Ekonomi

Atan: Çalışanın hakkını yedirmeyiz

Kamu Görevlileri Sendikası (KamuSen) Genel Başkanı Metin Atan “Halkın alım gücü sıfırlanırken, yüzde 19.88 artışın yapılması kabul edilemez” dedi

Maliye Bakanı’nın kamuda yetkili sendikaları çağırıp hayat pahalılığı ile ilgili görüşme yaptığını belirten Atan “Bizim görüşümüz zaten ortada. Hayat pahalılığı yapılan zamlardan sonra öngörülen HP yüzde 35-40 olması gerekirken, yansıyacak olan hayat pahalılığının yüzde 19.88 olacağını söyledi. Bu söylenirken yapılacak her türlü eylem ve grevlere saygılı olacağını belirtti. Bizim buna tepkimiz büyüktür. Çünkü burada halkın alım gücü sıfırlanırken, yüzde 19.88 artışın öngörülmesi kabul edilemez” ifadesini kullandı.

Bu maaşlarla geçinilemez

“Bu hayat pahalılığı insanların alım gücünü dengede tutmak için veriliyor. Yapılan zamlardan sonra bu insanlar ellerine geçen maaşla geçinemez hale geldiler. Biz bu artışı kabul etmeyeceğimizi kendilerine bildirdik” diye konuşan Metin Atan “Maliye Bakanı da daha fazla artış yapılamayacağını, bu şekilde bütçeye koyulacağını söyledi. Bizi sadece bilgi vermek amaçlı çağırdığını belirtti” dedi.

Tepkimiz çok büyük olacak

“Şu çok iyi bilinmelidir ki bizim tepkimiz büyük olacak. Çalışanın sırtından bazı kesimlerin geçinmesine izin vermeyeceğiz” uyarısında bulunan KamuSen Başkanı şöyle dedi:

Hükümet hiç bir önlem almadı

“Dövizin düştüğü durumlarda bile hükümetin hiçbir önlem almadığı ortada. Dövizin yüksek olduğu dönemde artan fiyatlar dövizin düşmesiyle marketlerde fiyatlar değişmedi ve bu konuda bir denetim de yapılmıyor. Fiyatlarda bir düşme olmamasına rağmen belirlenen 19.88 hayat pahalılığı belirlenmesi kabul edilemez. Bankaların faiz oranları denetlenmelidir. En azından halkın rahat nefes almasını sağlamak için belli adımlar atmalılar fakat yaptıkları her eylem halkın hayatını zorlaştırmak yönünde oluyor”

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı