“Asgari ücret’le ilgili daha güncel hesaplama metotları ortaya koymaya çalışıyoruz”

4 Ekim 2013 Cuma | 14:48
“Asgari ücret’le ilgili daha güncel hesaplama metotları ortaya koymaya çalışıyoruz”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı’yı kabul etti.

Bakan Gürpınar görüşmede yaptığı konuşmada, bakanlığın çalışma hayatı ile ilgili atılacak adımlarda, çalışma hayatında önemli bir yer tutan Sanayi Odası ile diğer sivil toplum örgütleri ile işbirliği içerisinde olacağını söyledi.

Bakan Gürpınar, bakanlığının özellikle yerel istihdamın arttırılması, işbirliği ve güvenliği konusunda farkındalığı arttırma alanında Sanayi Odası ile yoğun işbirliğine gidilebileceğini kaydetti.

“Çeşitli başlıklar altında, gerek sanayi sektörü, gerek genç işsizliği önleme, gerekse engelli yurttaşların istihdamının artırılması başlığı altında, yerel istihdamın daha çok yapılmasını sağlayacak bir proje üzerinde çalışıyoruz” diyen Gürpınar, projede Sanayi Odası ile işbirliği yapmayı ümit ettiklerini kaydetti.

Asgari ücretin daha bilimsel kriterler üzerinde belirlenmesi yönüne gidilebileceğini ve Asgari Ücret Komisyonu’nun 2014’ten önce toplanacağını kaydeden Gürpınar, “Daha güncel hesaplama metotları ortaya koymaya çalışıyoruz. Umarım yeni yıldan önceki süreçte bu konuda yeni bir toplantı ve daha sağlıklı temeller üzerinde müzakere süreci olacaktır” dedi.

ÇIRALI

Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, ise Bakanlık tarafından iş hayatını kolaylaştırma ve yerli istihdamı artırmaya yönelik atılan adımları Oda olarak desteklediklerini kaydetti.

İşbirliği içerisinde çalışma temennisini dile getiren Çıralı, yerli istihdamın teşvik edilmesi, iş sağlığı ve güvenliği ile Doğu Akdeniz Üniversitesi ile işbirliği içerisinde 2012’de ilki düzenlenen kariyer ve yerel ürünler fuarının ikincisinin düzenlenmesinde işbirliği içerisinde çalışabileceklerini kaydetti.

Asgari ücretin arttırılmasına karşı olmadıklarını, ancak yerli üreticilerin daha çok korunması halinde asgari ücretin arttırılabileceğini ifade eden Çıralı, “Yerel üreticileri koruma duvarları daha da artırılırsa asgari ücretin artırılmasında hiçbir sıkıntı yoktur” dedi.

Çıralı Aziz Gürpınar’a yeni görevinde başarılar diledi.