Askeri Yasak Bölgeyi İhlal - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Haziran 13, 2024
Kıbrıs

Askeri Yasak Bölgeyi İhlal

Askeri Yasak Bölgeyi İhlal

Duygu ALAN
Eski İskele Lefkoşa yolunu kullanarak KKTC’den Güney Kıbrıs’a geçiş yapmaya çalışan 3 Rum vatandaşı yollarını kaybedince BM’den yardım istedi.
Yol tarifini yanlış alan 3 Rum vatandaşı, Güney’e değil KKTC sınırlarında bulunan bir askeri bölgeye giriş yaptı.
Alaydaki nöbetçi askerler tarafından yakalanarak tutuklanan 3 Rum vatandaşı, daha sonra KKTC polisine teslim edildi.
Gena Kerhanecidis, İgor Thedorides ve Vladimiros Michailidis isimli 3 Rum vatandaşı, Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde dün yargıç önüne çıkarıldı.
Gena Kerhanecidis, İgor Thedorides ve Vladimiros Michailidis, hakkında soruşturmayı yürüten polis memuru mahkemede verdiği ifadede, 3 zanlının da “Birinci dereceden askeri yasak bölgeyi ihlal etme” suçundan gözaltına alındığını kaydetti.
Polis, Gena Kerhanecidis, İgor Thedorides ve Vladimiros Michailidis’in 8 Mayıs 2013 tarihinde saat 15.30 sıralarında 61. Alay, eski İskele Lefkoşa yolu olarak bilinen Askeri bölgeye giriş yaptığı sırada 61. Alay’a bağlı “Kılıç Takımı” olarak bilinen askerler tarafından yakalanarak polise teslim edildiklerini söyledi.

Zanlılar: BM askeri bizi yanlış yönlendirdi
Kendilerini avukatsız olarak savunan 3 zanlıya söz hakkı veren yargıç, tercüman aracılığı ile 3 zanlının da ayrı ayrı savunmaları dinledi.
Mahkemeden söz hakkı alan zanlı Gena Kerhanecidis, “Yolumuzu kaybettik ve BM askerlerinden bize doğru yolu tarif etmeleri için yardım istedik. BM askerlerinin tarifi üzerine yola koyulduk. Bizi BM askeri yanlış yönlendirdi” dedi.
Mahkemeden söz hakkı alan zanlı İgor Kerhanecidis, “Yolumuzu kaybettik, geri dönmek istedik. BM askerinden yardım istedik ve bize gösterdikleri yoldan gittik. Biraz sonra karşımızda asker gördük, durduk. Onlar da bizi tutukladı. Şimdi de buradayız” diye konuştu.
Zanlı Vladimiros Michailidis, ise diğer iki zanlının mahkemede verdiği ifadeleri doğruladı.


Bugün yeniden mahkemeye çıkarılacaklar
Polis, “Askeri yasak bölgeyi ihlal” ettikleri için tutuklanan 3 Rum’un daha önceden KKTC’ye yasal şekilde giriş yaptığını belirterek, halen KKTC’ye girişlerinde herhangi bir yasal engel olmadığını ifade etti.
Polis memuru, zanlıların soruşturma maksatlı, 1 gün daha poliste tutuklu kalmalarını talep etti. Mahkeme, her 3 zanlının da 1 gün süre ile poliste tutuklu kalmasına emir verdi.
Zanlılar, Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde bugün yeniden yargıç karşısına çıkarılacak.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar