DünyaSürmanşet

Assange, hakim karşısına çıktı


WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange, ABD’nin iade talebi nedeniyle bugün hâkim karşına çıktı.

İngiltere’nin başkenti Londra’da yedi yıldır yaşadığı Ekvador Büyükelçiliğinde geçen sene nisan ayında gözaltına alınıp tutuklanan WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye iadesine ilişkin davanın ilk duruşması bugün başladı.

Duruşma, Assange’ın tutulduğu Belmarsh Hapishanesi yakınındaki Woolwich Mahkemesi’nde gerçekleştiriliyor.

Julian Assange takım elbise içinde ve tıraş olmuş bir şekilde görüntülenirken, mahkeme önünde toplanan destekçileri de ABD’yi ve İngiltere’yi protesto etti.

HâkimVanessa Baraitserde, mahkemede yaşanabilecek olası protestoların önün kesmek için huzursuzluk çıkaranların salondan çıkarılacağını duyurdu.

‘Cinayetten ve savaş suçlarından bahsediyoruz’

Assange’ın avukatı Jennifer Robinson, davanın araştırmacı gazeteciler için hayati önem taşıyan faaliyetlerin cezalandırılmasına yol açabileceğini vurguladı.

WikiLeaks tarafından sızdırılan belgelerin ABD’nin Irak ve Afganistan’da nasıl kirli bir savaş yürüttüğünü kanıtladığını belirten Robinson, “Burada cinayetten ve savaş suçlarının kanıtından bahsediyoruz. Bunlar, suiistimalleri nedeniyle hükümetlerden hesap sormak isteyen bizim gibi insanlar için oldukça dikkate değer kaynaklar” dedi.Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı