerini en çok su yoluyla hissettiğine; 1970’den bu yana hava, iklim ve su tehlikelerinin tüm afetlerin yüzde 50’sini, tüm ölümlerin de yüzde 45’ini oluşturduğuna işaret edildi.

Bu dönemde çevre kaynaklı can kayıplarının yüzde 90’ının, gelişmekte olan ülkelerde meydana geldiği bilgisi paylaşıldı.

2,3 milyar insan kuraklıkla yaşıyor

Kuraklığın, özellikle gelişmekte olan ülkelerde sürdürülebilir kalkınmaya yönelik en büyük tehditler arasında yer aldığının altı çizilerek yaklaşık 2,3 milyar insanın kuraklıktan muzdarip bölgelerde yaşadığı bilgisi verildi.

2040 yılına kadar dünya genelinde her dört çocuktan birinin su kıtlığı yaşayacağı tahmin ediliyor.

Kuraklığın, 1970’den 2019’a kadar yaklaşık 650 bin insanın ölümüne doğrudan sebep olduğu, küresel boyutta yaklaşık 55 milyon insanın kuraklıktan doğrudan etkilendiğine dikkat çekildi.

 

 

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar