Güney KıbrısKıbrıs

Avrupa Günü’nü kutluyoruz: #AB ve Ben


Çeşitlilik içinde birliğin önemi 25 Mayıs 2019 Cumartesi günü saat 10:00 ile 13:00 arasında Lefkoşa Selimiye Meydanı’nda gerçekleştirilecek 2019 Avrupa Günü etkinliği ile vurgulanacaktır. Her sene olduğu gibi etkinlik halka açık olarak gerçekleştirilecektir.  Etkinlikte AB ülkeleri ve AB tarafından desteklenen çeşitli projelerle ilgili bilgiler paylaşılacaktır.  Açılış konuşmaları saat 11:00’da yapılacaktır.

Etkinlikte ayrıca canlı müzik performansları ve çeşitli aktiviteler yer alacaktır. Katılımcılar birçok AB ülkesiyle ilgili bilgi alabilecekler. Ayrıca, çok sayıda yerel sivil toplum örgütü, KOBİ ve teknik destek projesi de AB tarafından finanse edilen projelerini sergileyecek ve bilgi paylaşacaktır.

Bu seneki etkinlik programı Papageorgiou String Quartet, FOLKDER halk dansları grubu, LBO Çocuk Korosu ve LBO Latin Orkestrası, Studio 21 Hip Hop dans grubu gibi birçok kültürel ve sanatsal etkinliğe yer verecektir. Çocuklara yönelik kukla gösterisi, yüz boyama ve dağ tırmanışı aktiviteleri de gerçekleştirilecektir.

Arka plan:

Her yıl 9 Mayıs’ta gerçekleşen Avrupa Günü Avrupa’da barışı ve birliği kutlar. 9 Mayıs tarihi ‘Schuman Bildirgesi’nin yıl dönümünü işaret eder. Schuman Bildirgesi der ki “Avrupa birdenbire ve tek bir plana göre oluşturulamaz. Önce fiili bir dayanışmayı yaratacak olan somut kazanımlarla kurulacaktır.” 9 Mayıs 1950 tarihinde başlayan, Fransa ve Almanya’nın çelik ve kömür sermayelerini birleştirmeyi öngören bu ortaklık zamanla gelişerek bugün Avrupa Birliği olarak bildiğimiz birliğe dönüşmüştür. Avrupa Birliği insan onuruna saygı, özgürlük, demokrasi, eşitlik, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygıyı öngören temel değerler üzerine kurulmuştur.

Etkinlikle ilgili daha fazla bilgi için AB Bilgi Merkezi’nin f/abbilgi adresindeki Facebook sayfasını ziyaret edebilir veya AB Bilgi Merkezi’ne ulaşabilirsiniz: [email protected], 228 2577, 11A Hasene Ilgaz Sokak, Köşklüçiftlik Lefkoşa.

Basın temas noktası: AB Bilgi Merkezi,[email protected],228 2576Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı