KıbrısManşet

Ataoğlu: Hükümetin pusulası bozuldu


DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, hükümetin pusulasının bozulduğuna işaret ederek, alınan kararların turizmi yok edeceğine ve üniversitelerin batmasına neden olacağını savundu.

Ataoğlu’nun açıklaması şöyle:

Normalleşmenin sağlanması kapsamında izlenen açılım politikalarının belli bir takvim ve yol haritasına bağlı kalınması gereği vardır.

Bütün dünya ülkeleri, kendi koşulları ve öncelikleri kapsamında, toplumlarının salgından korunması yanında açılım politikalarını hayata geçirmeye başlamıştır.

Bu çerçevede KKTC hükümeti de açılımı sağlama yönünde adımlar atmaya başladı.

Ancak, geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulu sonrasında kamuoyuna ilan edilen açılım ve normalleşme programı tüm halkımız gibi DP tarafından da dehşetle izlenmiştir.

Alınan kararların her biri, öteki kararı etkisiz kılacak şekilde önü, arkası düşünülmemiş yaklaşımlarla karşı karşıyayız.

Ülke ekonomimizin önceliklerinin neredeyse gözardı edilerek, tamamen sallapati bir düşünce yapısı ile alınan kararlar mevcuttur.

 

TURİZMİ YOK ETMEYE ÇALIŞIYORLAR

1 Temmuz’da KKTC turiste açılacak denilirken, hangi ülkelerden turistin geleceği yönünde tek bir kelime dahi edilmemiştir.

Turizmin hangi koşullarla gerçekleştirildiğinden habersiz bir hükümet ve turizm ile hiç ilgilenmediği belli olan bir Turizm Bakanlığı olduğu gözler önüne serilmiştir.

Turizmde yapılanın realize olmasının mininum iki yıl olduğunu uçan kuş bilirken, hükümet, hangi ülkelerden turizm yapılabileceğine dair bir fikir bile geliştirememiş ve turizmci ile neredeyse alay etmiştir.

Hangi turist, hangi zaman diliminde ve hangi kanalla bu ülkeye gelebilecektir?

Hangi turizmci 24 saatte turist bulup bu ülkeye turist getirebilecektir?

Lokomotif denilen bir sektör ile bu kadar ilgisiz ve bu kadar dalga geçer gibi kararlar üretebilen bir hükümet, maalesef ki geleceğe dair umutları da yok etmiştir.

 

ÜNİVERSİTELER BATACAK!

Turizmin yanı sıra, ikinci katma değeri yüksek alanımız olan üniversitelerimizde eğitim görecek muhtemel üniversite öğrencilerine yönelik alınan karar da eğitim ve üniversite anlayışını berhava etmiştir.

Öğrencilerin 8 Haziran’dan itibaren ülkeye girişlerde karantina uygulamasına kendi bütçeleri doğrultusunda girmeleri kararı, tüm dünyaya her seferinde övünerek duyurduğumuz “Eğitim Adası” hedefine tam ters bir tutum değil midir?

Öğrencileri ve turistleri ülkemize getirmek için uğraşlar verilirken, hükümetin ülkeye gelecek olan öğrenciler için bu şekilde bir tavır alması kabul edilebilir değildir!

 

HÜKÜMET, NORMALLEŞME DEĞİL, ANORMALLEŞME YARATIYOR

Her hükümet, kendi halkına hükm etmekle ve halk yararına icraatlar gerçekleştirmekle mükelleftir.

Böyle bir anlayışı farkında olmayan UBP-HP Hükümeti, ekonomik tedbirlerin yanı sıra normalleşmeye yönelik açılımları da yüzüne gözüne bulaştırarak, hem halkımızda hem de önde gelen sektörlerimiz de büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştır.

Vizyondan yoksun böyle bir anlayışı, ne halkımız ne de turizm ve üniversitelerimiz hak etmemektedir.

Dünyadan kopuk, evrensel anlayıştan bihaber bu hükümetin, yapmak yerine yıkmak, onarmak yerine bozmak ve normalleşme yerine anomalilleştirme eylemlerine yönelik halkımızın ve partimizin cevabı ise her zaman için çok sert olacaktır.

Bu noktada, hükümet edenlerin akıllarını bir önce başlarına almalarını şiddetle tavsiye ederiz.

 

Demokrat Parti Genel Başkanı

Fikri ATAOĞLU

 

Demokrat Parti Basın


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı